طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی: راهنمای جامع

طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی: راهنمای جامع

در حال حاضر به این دلیل که پی‌های سازه‌ای ستون فقرات هر ساختمان جدید محسوب می‌شود، اطمینان از صحت تولید و موارد اولیه آنها حیاتی است. دو روش موثر برای ایجاد پایه‌های دیوار، دیوارهای بلوک زنی و بلوک‌های استوانه‌ای است. این مواد به راحتی نصب می‌شوند و می‌توانند طول عمر سازه‌ها را افزایش دهند. در ادامه مواردی را ذکر می‌کنیم که در نوشتن طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی باید مطرح شوند.

موارد مهم در طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی

چگونه می‌توان یک کارگاه بلوک زنی ایجاد کرد؟

کارگران قبل از ریختن بتن در صفحات فرم توخالی، فرم ها را تقویت و مهاربند می‌کنند. نصب سریع و ساده این بلوک‌ها، هزینه‌های کارگری و خطرات ساختاری را نسبت به انواع دیگر پایه‌های بتونی کاهش می‌دهد. پنج مرحله ساخت (ساختار، عایق‌بندی، عایق سرما، بازدارنده بخار و اتصال) را در یک مرحله ترکیب می‌کند. این ویژگی با از بین بردن نیاز به هماهنگی چندین معامله ضمن دستیابی به همه اهداف بنیادی برای ساختمان، تحویل پروژه را به طور قابل توجهی تسریع می‌کند. در طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی، بایستی ذکر شود که شامل یک بازدارنده بخار است که به طور موثرتری در برابر نفوذ رطوبت به بلوک و پایه‌های دیوار بتونی ریخته‌شده مقاومت می‌کند.

مزایای کارگاه بلوک زنی

به عنوان یکی از موارد طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی می‌توان گفت که یکی از بهترین تصمیماتی که هنگام ساختن خانه گرفته می‌شود، تعیین تیرچه و مسدود کردن کفپوش‌های میانی است. هنگامی ‌که پایه‌ها انجام می‌شوند، شما می‌توانید از آنچه به عنوان سکویی (محل اصلی) که خانه شما در آن ساخته می‌شود شناخته می‌شود، استفاده کنید.

موارد مهم در تولید انواع بلوک

به عبارت دیگر ساده‌ترین گزینه امروز یک تخته بتنی است که پی ریز ساختمان گذاشته شده است. به علاوه عایق سفت و محکم در یک عایق‌بندی ضد رطوبت و سرما پوشانده می‌شود. گرچه این یک انتخاب معمول است، اما نیاز به آن در حین ساخت به میزان قابل توجهی زیاد است.

تیر و بلوک چیست؟

این سیستم شامل یک سری پرتوهای T معکوس ساخته‌شده از بتن و بلوک زنی است که از نظر مشخصات کاملاً شبیه ریل‌های قطار است. این تیرها به یک طول مشخص (تعیین‌شده توسط نقشه‌های ساخت و ساز) بریده می‌شوند. در محل، عمود بر دیوارهای بلوک پشتیبانی قرار می‌گیرند که مواد داخلی پایه‌ها را تشکیل می‌دهند.

استفاده از بلوک در ساختمان

بلوک‌ها در کارگاه بلوک زنی، متناسب با پروژه و توسط شرکت تهیه‌کننده بلوک‌ها ساخته می‌شوند. این سیستم با برنامه‌ها و عملیات طولانی و تخصصی همراه خواهد بود که نقشه و جهت‌گیری بلوک‌ها، مشخصات بلوک‌های مورد استفاده و هرگونه جزئیات مربوط به ساخت را نشان می‌دهد. مزایای دیگری نیز باید در نوشتن طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی به خاطر داشت. از جمله عملکرد صوتی بهبودیافته، تحمل حرارتی بالاتر و مقاومت در برابر آتش و به دلیل اینکه بلوک‌ها ماده‌ای بی‌اثر هستند، در اثر رطوبت، پوسیدگی یا حیوانات موذی تحت‌تأثیر قرار نمی‌گیرند.

استفاده از بلوک ها در صنعت ساخت و ساز

چرا از بلوک استفاده می کنیم؟

یکی از دلایل اصلی استفاده از بلوک سرعت نصب و جای‌گیری آن است. نصب بلوک بسیار سریع است که یکی از موارد مهمی است که باید در طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی ذکر شود. همچنین یکی از مزایای مهم دیگر استفاده از بلوک‌ها این است که نیاز کمی به آماده‌سازی زمین وجود دارد. راحتی و سرعت نیروی کار حاصل از استفاده بلوک‌ها علی رغم هزینه کم، آن را بسیار مقرون به صرفه می‌کند.

