برای تهیه برنامه کسب و کار باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

تهیه برنامه کسب و کار (Business plan) روشی کارآمد برای تحقق اهداف یک تجارت به حساب می آید زیرا دستورالعملی روشن و مشخص برای ایجاد یک شرکت موفق را فراهم می‌کند. علاوه بر این می تواند بانک ها یا سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری ترغیب کرده و متقاعد کند. در ادامه قصد داریم نکات لازم برای تهیه و تدوین یک برنامه کسب و کار را به شما بگوییم تا در دستیابی به اهدافتان بتوانید از آن استفاده کنید.

برای تهیه برنامه کسب و کار باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

برنامه کسب و کار باید مختصر و کوتاه باشد.

برنامه کسب و کار باید کوتاه و مختصر باشد چراکه می خواهید آن را مطالعه کنید و اگر به عنوان مثال ۱۰۰ صفحه باشد، کسی به خواندن آن رغبت پیدا نمی‌کند. علاوه بر این، برنامه کسب و کار باید به عنوان ابزاری برای مدیریت و پرورش کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال شما بتوانید دائما آن را به کار برده و به مرور زمان اصلاحش کنید. یک برنامه کسب و کار طولانی، دردسرساز است و در کشوی میزتان دست نخورده باقی می ماند بدون اینکه کسی حتی یکبار به آن نگاه کند.

مخاطب تان را بشناسید.

در تهیه برنامه کسب و کار، از زبانی استفاده کنید که برای مخاطب قابل درک باشد. برای مثال اگر شرکت تان در حال تهیه یک فرآیند علمی پیچیده است، اما سرمایه گذاران شما، دانشمند نیستند و از اصطلاحات علمی پیچیده سر در نمی آورند، باید برنامه ای متناسب با درک این افراد تهیه کنید. به عنوان نمونه به جای اینکه بگویید: « محصول ثبت اختراع ما یک رابطه الحاق شونده به وضعیت bCPAP فعلی است. وقتی به bCPAP ملحق شود، محصول ما می تواند یک تهویه دوگانه غیرتهاجمی ارائه کند»؛ بگویید: «محصول ثبت اختراع ما، دستگاهی با قابلیت استفاده آسان است که جایگزین دستگاه‌ های تهویه سنتی در بیمارستان ها می شود و هزینه آن یک صدم است».

با توجه به نوع مخاطب تان جلو بروید و توضیحات محصول خود را ساده و صریح ارائه کرده و از اصطلاحات آشنا و قابل درک استفاده کنید. در عین حال می توانید برای ارائه جزییات بیشتر، ضمیمه ای را به برنامه کسب و کار خود اضافه کنید. برای شناخت هر چه بهتر مخاطب هدف باید به این سوالات پاسخ دهید: مشتریان هدفتان در چه سنی قرار دارند؟ برای امرار معاش چه کاری انجام می دهند؟ آیا محصول یا خدمات شما برای قشر خاصی جذابیت دارد؟ آیا فقط افراد ثروتمند قادر به خرید از شما هستند؟ آیا مشتری ایده آل شما در محله یا منطقه ای خاص زندگی می کند؟

در تهیه برنامه کسب و کار از سختی راه نترسید.

اکثریت قریب به اتفاق صاحبان کسب و کار و کارآفرینان، کارشناس و متخصص آن کسب و کار نیستند و درست مثل شما، به تدریج بر تجربیات خود اضافه می‌کنند و هیچ مدرک و تخصصی در حوزه کسب و کار ندارند. بنابراین نوشتن برنامه کسب و کار شاید دشوار به نظر برسد اما نباید خود را ببازید. اگر کسب و کار خود را بشناسید و به آن علاقه داشته باشید، تهیه برنامه کسب و کار و استفاده از آن برای پیشرفت هر چه بیشتر آنقدر هم که فکر می کنید نمی تواند چالش برانگیز باشد. علاوه بر این، لزومی ندارد در همان ابتدای کار، یک برنامه جامع و کامل کسب و کار تهیه کنید و در واقع خیلی آسان تر است اگر با یک برنامه ساده یک صفحه ای (که برنامه ناب یا Lean Plan نامیده می شود) شروع کرده و سپس در ادامه مسیر کاری تان، برگردید و یک برنامه کسب و کار با جزییات دقیق آماده کنید.

نیازهای اولیه شرکت را مشخص کنید.

چنانچه می خواهید یک شرکت مشغول به کار با ۳۰۰ کارمند را خریداری کنید یا قرار است شرکت خود را راه بیندازید، در هر صورت باید لیستی از نیازهای اولیه شرکت تان تهیه کنید. این موارد می تواند کالاهای فیزیکی نظیر میز، صندلی، کمد و … باشد یا موارد غیر ملموس مانند زمان لازم برای طراحی یک کالا یا زمان لازم برای انجام تحقیقات در مورد مشتریان بالقوه باشد.

در تهیه برنامه کسب و کار خود را به جای سرمایه گذار بگذارید.

