برای بازاریابی ماکیان و طیور باید چه اقداماتی انجام دهید؟

برای بازاریابی ماکیان و طیور باید چه اقداماتی انجام دهید؟

پرورش دهندگان ماکیان و طیور (مرغ، غاز، شترمرغ، بلدرچین، کبک، بوقلمون و اردک) زمان زیادی را صرف پرورش و غذا دادن به حیوانات خود میکنند، اما هنگام فروش نمیتوانند به سود دلخواهشان برسند. البته با اینکه هیچ کمبود تقاضایی برای این محصولات وجود ندارد،‌ اما از آنجا که توجه چندانی به جنبه های مختلف فروش و بازاریابی ماکیان و طیور ندارند، به موفقیت نمی رسند.

تولید کننده ماکیان به خوبی میدانند که بازاریابی ماکیان و طیور (مرغ، غاز، شترمرغ، بلدرچین، کبک، بوقلمون و اردک) حتی از فروش آنها هم مهمتر است چراکه آنها این حیوانات را برای مصرف شخصی پرورش نمیدهند و لذا برای موفقیت در کسب و کارشان باید مقوله بازاریابی را در اولویت بگذارند. بازاریابی بخشی از فرایند کلی تولید، تبلیغات و قیمت گذاری به حساب می آید. اولین گام برای فروش، انتخاب ماکیان مورد تقاضای بازار است. سایر اجزای مهم این فرایند عبارتند از: برآورد هزینه های تولید، محاسبه نیازهای جریان نقدی، اطلاع از نوع و کیفیت حیوانی که پرورش داده می شود و دانستن اینکه خریداران به کدام نوع حیوان علاقه بیشتری نشان میدهند. در آخرین مرحله هم باید به قیمت گذاری و روشهای تحویل بپردازید. برای موفقیت در فروش و افزایش تقاضای مشتری باید اهمیت زیادی به بازاریابی بدهید که در ادامه مراحل آن را به شما خواهیم گفت.

برآورد هزینه ها

اولین گام برای بازاریابی ماکیان (مرغ، غاز، شترمرغ، بلدرچین، کبک، بوقلمون و اردک)،‌ برآورد دقیق هزینه های تولید و نیازهای جریان نقدی است. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل در صدر این لیست قرار دارد. با اینکه میتوانید هزینه ها را در هر زمانی تخمین بزنید ولی ترجیحاً آن را در همان مراحل ابتدایی انجام دهید. با برآورد هزینه های تولید و نیازهای نقدینگی میتوانید تصمیم بگیرید باید چه نوع حیوانی تولید کرده و برای پرداخت هزینه ها، چه زمانی باید اقدام به فروش آنها کنید. با استفاده از این تخمین ها وپیش بینی قیمت ها میتوانید درباره نحوه بازاریابی حیوانات تصمیم بگیرید.

جمع آوری اطلاعات بازار برای بازاریابی ماکیان و طیور

پیگیری روند بازار و قیمتهای پیش بینی شده دام، به شما کمک میکند پرورش و تولید حیوانی را انتخاب کنید که بیشترین سودآوری را برایتان داشته باشد. به عنوان مثال برای اینکه در مورد تولید مرغ تخمگذار و گوشتی تصمیم بگیرید،‌ می توانید به بررسی بازار بپردازید و روی بازار هر یک از این حیوانات تحقیق کنید.

برای بازاریابی ماکیان و طیور باید چه اقداماتی انجام دهید؟

محصول خود را بشناسید.

قبل از اینکه به طور جدی به ارزیابی گزینه های مختلف قیمت گذاری و تحویل بپردازید، باید از کیفیت و نوع دام خود اطلاع کافی داشته باشید. وقتی میدانید که چه محصولی برای فروش دارید، میتوانید با خریداران علاقه مند تماس بگیرید و اگر قیمت بالاتری برای یکسری ویژگی خاص دام تعلق میگیرد، میتوانید روی آن مانور دهید. گروه بندی حیوانات براساس وزن و سایز باعث میشود برای خریداران جذاب تر به نظر برسد. فروش حیوانات پاک و سالم، به خریداران اطمینان می دهد که برای محصول با کیفیت پول می پردازند.

چندین قیمت هدف مشخص کنید.

با اطلاع از هزینه های تولید و میزان پولی که بازار به شما پرداخت خواهد کرد، میتوانید قیمتهای هدف را مشخص کنید. میزان و زمان بندی این اهداف باید براساس اطلاعات بازار، هزینه تولید و نیازهای جریان نقدی (به جای اینکه به سطح سود مورد انتظار پرداخته شود) باشد. وقتی به جای تعیین یک قیمت، به مشخص کردن چندین قیمت میپردازید،‌ میتوانید با انعطاف بیشتری به روندهای رو به تغییر بازار واکنش نشان دهید. بنابراین برای تعیین قیمت حتماً باید با بازار در تماس باشید.

واسطه ها را کنار بگذارید.

اکثر پرورش دهندگان ماکیان، برای فروش محصولات خود به افراد واسطه متکی هستند. واسطه نیز محصولاتشان را با قیمتی بیشتر به افراد دیگر می فروشد و پس از آن به دست مشتری میرسد. اگر قصد فروش سریعتر محصولات تان را دارید باید آن را به صورت عمده به بازار بفروشید. اگر هم مغازه خودتان را دارید میتوانید آن را به صورت خرده فروشی نیز به دست مشتری برسانید و یا میتوانید به دنبال مکانی مناسب برای اجاره باشید و دام خود را مستقیماً از مزرعه به این محل منتقل کرده و به صورت عمده یا خرده فروشی عرضه کنید.

