مراحل تهیه و تدوین یک برنامه توسعه کارآفرینی چیست؟

توسعه کارآفرینی فرآیند بهبود مهارت ها و دانش کارآفرینان از طریق برنامه ها و کلاس های مختلف آموزشی است و هدف اصلی آن، افزایش تعداد کارآفرینان است. به این ترتیب، سرعت رشد کسب و کار یا سرمایه گذاری های جدید افزایش می یابد. در سطح وسیع تر، توسعه کارآفرینی باعث ایجاد فرصت های شغلی می شود و اقتصاد یک کسب و کار یا کشور را بهبود می بخشد. مراحل زیر نحوه تهیه و تدوین یک برنامه توسعه کارآفرینی موثر را توضیح می دهد.

اهداف برنامه را مشخص کرده و بر توسعه سرمایه گذاری تمرکز کنید.

توسعه کارآفرینی، روی افرادی که می خواهند کسب و کار خود را شروع کرده یا آن را گسترش دهند و همچنین بر روی ارتقای ایده ها و پتانسیل یک کارآفرین تمرکز دارد. برای این منظور، اهداف یک برنامه باید به وضوح توضیح داده شود در غیر این صورت این برنامه هرگز نمی تواند به پتانسیل کامل خود برسد. توسعه سرمایه گذاری نیز باید در این برنامه مشخص شود چراکه اگر این دو مورد (اهداف و توسعه سرمایه گذاری) تعیین نشده باشند، هیچ هدف مشخصی وجود نخواهد داشت.

افراد تحصیلکرده ای را انتخاب کنید که پتانسیل کارآفرینی بالایی دارند.

یک برنامه توسعه کارآفرینی نیاز به انتخاب افراد مختلف دارد. با این حال، اکثر برنامه ها به جای گروه هدف، به دنبال یافتن یک گروه خاص از افراد تحصیلکرده هستند. در حالت ایده آل، باید تحصیلات و مهارت های مورد نظرتان در یک کارآفرینی را مشخص کرده و بر اساس آن به دنبال فرد مناسب باشید. اکثر مردم می گویند که بودجه عمومی باید صرف افراد نیازمند شود و از آنجا که منابع برنامه توسعه کارآفرینی معمولاً (و متاسفانه) محدود است، پس ترجیحاً افرادی را انتخاب کنید که واقعاً مفید و به نفع کل جامعه باشند.

افراد فاقد تحصیلات را انتخاب کنید که پتانسیل کارآفرینی بالایی دارند.

اخیرا یک پروژه توسعه ای در زمینه کارآفرینی زنان نپال انجام شد و مشخص گردید زنانی که قادر به تامین نیازهای ضروری خانواده یا خودشان نبودند، در مقایسه با زنان شاغل، معمولاً اشتیاق بیشتری برای یاد گرفتن راه‌های مختلف کسب درآمد داشتند، هر چند که چنین زنانی معمولاً با مشکلات زیادی مواجه می شوند. با اینکه این زن ها تحصیلکرده نیستند اما پتانسیل کارآفرینی بالایی دارند زیرا انگیزه خوبی دارند. چنین افرادی باید با کمک بسته های آموزشی (که در اختیار هر کارآفرینی قرار می گیرد) حمایت شوند. با این کار، اعتماد به نفس آنها تقویت شده و در عین حال مهارت های لازم برای تامین خانواده شان را یاد می گیرند.

بازار محلی را شناسایی کرده و افراد توانمند را پیدا کنید.

برنامه های توسعه کارآفرینی ابتدا باید بازار محلی را شناسایی کرده و به کارآفرینان بالقوه (که اطلاعات زیادی درباره این بازار دارند) کمک کند. این افراد باید بتوانند شرایط را بررسی کرده و سپس ایده های منحصر به فردی را بر اساس نیازهای محیط اطرافشان طراحی کنند. وقتی تمرکز این برنامه روی انتخاب کارآفرینان محلی باشد، تاثیر آن را می توان به سرعت در جامعه مشاهده کرد. در ادامه، این برنامه می تواند دانش آنها در بخش های مورد فعالیت شان را افزایش دهد. در واقع خلاقیت و اشتیاق به نوآوری اهمیت زیادی در این برنامه دارد (و نه بزرگی بازار). در برنامه های بعدی، می توان معرفی محصولات جدید و ویژگی های محصول را در دستور کار قرار داد، زیرا باعث ارزش آفرینی و افزایش ابعاد بازار می شود.

از سازمان های خصوصی کمک و حمایت بگیرید.

