طرح توجیهی پرورش گل و گیاه زینتی

طرح توجیهی پرورش گل و گیاه زینتی

از دیربازتاکنون گل و گیاهان زینتی نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها داشته‌اند. گیاهان زینتی همیشه نمادی برای ابراز محبت و ادای احترام بوده است. امروزه به دلیل افزایش شهرنشینی و همچنین آپارتمان‌نشینی و دورشدن از طبیعت، انسان‌ها مجبور به نگهداری گل و گیاهان زینتی در آپارتمان‌ها و منازل خود شده‌اند. به همین دلیل تقاضا برای پرورش و کاشت گل و گیاهان زینتی رو به افزایش است. در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با چگونگی کاشت و پرورش گیاهان و همچنین طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی آشنا کنیم.

طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی چگونه است؟

قدیمی‌ترین گلخانه‌هایی که در ایران وجود دارد قدمتی حدود ۲۵ تا ۷۰ سال دارند؛ یعنی از دیرباز این کشور اهمیت زیادی به پرورش گل و گیاهان می‌داده است. ایران چون اقلیم‌های متفاوت دارد و کشوری چهار فصل است، آب‌وهوای بسیار متناسبی را برای کشت گل و گیاهان زینتی دارد و به همین دلیل یکی از ۱۰ تولیدکنندگان بزرگ گل ‌و گیاه در جهان به شمار می‌آید. لذا برای یادگیری حرفه‌ای پرورش گل‌ و گیاه آپارتمانی می‌توانید به مراکز فنی حرفه‌ای شهر خود مراجعه کرده و دوره‌های آموزشی کاشت گل‌ و گیاه را بگذرانید. مدت‌ زمان این دوره ۱۳۰ ساعت و ۶ ماهه است. برای موفقیت در این کار باید به انتخاب محصول مناسب (که طبق تقاضای بازار است) و همچنین مکان احداث گلخانه و پرورش گیاه توجه ویژه‌ای داشت.

بخش اعظمی از خاک ایران در شمال، جنوب غربی و مرکز قرار دارد که این نواحی مکان بسیار مناسبی برای پرورش گل و گیاهان زینتی است. حدود زمینی که برای احداث گلخانه در نظر گرفته می‌شود مساحت ۷۰۰۰ متر و سطح ۵۰۰۰ مترمربع است. در طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی ساخت گلخانه مزیت‌های زیادی دارد و از جمله این مزیت‌ها اشتغال‌زایی تعداد زیادی نیروی کار به طور مستقیم است که در گلخانه مشغول به کار می‌شوند.

کشت گیاهان زینتی در گلخانه
کشت گیاهان زینتی در گلخانه

مزیت‌های کاشت هیدروپونیک در طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی

هیدروپونیک به معنای کاشت گیاهان و گل‌های زینتی در آب و محلول غذایی بدون کمک خاک می‌باشد. مزایایی که این نوع کاشت دارد این است که در مدت‌زمان کوتاه‌تر و زحمت کمتر، محصولات بیشتری حاصل می‌شود. در علم هیدروپونیک این عقیده وجود دارد که گیاهان برای رشد نیاز به خاک ندارند؛ اما به موادی که در خاک وجود دارد از جمله مواد آلی و معدنی و مواد مغذی احتیاج دارند. بیشتر گیاهان را می‌توان از این نوع کشت پرورش داد ولی برخی از گیاهان موفقیت بیشتری در این سیستم کسب کردند.

در نوشتن طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی این نوع کشت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای موفقیت در این نوع کشت باید محلول غذایی به طور مستمر و کافی به گیاهان داده شود. همچنین شرایط گلخانه‌ای از جمله کنترل دما، رطوبت و نور باید به طور کامل رعایت شود.

نمایی از کاشت هیدروپونیک

در طرح توجیهی چه نوع گیاهانی از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

پرورش گیاهان تا حد زیادی به اقلیم و مکانی که در آنجا زندگی می‌کنید، وابسته است. در بسیاری از خانه و آپارتمان‌ها مکان قرارگیری خورشید نسبت به خانه اهمیت فراوانی دارد. به همین دلیل ابتدا باید موقعیت سنجی کنید و در هر شهری که قرار است شروع به کار کنید، ارزیابی کنید که بیشتر افراد از چه نوع گل‌هایی برای خانه‌هایشان استفاده می‌کنند و سپس همان را پرورش دهید.