کسب و کارتان را به صورت آنلاین معرفی کنید.

امروزه اکثر مردم وقت خود را در اینترنت میگذرانند، ‌پس برای پیشرفت کسب و کارتان نباید از حضور در اینترنت غافل شوید. حساب رسانه های اجتماعی، محلی ایده آل برای تبلیغ تجارت تان و افزایش آگاهی مردم نسبت به محصولات تان به حساب می آید. پس برای موفقیت در این حوزه باید حضور قوی در این رسانه ها داشته باشید تا مردم محصول شما را به صورت آنلاین سفارش دهند و حتی کسانی که سفارش آنلاین نمی دهند، ‌با محصول شما آشنا شده و موقع رفتن به سوپر مارکت سریعاً آن را شناخته و خریداری میکند.

به تأمین کننده هتلها و رستورانها تبدیل شوید.

به عنوان یکی از روشهای بازاریابی میتوانید برای مدیران هتلها و رستورانها درخواست همکاری به عنوان تأمین کننده ماکیان (مرغ، بوقلمون و …) بفرستید چراکه هتل ها و رستوران ها همیشه غذاهایی با گوشت یا تخم این حیوانات تهیه میکنند. به این ترتیب میتوانند بدون هیچ نگرانی از تازگی گوشت و تخم مواد غذایی خود اطمینان داشته باشند. پس برای رقابت با سایر تأمین کنندگان فقط باید پیشنهادات وسوسه انگیز و متفاوت ارائه کنید.

 بازاریاب استخدام کنید.

استخدام بازاریاب برای مزرعه پرورش حیوانات تان میتواند بیش از ۳۰ درصد به افزایش فروش محصولات تان کمک کند. برای بیشتر شدن کارایی بازاریاب، درصدی از فروش محصول را به عنوان پورسانت برای او در نظر بگیرید.

پرندگان خود را خوب تغذیه کنید.

تغذیه خوب پرندگان مزرعه نیز جزئی از یک ایده بازاریابی به شمار میرود. وقتی تغذیه پرنده ها خوب باشد، گوشت بیشتر و تخمهای بزرگتری تولید میکنند که درست همان چیزی است که مشتری میپسندد. اگر میخواهید جزو بهترین گزینه های انتخاب مشتری باشید باید تمام توجه خود را به کیفیت محصولات تان معطوف کرده و برای این منظور باید به نوع غذایی که پرندگان خود میدهید توجه کنید چراکه غذای خوب به تولید گوشت و تخم باکیفیت می انجامد.

کشتارگاه خودتان را راه بیندازید.

با راه اندازی کشتارگاه خودتان میتواند محصولات گوشتی خود را به بصورت بسته بندی و با برند شرکت تان به مصرف کننده عرضه کنید و به این ترتیب نه تنها تولید کننده، بلکه تأمین کننده نیز خواهید بود.

محصولات تان را تبلیغ کنید.

تبلیغات نیز بخشی از بازاریابی کسب و کارتان به حساب می آید. مطمئناً مصرف کننده تمایلی به خرید محصولی که نمی شناسند،‌ ندارد. به عبارتی وقتی مصرف کننده محصولی را میخرد که آن را بشناسد یا درباره آن شنیده باشد، البته که این موضوع از طریق تبلیغات میسر است و باعث افزایش آگاهی از برند و متعاقباً افزایش تقاضا میشود.

به تحقیق در بازار بپردازید.

یکی دیگر از روشهای افزایش فروش، انجام منظم تحقیق در بازار است. با این کار میتوانید درک روشنی از نیازهای مشتری و مناطقی که با کمبود تأمین محصول مواجه اند داشته باشید و تمام تلاش خود را برای برطرف کردن نواقص و ارتقای کیفیت محصولات انجام دهید.

خدمات تحویل درب منزل داشته باشید.

خدمات تحویل درب منزل میتواند به فروش بیشتر منتهی شود زیرا این روزها مردم به دلیل مشغله زیاد یا بیماری و … فرصت کمتری برای خرید از سوپرمارکت دارند و در عین حال مواد غذایی تازه و باکیفیت را ترجیح میدهند.

از بسته بندی جذاب استفاده کنید.

هنگام طراحی بسته بندی محصولات خود باید به جذابیت و تمایز آن خیلی توجه کنید چراکه به جذب مشتری بیشتر کمک میکند. یکی دیگر از مواردی که باید مد نظر قرار دهید این است که این روزها مردم علاقه زیادی به اطلاعات مواد مغذی روی بسته بندیها پیدا کرده اند، پس اطلاعاتی نظیر میزان کالری، پروتئین، ویتأمین و سایر اطلاعات مورد توجه مردم را روی بسته بندی بگنجانید.

برنامه تان را به دقت پیاده کنید.

برنامه بازاریابی ماکیان شامل همه موارد ذکر شده است. با اجرای این مراحل می توانید درک روشن و کاملی از نحوه عملکرد کسب و کارتان به دست آورید. اگر می خواهید همگام با بازار پیش بروید توصیه می‌کنیم که برنامه بازاریابی خود را مو به مو پیاده کنید.

برنامه خود را ارزیابی کنید.

برای اطمینان از موفقیت برنامه بازاریابی و به منظور ارتقای آن، باید آن را ارزیابی کنید. برای این منظور باید میزان فروش و تطابق بازگشت سرمایه با نیازهای کسب و کارتان را بررسی کنید و به این ترتیب می توانید درباره عوامل موثر بر عملکرد بازاریابی تان بیشتر بدانید. این فرآیند فرصت بیشتری برای پیشرفت در آینده در اختیار شما قرار می دهد.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*