از خودتان بپرسید «اگر قرار باشد این مقدار پول را برای یک ایده جدید یا حتی یک محصول سرمایه گذاری کنم، چه اطلاعاتی باید راجع به آن داشته باشم؟» پس تا جایی که می‌توانید اطلاعات مفید و کاربردی از محصول یا خدمات خود را جمع آوری کنید. در نتیجه اگر در طی تحقیقات خود دریافتید که ایده شما قبلاً وارد بازار شده است، نترسید. باید با واقعیت کنار آمده و ببینید می توانید محصولی با همان کیفیت یا حتی بهتر از رقبا به بازار ارائه کنید؟ بانک یا سرمایه گذار صرفاً به خاطر یک ایده جالب و جذاب، اقدام به سرمایه گذاری نمی‌کند. آنها دستورالعمل های خاص خود را دارند که تضمین می‌کند پولی که هزینه می‌کنند برای آنها درآمدزا باشد.

شرکت تان را تعریف کنید.

سرمایه گذاران بالقوه باید مطمئن شوند که کسب و کار شما سودآور و بازارپسند است، پس به وضوح مشخص کنید که شرکت تان چه نوع فعالیتی دارد و چه محصولات یا خدماتی ارائه می کند؟ کدام نیاز مشتری را برطرف می کند؟ چه مزیتی نسبت به رقبا دارد؟ آیا ارزان تر، ایمن تر یا کارآمدتر است؟

یک استراتژی برنده انتخاب کنید.

بعد از آنکه مزیت رقابتی شرکت تان را مشخص کردید، وقت آن است که بهترین استراتژی را برای تحقق اهداف تان انتخاب کنید. علیرغم هزاران نوع کسب و کاری که در دنیا وجود دارد، فقط می توان از تعداد محدودی استراتژی برای موفقیت یک کسب و کار خاص استفاده کرد. وقتی می توانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید که مزیت رقابتی کالا یا خدمات خود را مشخص کرده باشید به عنوان مثال این مزیت رقابتی می‌تواند ویژگی های طراحی خاصی باشد که در محصول شما وجود دارد اما در محصولات دیگر وجود ندارد.

استخدام کارمندان را مشخص کنید.

نحوه استخدام و سازماندهی نیروی کارتان را باید در برنامه کسب و کار لحاظ کنید. تا به اینجای کار احتمالاً چارچوب اصلی تجارت تان را مشخص کرده و دیدگاه خوبی نسبت به تعداد و نوع تخصص هایی که نیاز دارید پیدا کرده اید. به یاد داشته باشید که با پیشرفت کسب و کارتان، مطمئناً این برنامه اولیه دچار تغییر و تحولاتی خواهد شد. با افزایش تعداد کارمندان، شاید به تعداد مدیران بیشتری برای نظارت نیاز داشته باشید یا با راه اندازی دپارتمان های جدید، لازم باشد نیروی کاری بیشتری استخدام کنید. به این ترتیب، گسترش و پیشرفت های احتمالی و پیش بینی شده باید در برنامه کسب و کار شما گنجانده شود.

در تهیه برنامه کسب و کار از نحوه مدیریت شرکت تان بگویید.

به نقش خودتان به عنوان رهبر یا رییس شرکت فکر کنید. همزمان که به مسئله استخدام کارمند و مدیر می اندیشید، باید به توانایی و قابلیت خودتان در سمت ریاست شرکت نیز بپردازید. چطور می خواهید حقوق، بیمه و مزایای بازنشستگی کارمندان را پرداخت کنید؟ آیا باید مدیران باتجربه را استخدام کنید؟ آیا برخی از کارمندان فعلی را نگه می دارید یا کارمندان جدیدی را استخدام خواهید کرد؟ کارمندان بالقوه را چطور پیدا می کنید؟ آیا شرکای شما قرار است در کنار شما مشغول به فعالیت شوند یا فقط از نظر مالی متعهد هستند؟ پس نقش ها و وظایف اصلی مدیریت را ذکر کرده و در عین حال سمت های شغلی نظیر معاون رییس، مدیر امور مالی و مدیران بخش ها را نیز مشخص کنید.

برنامه های بازاریابی را معرفی کنید.

یکی از اشتباهات رایج در تهیه برنامه کسب و کار این است که کارآفرینان نمی توانند درباره نحوه جذب مشتری و ارائه کالا یا خدمات به مشتری، توضیح روشن و دقیقی ارائه کنند. تا زمانی‌که شما نتوانید روش هایی موثر و کارآمد مبتنی بر تحقیقات برای جذب مشتری عرضه کنید، سرمایه گذاران بالقوه، کارمندان و شرکای شما نسبت به موفقیت ایده کسب و کارتان قانع نخواهند شد. همچنین در عین حال باید نشان دهید که بعد از جذب مشتری می توانید او را قانع به خریدن کالا یا خدمات شرکت تان کنید. چطور می خواهید مشتری را مجاب کنید که خدمات یا کالایی مرغوب تر، بهتر و مفیدتر از سایر رقبا دارید؟ اگر ایده تان جدید است، چطور می خواهید هدف از تولید کالا و نیاز مشتری به این کالا را توضیح دهید؟ و در نهایت تلاش های بازاریابی و تبلیغاتی شما چه خواهد بود؟

گروه کلید تمامی خدمات بازاریابی از جمله نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار (Business Plan) را برعهده می گیرد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*