چگونه برای نامگذاری کسب و کار تصمیم گیری کنیم؟

چطور می توانیم برای نامگذاری کسب و کار تصمیم گیری کنیم؟

تصمیم گیری برای نامگذاری کسب و کار بسیار دشوار است چراکه این نام برای همیشه در کنار کسب و کار باقی می ماند و با آن شناخته می شود. چه اسمی می تواند در ذهن مخاطب باقی بماند و درعین حال به راحتی به کسب و کارتان نیز مربوط باشد؟ افراد اهمیت زیادی به این مرحله می دهند و اغلب با دوستان و اعضای خانواده گفتگو می کنند تا به نامی منحصر به فرد و فوق العاده برسند. نامگذاری درست باعث می شود که برند شما را در هر گوشه دنیا به راحتی بشناسند، اما در مقابل، اگر این نام به درستی انتخاب نشود می تواند به شکست یک کسب و کار بینجامد. این مالک شرکت است که درباره نوع نام برند تصمیم می گیرد، اما به طور کلی این نام باید بتواند تصویر درستی از برند ارائه کند.

هدف تان را مشخص کنید.

گاهی اوقات ایده های بسیار زیادی در سر ما وجود دارد که نمی توانیم از بین آن ها بهترین را انتخاب کنیم. برای راحت تر شدن کار نامگذاری برند باید مخاطب هدف، ‌بازار خاص مربوطه، برنامه کسب و کار و خدمات و محصولات مرتبط با شرکت تان را در نظر بگیرید. همچنین باید مشخص کنید که آیا می خواهید نام کسب و کار به فعالیت تان مرتبط باشد یا فقط داشتن یک اسم جذاب و متمایز برایتان کافی است. با همین سوالات اصلی و مهم شروع کنید، ‌مطمئن باشید که با پاسخ دادن به آنها می توانید زودتر به نتیجه برسید.

نامی انتخاب کنید که برای همه مردم دنیا جذاب باشد.

نامی انتخاب کنید که نه تنها برای مردم محلی و کشورتان، بلکه برای بازارهای بین المللی نیز راحت و جذاب باشد. اسمی که به پارامترهای خاصی محدود شود را انتخاب نکنید چراکه مشتریان شما را محدود می کند. چنانچه در آینده تصمیم به گسترش کسب و کارتان بگیرید، آن زمان چنین نام هایی می تواند مانع بزرگی بر سر راهتان باشد.

نامی کوتاه و خوشایند انتخاب کنید.

برای نامگذاری کسب و کارتان به دنبال اسمی کوتاه و خوشایند باشید. نام های طولانی را به سختی می توان تلفظ کرد و حتی به خاطر سپرد و خیلی هیجان انگیز و جالب هم به نظر نمی رسند. درمقابل، نام کوتاه را می توان به راحتی تلفظ کرد، متمایز به نظر می رسد و باعث جلب توجه دیگران می شود. منتهی باید حواستان باشد که این نام هیچ شباهتی به برندهای دیگر نداشته باشد، درواقع برخی افراد فکر می کنند که انتخاب نامی مشابه برندهای مشهور می تواند سریع تر باعث برقراری رابطه با مشتری شود، اما نکته اینجاست که هیچ کس کپی کردن و تقلید کورکورانه را نمی پسندد.

علاوه براین نامی پرمعنا انتخاب کنید تا مشتری بتواند آن را به کسب و کار شما ربط دهد. اسم مورد نظرتان را با صدای بلند بگویید و ببیند که آیا وقتی بلند گفته می شود، باز هم خوب و خوشایند است یا خیر. چنین نام هایی می توانند تأثیر به سزایی روی مشتریان اصلی داشته باشند. درواقع مشتری ابتدا با نام کسب و کار ارتباط برقرار می کند و به همین دلیل این نام از قدرت و اهمیت زیادی برای شرکت ها برخوردار است.

چطور می توانیم برای نامگذاری کسب و کار تصمیم گیری کنیم؟

برای نامگذاری کسب و کار تحقیق کنید.

زمانی که شرکت ها به دنبال نامگذاری کسب و کار خود هستند، باید تحقیق و پژوهش را در دستور کار خود قرار دهند. بنابراین، قبل از اینکه تعداد اسامی مورد نظر خود را به پنج مورد کاهش دهید، حتما تحقیق کنید. برای این منظور می‌توانید از وبسایت های آنلاین که در نامگذاری تخصص دارند، استفاده کنید یا از نام کسب و کارهای موفق الهام بگیرید. علاوه براین، می توانید از مجله های کسب و کار که به اسامی تجاری می‌پردازند، بهره بگیرید. با تحقیق و پژوهش می توانید دیدگاه روشن تری پیدا کرده و مسیر درست تری را برای نامگذاری انتخاب کنید. قبل از انتخاب نهایی پیگیری کنید که آیا قبلاً آن نام ثبت شده است یا خیر.

