فرهنگ برند چیست؟ | راهکارهایی برای ساخت یک فرهنگ برند

فرهنگ برند چیست؟

فرهنگ برند (brand culture) را می توان به عنوان DNA  برند و ارزش های یک برند معرفی کرد که هر نوع تجربه برند، بیان برند (brand expression)، تعامل با مشتری، کارمندان و سایر ذینفعان یک شرکت را مدیریت می کند. شرکتی که از فرهنگ برند موثر و متعادلی برخوردار باشد می تواند رهبران و پیشروهای آینده آن صنعت را تربیت کند زیرا با ایجاد انگیزه مستمر در کارمندان و قدردانی از تلاش های آنها، باعث می شود آنها از نظر احساسی و راهبردی در همه فعالیت های کسب و کار شرکت، تعامل داشته باشند.

علاوه بر این، شرکتی که فرهنگ برند مناسبی دارد می تواند در سطوح درونی و بیرونی شرکت، به وعده های برند، جامعه عمل بپوشاند. در سطوح داخلی، کارمندان به خاطر پاداش هایی که دریافت می کنند، انگیزه پیدا کرده و به برند در جهت تحقق اهدافش کمک می کنند و این امر باعث دستیابی به وعدهای بیرونی برند به مشتری، فروشندگان، سرمایه گذاران، اسپانسرها و سایر ذینفعان می شود زیرا خدمات یا محصولاتی با بالاترین کیفیت به آنها ارائه می کنند.

وقتی فرهنگ مناسب و محیط کلی، محرک و ثمربخش باشد، منجر به جریان آرامی از وظایف و مسئولیت ها برای همه کارمندان می شود زیرا فرهنگ برند پیرو قوانین و اهداف شغلی مشخص و روشنی است که برای همه افراد یک شرکت از مدیریت گرفته تا کارآموزان قابل استفاده است. به این ترتیب، کارمندان با انگیزه ای بالا برای برند شرکت و تحقق اهداف و آمال برند فعالیت می کنند که همین عامل باعث می شود در سطوح شخصی و حرفه ای رشد و پیشرفت داشته باشند. فرهنگ برند کارآمد و متعادل باعث می شود یک شرکت، جایگاه خاص خود را در آن صنعت و در میان مشتریان باز کند و میراث قدرتمند خود را به وجود آورد زیرا بیان برند (brand expression)، سطح خدمات مشتری، کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده به مشتری، باعث جذب مشتریان جدید از بازار هدف می شود.

علاوه براین، وقتی مشتریان وفادار رضایت زیادی از خدمات یا محصولات شرکت دارند؛ می توانند ارزش های شخصی خود را با ارزش های اصلی برند مرتبط کنند، بنابراین در این زمان می توان گفت که فرهنگ برند موفق شده است و در جهت حفظ مشتریان وفادار، به برند کمک کرده است. همچنین مشتریان وفادار وسیله ای برای تبلیغ برند می شوند و با معرفی برند به دوستان و اقوام، نه تنها از آن حمایت کرده، بلکه افراد زیادی را به بخش فروش شرکت ارجاع می دهند. یکی از مزایای اصلی فرهنگ برند مناسب و کارآمد این است که فروش و سود بالاتر را برای شرکت به همراه دارد.

فرهنگ برند چیست؟

۶ راهکار برای ساخت یک فرهنگ برند خوب

فرهنگ برند را مشخص کنید.

اولین قدم برای ایجاد و پرورش یک فرهنگ برند خوب در سازمان شامل تعریف عناصر اصلی برندها مانند ارزش های اصلی، نقاط قوت، پیشنهادات فروش منحصر به فرد، بیانیه چشم انداز شرکت و اصول کسب و کار است، همه این ویژگی ها به مدیریت شرکت کمک می کند تا فرهنگ برند را به نحوی تعریف و مشخص کند که مسیری رو به جلو برای کل استراتژی ها و ساختار برند فراهم شود.

این فرهنگ را تشویق کرده و از آن حمایت کنید.

بعد از مشخص کردن فرهنگ برند، باید آن را به عنوان مبنایی برای مدیریت کل برند، مورد تشویق و حمایت قرار دهید، به نحوی که مدیریت ارشد شرکت، ویژگی های این فرهنگ را بپذیرد و تاثیری هرم‌ وار بر کل افراد زیردست خود داشته باشد. ارزش های اصلی و ارائه بیانیه ها، بخش مهمی از فرهنگ برند به حساب می آیند که باید از طریق فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی مختلف در معرض نمایش قرار بگیرند و به شکلی مثبت در بازار و ذهن مشتری جای خود را باز کنند.

کارمندانی را استخدام کنید که ارزش های برند را در شرکت جا بیندازند.

در گام بعدی باید فرهنگ برند را در سازمان جا بیندازید. این موضوع، وظیفه مدیریت و اداره منابع انسانی است تا کارکنانی را استخدام کنند که اهداف و ارزش های آنها با ارزش ها و اهداف اصلی شرکت هماهنگی داشته باشد زیرا چنین افرادی می توانند مهارت و خدمات خود را از جان و دل ارائه کنند و فرهنگ برند را در شرکت به صورت پایدار درآورند و ازهمه مهم تر، اهداف و آمال مورد نظر شرکت را محقق کنند.

کارمندان را تشویق و به آنها پاداش دهید.

نکته اصلی بازاریابی و برندسازی این است که کارمندان داخلی شرکت باید اولین نماینده ها و سفیران اصلی شرکت باشند و وقتی نشان دهند که از محیط کاری و میزان درآمدشان کمال رضایت و خوشنودی را دارند، می توانند در دایره اجتماعی خود از برند حمایت کرده و به این ترتیب، ارزش برند را افزایش دهند. بنابراین، خیلی مهم است که وقتی اهداف مهم کاری محقق می شود، کارمندان مورد تقدیر قرار بگیرند و به این وسیله انگیزه بیشتری پیدا کنند.

روی عناصر برند کار کنید.

گام بعدی برای ساخت یک فرهنگ برند خوب، کار کردن روی عناصر برند نظیر لوگو، شعار، تونالیته و سبک حروف است. برای این منظور باید دستورالعملی برای برند و شرکت، طراحی و تنظیم شود تا بتوان بخش بازاریابی، برندسازی، طراحی و همچنین فروشندگان را در هر مرحله از فعالیت های بازاریابی و تبلیغات هدایت کرد.

به تعهدات برند پایبند بمانید.

خیلی مهم است که به تعهدات برند پایبند بمانید که نه تنها منجر به ایجاد فرهنگ برند کارآمد شده، بلکه به حفظ مشتریان وفادار و در عین حال جذب مشتریان جدید نیز کمک می‌کند.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*