آشنایی با نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای

آشنایی با نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای

اگر از یک مربی موفق ورزشی بپرسید که چگونه در بسیاری از بازی‌ها پیروز می‌شود، او به شما خواهند گفت که برای هر بازی یک برنامه منحصربه‌فرد دارد. برای داشتن شانس بُرد در برابر هر یک از حریفان، مربی باید یک برنامه بازی خاص و متناسب با نقاط قوت و ضعف هر یک از حریفان خود تهیه کند. در غیر این صورت، آنها شکست می‌خورند. همین منطق در مورد تجارت نیز صدق می‌کند. اگر می‌خواهید یک شرکت پررونق بسازید که بتواند در رقابت پیشی بگیرد، باید قبل از ورود به بازار خود را برای نبرد آماده کنید. زیرا شرکت‌هایی که می‌توانند خطاهایی در مدل کسب‌وکار شما پیدا کنند، به‌سرعت می‌آموزند که چگونه این خلأها را پر کرده و مشکلات مشتریان شما را بهتر از آنچه شما می‌توانید برطرف کنند و لذا نمونه بیزینس پلن یک‌ صفحه‌ ای در این امر کمک بسیار شایانی به شما خواهد کرد.

دنیای تجارت

دنیای تجارت به‌سرعت پیش می‌رود و مملوء از شرکت‌های بلندپروازانه‌ای است که برای به‌ دست‌ آوردن اکثر سهم بازار صنعت خود درگیرند. پس چگونه می‌توانید ادامه دهید؟ استفاده از نمونه بیزینس پلن یک صفحه‌ای تجاری مناسب و پیروی از آن یکی از مهم‌ترین اقدامات اولیه است. در این مقاله در مورد این‌ که یک طرح تجاری چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود، بیشتر خواهید دانست. بیزینس پلن شما را در مسیر پرپیچ‌ وخم رشد یک شرکت راهنمایی می‌کند. و لذا اگر برنامه تجاری شما به‌ اندازه کافی جذاب باشد، می‌تواند سرمایه‌گذاران را نیز متقاعد کند که در کسب و کار شما سرمایه گذاری کنند.

نقش بیزینس پلن در دنیای تجارت

قالب طرح تجاری نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای

قبل از شروع برنامه کاری خود، ممکن است این سوال را داشته باشید که «از کجا شروع کنم؟ چگونه باید این را قالب‌بندی کنم؟» به طور معمول یک طرح تجاری، سندی است که جزئیات و نحوه دستیابی یک شرکت به اهداف را بیان می‌کند. بیشتر برنامه‌های تجاری شامل بخش‌های زیر است:

خلاصه اجرایی

خلاصه اجرایی مسلماً مهم‌ترین بخش در کل نمونه بیزینس پلن یک‌ صفحه ‌ای است. اساساً این خلاصه یا مقدمه است که به روشی برای جلب ‌توجه خوانندگان و راهنمایی آنها در بقیه برنامه‌های تجاری (که ممکن است ده‌ها یا صدها صفحه طول داشته باشد) نوشته شده است.

بیشتر خلاصه‌های اجرایی شامل موارد زیر است:

 • بیانیه مأموریت
 • تاریخچه و رهبری شرکت
 • بررسی اجمالی مزیت رقابتی
 • پیش‌بینی‌های مالی
 • اهداف شرکت

با این‌ حال بسیاری از این عناوین بعداً در برنامه کسب‌وکار با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرند. بنابراین خلاصه اجرایی را صریح و خلاصه کنید و فقط شامل مهم‌ترین راهکارهای اجرایی باشد.

خلاصه اجرایی

فرصت بازار در یک نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای

این جایی است که شما جزئیات را در مورد فرصت بازار ارائه می‌دهید. خلأ در صنعت فعلی کجاست و چگونه محصول شما این خلأ را پر می‌کند؟ در این بخش شما می‌توانید موارد زیر را وارد کنید:

 • اندازه بازار
 • سهم بازار فعلی یا بالقوه
 • روند صنعت و رفتار مصرف‌ کننده
 • خلأ در کجاست، چه عواملی باعث ایجاد این خلأ شده است و چگونه می‌خواهید آن را پر کنید.

برای اینکه درک کاملی از فرصت بازار داشته باشید، باید یک تحلیل TAM ، SAM و SOM انجام دهید و تحقیقات بازار را در مورد صنعت خود آغاز نمایید. همچنین ممکن است از تجزیه ‌و تحلیل SWOT برای شناسایی برخی از بینش‌ها در مورد کسب و کارتان نیز استفاده نمایید.

چشم‌انداز رقابتی در یک نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای

در اینجا صحبت از سهم بازار است، شما باید بخشی را ایجاد کنید و جزئیات مربوط به رقبای برتر خود را در نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای به اشتراک بگذارد. از این‌ گذشته مشتریان شما احتمالاً بیش از یک ارائه‌ دهنده برای انتخاب دارند و شما دقیقاً می‌خواهید بفهمید که چرا ممکن است یکی را نسبت به دیگری ترجیح می‌دهند. انجام یک تحلیل رقابتی به شما کمک می‌کند تا موارد زیر را کشف کنید:

 • روند صنعت که ممکن است عرضه کنندگان دیگر، به آن بخش وارد نشده اند.
 • نقاط قوت رقبای شما که ممکن است مانعی برای کنترل آنها باشد.
 • نقاط ضعف رقبای شما که ممکن است از آن در جهت فروش بیشتر محصولات خود بهره برداری کنید.
 • چه پیشنهاد منحصربه‌فردی به بازار ارائه می‌دهید که ممکن است مورد توجه مشتریان قرار گیرد.

مشتریان هدف

در این بخش جزئیات بخش‌های مشتری شما شرح داده می‌شود. اطلاعات جمعیتی و روان‌شناختی مشتریان شما چیست؟ اگر پاسخ فوری شما «همه» باشد، باید بیشتر تحقیق کنید. از خودت بپرس:

 • اطلاعات دموگرافیک افرادی که بیشترین نیاز به خرید محصول یا خدمات شما را دارند، چیست؟
 • روان‌شناسی این مخاطبان یا مشتریان چیست؟ (خواسته‌ها، تحریک حوادث و غیره)
 • چرا پیشنهادهای شما برای آنها ارزشمند است؟
شناخت مشتریان هدف
شناخت مشتریان هدف

سخن آخر

نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای یک صفحه طراحی شده است که به‌سرعت و به‌ آسانی انجام می‌شود. قالب کوتاه این اطمینان را می‌دهد که شما درگیر تهیه توضیح طولانی درباره راه‌حل خود نمی‌شوید و در عوض شما را مجبور می‌کند تا در بخش‌های مهم برنامه خود حرکت کنید. خوشبختانه نگه‌ داشتن همه چیز در یک صفحه باعث سرعت و سهولت به‌روزرسانی یا تطبیق بخش‌های خاص یا حتی کل برنامه شما شود.

لحظات زیادی در طول زندگی کسب‌وکار شما وجود خواهد داشت که شما به ساده‌ سازی پیام‌ رسانی خود نیاز دارید. اگر با توضیحات بیش از حد طولانی درباره عناصر مختلف کسب‌وکار خود شروع کنید، انجام این کار برای شما دشوار خواهد بود. به همین دلیل است که یک نمونه بیزینس پلن یک صفحه ای می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد. همچنین از بسیاری جهات، یک طرح یک صفحه‌ای به‌ عنوان نقطه شروع برای توسعه یک برنامه ناب عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*