آشنایی با طرح‌های توجیهی خود اشتغالی

آشنایی با طرح‌های توجیهی خود اشتغالی

اگر شما هم جز افرادی هستید که  کار کردن برای شخص دیگری رو دوست ندارید، شاید رفتن به سراغ خود اشتغالی مطلوب به نظر برسد. خود اشتغالی نوعی کسب و کار است که فرد برای خود کار می‌کند. در این نوع کسب و کار تمامیت مسئولیت بر عهده خود شخص است. این نوع اشتغال برای افراد با ریسک پذیری و خلاقیت بالا بسیار محبوب است. اما آنچه مهم است بررسی شاخص‌های گوناگون برای کسب و کار مورد نظر است. در این امر طرح های توجیهی خود اشتغالی بسیار کمک کننده هستند.

تعریف خود اشتغالی

خود اشتغالی کاری را شامل می‌شود که فرد برای خود و با هدف کسب سود انجام دهد. در این نوع کسب‌وکار مسئولیت هر آنچه شخص انجام می‌دهد به عهده خود اوست. با این تعریف، خود اشتغالی می‌تواند کسب‌وکارهای فراوانی را از خانه تا کارخانه در بر بگیرد. این نوع اشتغال برای تیپ شخصیتی ریسک‌ پذیر توصیه می‌شود.

مزایای خود اشتغالی

بسیاری از افراد با دیدن مزایای خود اشتغالی به سمت آن وسوسه می‌شوند. برخی از مزایای این امر شامل موارد زیر است:

 • توانایی نظارت و کنترل بر تمام امور
 • تمرکز و اشتغال بر روی امور موردعلاقه
 • ساعت کاری بسیار  منعطف  و مطابق ساعت بدنی
 • حقوق بالاتر در صورت موفقیت در کسب‌وکار مربوطه

با تمام این مزایا ایجاد یک کسب‌وکار و موفقیت در آن مستلزم بررسی‌های فراوانی من‌جمله سنجش بازار کار در موقعیت جغرافیایی مورد نظر است. برای این امر لازم است تمام این موارد در ساختاری به نام طرح توجیهی خود اشتغالی درج شوند. تنها به این صورت است که می‌توان به موفقیت بیشتری دست‌ یافت. در ادامه به معرفی طرح توجیهی خود اشتغالی خواهیم پرداخت.

نمونه‌هایی از خود اشتغالی
نمونه‌هایی از خود اشتغالی

انواع مشاغل مربوطه

مشاغلی که در گروه خود اشتغالی می‌توانند جای بگیرند، بسیار گسترده هستند. یکی از انواع خود اشتغالی‌ها شامل شغل‌ها در بازار آزاد است. از زیرمجموعه‌های آن می‌توان به طراحی وب‌سایت، عکاسی یا فیلم‌برداری، حسابداری، نگارش مقالات مختلف، خدمات دستیار مجازی، محوطه‌ سازی، تعمیرات جواهرات مختلف، تعمیرات مبلمان یا سایر لوازم‌ خانگی، برگزاری انواع جلسات آموزشی و مربیگری اشاره کرد. در ادامه به معرفی برخی از آنان می‌پردازیم.

 • دستیاران مجازی

از انواع خود اشتغالی می‌توان به دستیاران مجازی اشاره کرد. مسئولیت وظایف آن‌ها می‌تواند از مدیریت رسانه‌های اجتماعی تا مدیریت یک صندوق فروشگاهی را شامل شود. وبلاگ‌نویسی نیز از دیگر مشاغل این حوزه است که نویسندگان کارآمد که در زمینه‌های خاصی تخصص دارند، می‌توانند به این مورد بپردازند.

 • فروش کتاب الکترونیکی

فروش کتاب الکترونیکی نیز در لیست این مشاغل قرار دارد. در صورت داشتن تخصص و آگاهی لازم در زمینه خاص، نوشته‌های خود را می‌توانید به‌عنوان کتاب‌های الکتریکی به بازار عرضه کنید. امروزه با دسترسی افراد به نرم‌افزارهای گوناگون می‌توان این کتاب‌ها را در عرصه بین‌المللی منتشر کرد.

 • خدمات طراحی گرافیک

خدمات طراحی گرافیک را نباید از قلم انداخت. این شغل اگر به‌ صورت صحیح عرضه شود می‌تواند درآمد بالایی را ایجاد کند. افراد با طراحی گرافیک می‌تواند برای طراحی وب‌سایت، لوگو و انواع تبلیغات در بیلبوردها و امثال آن فعالیت کنند.

 • مشاوره رسانه‌های اجتماعی

مشاوره رسانه‌های اجتماعی نیز در دسته خوداشتغالی قرار دارد. امروزه فضای مجازی سهم زیادی در جذب مشتریان برای یک کسب‌وکار ایفاء می‌کند. درصورتی‌ که آگاهی لازم را داشته باشید می‌توانید این شغل را انتخاب کنید و به دیگران در جذب مشتری از طریق تبلیغات مجازی یاری رسانید.