چه مواردی را باید در نوشتن طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی در نظر بگیریم؟

خود بلوک‌ها از قبل تحت فشار قرار خواهند گرفت، این مورد بدان معنی است که یک کامبر یا منحنی داخلی وجود دارد. هرچه طول بلوک بیشتر باشد، میزان خم شدگی آن نیز بارزتر خواهد بود. در صورت استفاده از آنها در سطح کف مشکلی به وجود نمی‌آید، زیرا تنظیم سطح کف به راحتی انجام می‌شود. قبل از استفاده از سطح، برای رسیدن به مشخصات عملکرد پروژه شما در بالای تیر و ساختار بلوک، عایق سخت اعمال می‌شود. در نوشتن طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی، باید عنوان شود که استفاده از بلوک‌ها نه تنها در سطح همکف بلکه برای طبقات فوقانی نیز انتخاب خوبی است.

چه تفاوتی بین بلوک‌های سیمان و بتن وجود دارد؟

بلوک‌های بتونی و سنگسوز برخی از عناصر اساسی را در ماده اولیه خود دارند، اما یک عنصر حیاتی تفاوت ایجاد می‌کند. بعضی اوقات از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌شود، اما بلوک‌های بتونی و سنگسوز بسیار متفاوت هستند.

بتن اقلامی است که از سیمان و سنگدانه ساخته می‌شود. مواد که با هم مخلوط می‌شوند، یک واکنش شیمیایی اتفاق می‌افتد و نتیجه نهایی بتن است. بلوک‌های بتونی درکارگاه بلوک زنی، از بتن خالص ساخته می‌شوند. یعنی سنگدانه‎هایی که استفاده می‌شوند، سنگ یا ماسه ریز خردشده هستند. تفاوت بین سیمان و بلوک‌‌های بتنی این است که بتن، اصطلاحی برای محصول نهایی است که هنگام نگه داشتن اجزای پرکننده همراه سیمان ایجاد می‌شود. بلوک‌های سنگی نیز از بتن ایجاد می‌شوند، اما سنگ‌دانه‌های ذغال سنگ یا خاکستر هستند. در نتیجه وزن این بلوک‌ها بسیار سبک‌تراز بلوک‌های بتونی است.

نمونه کارگاه بلوک زنی سنتی
نمونه کارگاه بلوک زنی سنتی

جوانب مثبت بلوک زنی به روش سنتی در طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی

بلوک زنی و ساخت پایه‌های بتونی ریخته‌شده سنتی، برای ساخت و ایمن‌سازی صحیح دیوارهای بزرگ، سنگین و چوبی مناسب است. در یک کارگاه بلوک زنی، کارگران بتن را به فرم‌های موجود می‌ریزند تا در محل ایجاد شده، سفت شوند. میلگرد نصب‌شده در پایه بلوک‌ها، نقاط ضعف و اتصالات این بلوک‌ها را محدود می‌کند. زمان ساخت آنها بسیار کم است و مقاومت، چگالی و مواردی از این قبیل به راحتی برنامه‌ریزی و طراحی می‌شوند. ساخت بلوک با اتصال پی‌های بتن ریخته‌شده، مسائل مربوط به آب را به حداقل می‌رساند. به عبارتی بلوک‌ها دارای مقاومت جانبی مناسبی هستند که مقاومت آنها را در برابر فشار آب و خاک بهبود می‌بخشد.

نتیجه‌گیری

در طرح توجیهی کارگاه بلوک زنی می‌توان گفت که هیچ فرمی (مانند فرم‌های مورد نیاز برای پایه‌ها و بلوک‌های بتونی ریخته‌شده) برای پیکربندی و ایمن‌سازی ساختمان وجود ندارد. همچنین این بلوک‌ها ممکن است با میلگرد فولادی تقویت شده و با ملات پر شوند تا پایه‌های محکمی ایجاد کنند. مقاومت فشاری دیواره‌های بلوک به طور صحیح ساخته و طراحی شده، در نهایت پشتیبانی خوبی از بارهای عمودی دیواره‌های پایه را فراهم می‌کند. باید دقت داشت که در صورت جمع شدن آب در خاک اطراف یک سازه، ممکن است پایه‌های بلوک خم شود و کمانش کند، در نتیجه باید تعمیراتی پرهزینه انجام ‌شود. با این حال پایه‌های بلوک مقاومت تحمل بار خوبی دارند. اگر فونداسیون به طور کامل با میلگرد انجام نشود، مقاومت خود را از دست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*