انواع گل و گیاهان زینتی که آپارتمانی و گلدانی هستند به گونه‌های زیر هستند:

شمعدانی، کاکتوس، حسن یوسف، کوکب، سنبل، سیاس، ارکیده، یوکا، پتوس، لیندا، سانسوریا و دراسنا

گل‌های شاخه بریده به شرح زیر هستند:

گلایل، میخک، داوودی، نرگس بومی ایران، زنبق، شیپوری

درختان و درختچه‌های زینتی شامل موارد زیر هستند:

شمشاد، سرو، کاج، چنار، زبان گنجشک، اقاقیا، گل‌های کاغذی، شیرخشت، برگ نو و چنار

و گیاهان فصلی نشایی به گونه‌های زیر هستند:

ابری، مریم‌گلی، آهار، میمون، اطلسی، همیشه بهار و جعفری

طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی پر اهمیت
طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی پر اهمیت

روش تولید گیاهان در طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی

از جمله نکات مهم در نوشتن طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی روش تولید در گلخانه است. نکته مهم و ابتدایی نوع گلخانه است که باید به‌صورت ثابت و دوطرفه باشد. زیرا گلخانه‌های دوطرفه از دو مکان و از دو طرف از نور آفتاب بهره‌مند می‌شوند. به همین دلیل این گلخانه برای کشت بیشتر گل و گیاهان زینتی مناسب است. زیرا از نظر نور خورشید و درجه حرارت و دما در بهترین مکان ممکن قرار گرفته است.

نکته بعدی در رابطه ‌با نوع گیاهان پرورش‌یافته است که در گلخانه‌ها عموماً از گل‌های شاخه بریده و گل‌های آپارتمانی و گلدانی استفاده می‌شود. نوع گلخانه موردنظر باید به‌صورت مدرن و فلزی باشد. اسکلت این نوع گلخانه‌ها باید حتماً از جنس فلز باشد و نباید از موارد دیگری استفاده کرد. در سطح گلخانه‌ها از پلاستیک‌های ضد اشعه‌های ماورای بنفش استفاده شود و ارتفاع گلخانه‌ها باید ۴٫۵ متر بیشتر باشد. سیستم آبیاری در گلخانه‌ها به‌صورت قطره‌ای است و مواد مورد نیاز گیاهان از جمله آب و کود و مواد مغذی از طریق لوله‌های جانبی به گیاهان می‌رسند.

در طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی به چه مجوزی نیاز است؟

برای دریافت مجوز جهت احداث گلخانه باید به جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها مراجعه شود. شرایط لازم برای احداث گلخانه داشتن زمین کافی و مدارک معتبر جهت داشتن مهارت لازم از سوی فنی و حرفه‌ای است. اگر احداث گلخانه در مقیاس بزرگی صورت گیرد، افراد باید برای احداث گلخانه و پرورش گل و گیاهان زینتی از سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی پروانه تأسیس بگیرند. علاوه بر این کار افراد می‌توانند در سامانه کارا یا صندوق توسعه ملی ثبت‌نام کنند و درخواست خود را مطرح کنند.

سرمایه لازم برای این کار حدود ۱ تا ۲ میلیارد تومان است که در این کار حدود ۱۰ نفر مشغول به کار می‌شوند. به طور حدودی نرخ بازدهی داخلی در این کار ۳۹ درصد می‌باشد که زمانی حدود ۵ تا ۲۴ سال زمان می‌برد تا سرمایه اولیه به طور کامل بازگردد.

نحوه آبیاری گلخانه‌های پرورش گل و گیاهان زینتی
نحوه آبیاری گلخانه‌های پرورش گل و گیاهان زینتی

سخن پایانی

طرح توجیهی پرورش گل و گیاهان زینتی، طرحی بسیار مفید است که در کشورمان مزایای فراوانی دارد. از جمله مزایای مهم آن اشتغال‌زایی افراد است. تأسیس گلخانه یکی از راه‌های پرورش گل و گیاهان زینتی است که در این کار معمولاً از گیاهان شاخه بریده و آپارتمانی و گلدانی استفاده می‌کنند. گلخانه‌ای که در آن کشت گیاهان صورت می‌گیرد باید دو طرفه باشد، یعنی از دو جهت نور خورشید به آن بتابد که این امر موجب افزایش رشد گیاهان می‌شود. همچنین آبیاری این نوع گیاهان به‌صورت قطره‌ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*