 • برگزاری دوره‌های آموزشی

برگزاری دوره‌های آموزشی از طریق یک شخص به‌صورت مستقل یک خود اشتغالی به‌ حساب می‌آید. این آموزش می‌تواند بسیار متنوع و با توجه ‌به تخصص فرد صورت گیرد. به‌علاوه برگزاری دوره‌ها می‌تواند به دو شکل مجازی و واقعی صورت گیرد. امروزه با فراگیری کووید ۱۹ آموزش‌های مجازی با محبوبیت بیشتری روبرو شده‌اند.

 • آرایشگری

آرایشگری به جز اینکه یک هنر است می‌تواند یک خود اشتغالی نیز باشد. در صورت تخصص می‌توانید کار خود را شروع کنید و به‌ مرور آن را گسترش دهید. امروزه جامعه جهانی به‌شدت پذیرای این نوع اشتغال است.

 • عکاسی یا فیلم‌برداری

درصورتی‌که شما مهارت کافی در زمینه عکاسی یا فیلم‌برداری دارید می‌توانید به فکر خوداشتغالی در این زمینه بیفتید. برای شروع می‌توانید محصولات خود را در سایت‌های متفاوتی به نمایش بگذارید و بستر فروش آن‌ها را فراهم کنید.

 • مدیر برنامه و فروش محصول به صورت آنلاین

به عهده گرفتن برنامه‌ریزی رویدادها یا همان شغل مدیر برنامه بودن نیز گزینه مناسبی است. این شغل مناسب افراد با توانایی مدیریتی و ارتباط‌ گیری بالا است. یکی دیگر از مجموعه مشاغل این حوزه فروش محصول به‌ صورت آنلاین است که امروزه به‌ شدت رونق یافته است. شما با کمک انواع پلتفرم‌ها می‌توانید بدون نیاز به اجاره یک مکان خاص به فروش محصولات خود بپردازید.

مشاغل اینترنتی از سریع‌ترین مشاغل ازنظر تعداد و سود در عرصه جهانی
مشاغل اینترنتی از سریع‌ترین مشاغل ازنظر تعداد و سود در عرصه جهانی

تعریف طرح های توجیهی خود اشتغالی

نوشتن طرح توجیهی خود اشتغالی برای هر شغلی ضروری است. این الزام مشاغل کوچک را نیز در برمی‌گیرد. به‌ علاوه اگر شما قصد دارید برای کسب‌وکار خود وامی دریافت کنید باید به فکر این طرح توجیهی باشید.

طرح های توجیهی خود اشتغالی و کارایی آن

طرح های توجیهی خود اشتغالی که با نام طرح امکان‌سنجی نیز شناخته می‌شوند به معنای تشریح کردن، ارائه توضیح و شرح دادن است. در یک طرح توجیهی تلاش می‌شود تا با کمک انواع مطالعات و محاسبات گوناگون ایده یا شغلی را شرح داد. سپس با بررسی موارد مطرح شده مشخص می‌کنند که آیا طرح مربوطه قابلیت اجرا دارد یا خیر. در نوشتن طرح توجیهی عوامل اقتصادی، فنی، حقوقی و برنامه‌ریزی به طور کامل ذکر می‌شوند.

برای نگارش یک طرح از سؤالات ساده شروع کنید

اهمیت طرح های توجیهی خود اشتغالی

درصورتی‌که شما یک ایده در ذهن دارید و به فکر خود اشتغالی هستید تا زمانی که آن ایده را از ذهن خود بر روی کاغذ پیاده نکنید هرگز نمی‌توانید به هدف مورد نظر خود دست یابید. گاهی آنچه در ذهن ما می‌گذرد با آنچه بر روی کاغذ می‌آید، بسیار متفاوت است. در این مرحله است که بسیاری خواهند فهمید ایده مورد نظرشان قابلیت اجرایی دارد. به‌ علاوه با نوشتن طرح های توجیهی خود اشتغالی می‌توانیم طرح مورد نظر خود را به سازمان‌ها، کسب‌وکارها و مؤسساتی همچون بانک‌ها و سرمایه‌ گذاران معرفی نمایید.

معرفی کسب‌ وکار اولین نکته و مهم‌ترین چیز در طرح توجیهی خود اشتغالی

نتیجه‌گیری

خود اشتغالی کاری را شامل می‌شود که فرد برای خود و با هدف کسب سود انجام می‌دهد. در این نوع کسب‌وکار مسئولیت هرآنچه شخص انجام می‌دهد به عهده خود اوست. خوداشتغالی می‌تواند کسب‌وکارهای فراوانی را از خانه تا کارخانه در بر بگیرد. اگر شما هم جز کسانی هستید که نیازمند انعطاف‌ پذیری در زمان و مکان هستید و ریسک‌پذیری بالایی نیز دارید نوشتن طرح توجیهی خود اشتغالی گزینه مناسبی برای شماست.

آنچه باعث موفقیت شما می‌شود نوشتن ایده‌هایتان بر روی کاغذ و بررسی امکان پیاده‌ سازی ایده شغلیتان است. برای این امر طرح های توجیهی خود اشتغالی به کمکتان می‌آید. شما با این طرح به ‌غیر از توجیه خود می‌توانید به معرفی کسب‌وکار مربوطه به انواع سرمایه‌گذاران و مؤسسات بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*