از اسامی خاص در نامگذاری کسب و کار استفاده کنید.

به جای استفاده از حروف اختصاری برای نام برند، به دنبال نامی خاص و متمایز باشید، چراکه حروف اختصاری جذابیتی برای مخاطب ندارد و ناقص به نظر می‌رسند. شرکت های معدودی توانسته اند با نام های اختصاری به موفقیت برسند، علتش این است که نام های خاص در مقابل نام های اختصاری بیشتر به چشم می آیند.

از نظر بصری جذاب باشد.

شرکت‌ها، نام کسب و کار خود را به صورت چاپی، الکترونیکی، ‌رسانه‌های اجتماعی و… تبلیغ می کنند. بنابراین ویژگی بصری نام برند اهمیت زیادی دارد. آیا وقتی روی بیلورد،‌ لوگو یا تبلیغات چاپی ظاهر می شود، خوب و جذاب به نظر می رسد؟ شرکت ها زمانی که به دنبال نام مناسب هستند، باید این ویژگی را نیز مد نظر قرار دهند.

ذهنتان را آزاد کنید.

یکی از مراحل انتخاب نام مناسب، این است که رویکردی خلاقانه در پیش بگیرید و هر چه به فکرتان می رسد مطرح کنید تا ایده ای عالی شکل بگیرد. تداعی واژه ها و به رشته تحریر درآوردن نام ها می تواند رویکرد خوبی باشد تا مغز بدون هیچ محدودیتی، گزینه های متعددی را بسازد.

نظر دیگران را جویا شوید.

برای تصمیم گیری درباره نامگذاری کسب و کارتان بهتر است نظر دوستان،‌ خانواده و آشنایان را جویا شوید تا تعداد گزینه‌هایتان را به حداقل برسانید. ایده‌های آن ها را نیز بپرسید، شاید مواردی را مطرح کنند که ناب و عالی باشند. از طریق نظرسنجی های آنلاین نیز می توانید از نظر مخاطب تان مطلع شوید.

آرامش خود را حفظ کنید.

اگر تمام تلاش خود را کرده اید تا فهرست بلندتان را کوتاه و کوتاهتر کنید، اکنون زمان تصمیم گیری رسیده است. دیگر وقت آن است که گزینه ها را مرور،‌ ارزیابی و بررسی کرده و تصمیم نهایی را بگیرید.

اسامی که صداهای مشابه دارند را حذف کنید. اسامی که عجیب و غریب یا ناخوشایند به نظر می رسند و همینطور نمی توانید با آن ها رابطه برقرار کنید را از فهرست خود خط بزنید. در تمام این مدت تلاش کرده اید که پنج نام برتر را از فهرست نام های موردنظرتان انتخاب کنید، حالا باید تمام افکار منفی را از خود دور کرده و آرامش خود را حفظ کنید. کمی به خود استراحت دهید و برای مدتی به کار دیگری مشغول شوید. موسیقی گوش کرده، پیاده روی کنید یا هیچ کاری انجام ندهید. سپس با روحیه ای آماده و سرزنده دوباره به این فهرست پنج تایی مراجعه و اسامی را طبق علاقه تان اولویت بندی کنید. اعتماد به نفس داشته باشید و بدانید که این نام، مثل فرزند شماست و هیچکس بهتر از شما نمی تواند درباره آن تصمیم بگیرد.

نام مورد نظرتان نباید قبلاً ثبت شده باشد.

شما نمی توانید نامی انتخاب کنید که هم اکنون استفاده می شود، بهتر است قبل از ثبت آن، مطمئن شوید که چنین نامی در بازار وجود ندارد. یکی از راه های پیش روی شما تحقیق درباره این موضوع در موتورهای جستجو نظیر گوگل است و برای اطمینان بیشتر از اینکه وبسایتی با نام موردنظرتان فعالیت می کند یا خیر، نام دامنه را نیز سرچ کنید. درصورتی که این نام درهیچ کجا وجود نداشته باشد،‌ می توانید به مسیر خود ادامه دهید، اما در غیر این صورت نگران نشوید و به سراغ اسم دوم در فهرست تان بروید.

از نام انتخابی تان خوشحال باشید.

بسیار مهم است که مالک کسب و کار از نام انتخاب شده، راضی و خشنود باشد، چراکه این نام تا ابد همراه با یک شرکت و کسب و کار باقی می ماند.

نام موردنظرتان را ثبت کنید.

پس از انتخاب نام کسب و کار و داشتن رضایت کامل از آن،‌ وقتش رسیده است که آن را ثبت کنید. راستی اگر برای فرآیند نام گذاری کسب و کار و یا ثبت برند نیاز به کمک داشتید می توانید با ما تماس بگیرد و از مشاوره برندسازی رایگان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*