سازمان های خصوصی عبارتند از دانشگاه ها، شرکت های مشاوره ای و سازمان های غیر دولتی که پول و دانش کافی را در اختیار دارند و می‌توانند از این برنامه‌ها حمایت کنند. به این ترتیب هزینه‌های برنامه توسعه کارآفرینی کاهش یافته و کارایی آن افزایش می یابد. شرکت های بزرگ نیز می‌توانند از برنامه های توسعه کارآفرینی حمایت کنند زیرا به کاهش بیکاری کمک می کند.

روش شناسی دقیق و آسان ارائه کنید تا به پیشرفت کارآفرینان در کوتاه و بلند مدت کمک کند.

برنامه های توسعه کارآفرینی باید به راحتی قابل درک باشد و بتواند مهارت ها را به شکلی ساده به کارآفرینان یاد دهد. همچنین باید شامل دوره هایی باشد تا مهارت ها و ایده‌های آنها را پرورش دهد، زیرا برای اینکه کارآفرینان بتوانند بازار محلی را با موفقیت در اختیار بگیرند، به این موارد نیاز دارند.

علاوه بر این باید به آنها آموزش داده شود که برای تحقق اهداف سرمایه گذاری شان چطور می توانند منابع مورد نیاز را جمع آوری کنند. در عین حال باید روش هایی را مشخص کنند تا کارآفرینان بتوانند با استفاده از آنها، عملکرد کسب و کارشان را در بلند مدت ارتقا دهند. زمانی که امور مالی، تضمین کیفیت، بازاریابی و بهره وری در این برنامه های آموزشی گنجانده می شود، آموزش توسعه کارآفرینی به شدت موثر و کارآمد خواهد بود.

با انجام یکسری اقدامات ویژه، فایده مربیان و تسهیلگران را افزایش دهید.

موفقیت برنامه توسعه کارآفرینی وابسته به تعهد و کیفیت بسیاری از مربیان و تسهیلگران است. هر مربی یا تسهیلگری در این برنامه باید فرهنگ و شیوه زندگی گروه را درک کند تا بهتر بتواند آنها را گرد هم جمع کرده و به گروه خدمت کند. انتخاب مربیان مناسب مبتنی بر میزان تجربه کسب و کار آنها و میزان اطلاعات شان درباره محیط کسب و کار محلی‌شان است. علاوه بر این، تسهیلگران آموزش به منظور پیدا کردن نیازهای کارآفرینان می توانند مفید بودن و کارایی خود را افزایش دهند.

مراحل تهیه و تدوین یک برنامه توسعه کارآفرینی چیست؟

برای اجرای برنامه های آزمایشی باید مناطق مناسبی را انتخاب کنید.

برنامه های توسعه کارآفرینی معمولاً از نظر منطقه ای که باید در آن اجرا شوند و نوع مردمی که در آن شرکت کنند، خیلی محدود هستند. انتخاب مناطق هدف عموماً به سهولت دسترسی به موسسات پشتیبانی و همچنین به علاقه مردم به برنامه های توسعه کارآفرینی بستگی دارد. این موضوع به هیچ عنوان نمی تواند برای دو مکان جغرافیایی، یکسان باشد و از این رو باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

برنامه های آموزشی را شروع کرده و بر اساس نیاز، آنها را پیش ببرید.

تجزیه و تحلیل امکان اجرای برنامه های آزمایشی، راهی موثر برای آغاز یک برنامه بزرگ توسعه کارآفرینی به شمار می رود. اگر این برنامه موفقیت آمیز باشد می توان آن را در سطح ملی پیاده کرد. با حمایت اسپانسرها (به جای کمک گرفتن از خیرین) می توان این برنامه را فراتر از توسعه محلی انجام داد و در عین حال همچنان کیفیت بالای آن را حفظ کرد.

یک برنامه توسعه کارآفرینی موفق نیاز به سیاست های دولتی دارد.

کارآفرینی نه تنها به رشد اقتصاد کشور کمک می کند، بلکه شغل های جدیدی را نیز به وجود می آورد. سیاست های دولت معمولاً تأثیر قابل توجهی بر تعداد کارآفرینان یک کشور دارد. با اینکه بسیاری از دولت ها اعلام می کنند که از کسب و کارهای کارآفرینی حمایت می کنند، اما معمولاً سیاست و برنامه خاصی برای حمایت موثر از توسعه کارآفرینی ندارند.

تهیه یک برنامه توسعه کارآفرینی موثر شاید آسان نباشد، اما غیرممکن هم نخواهد بود. با انجام ده مورد ذکر شده می توانید برنامه ای برای توسعه کارآفرینی تدوین کنید که نه تنها در کوتاه مدت، بلکه در بلندمدت نیز به نفع شرکت شما باشد.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*