چطور می توانید برای استارتاپ خود برندسازی کنید؟

چطور می توانید برای استارتاپ خود برندسازی کنید؟

چطور می توانید برای استارتاپ خود برندسازی کنید؟

برندسازی به خصوص برای استارتاپ ‌هایی که بودجه کمی دارند می تواند مقوله ‌ای گران و پر هزینه باشد. علاوه بر این افراد تازه کار نسبت به برندسازی معمولاً تصویری همراه با ترس و واهمه دارند اما از آنجا که برندسازی استثنایی و منحصر به فرد، یکی از عوامل موفقیت شرکت‌های بزرگ استارتاپی به حساب می‌آید، پس این مقوله حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد.

امروزه مهم‌ ترین سرمایه‌ گذاری که می‌توانید برای کسب و کار خود انجام دهید، سرمایه گذاری روی برند است چرا که برندسازی، موضوعی فراتر از یک لوگوی زیبا است و طبیعتاً اکثر استارتاپ‌ها، کار خود را با بودجه‌ای ناچیز شروع می کنند و در نتیجه پرداخت هزینه‌ای سنگین به آژانس‌های حرفه‌ای برندسازی غیرممکن به نظر می‌رسد. در ادامه قصد داریم ۴ راهکار ساده برندسازی را بیان کنیم که هزینه زیادی روی دست افراد تازه کار نخواهد گذاشت.

از لوگوی متنی استفاده کنید

وقتی در مورد لوگو فکر می‌کنید ناخودآگاه برندهای مهمی نظیر اپل و آدیداس به ذهن انسان خطور می کند اما مشکل اینجاست که متاسفانه اکثر استارتاپ‌ها بودجه لازم برای استخدام طراحان معروف را ندارند تا همانند این برندها مشهور شوند. با این حال باید بدانید که در مراحل اولیه یک کسب و کار، لوگو فقط به عنوان یک علامت شناسایی عمل می‌کند که در طول زمان می‌توان آن را اصلاح کرد و در نتیجه صرف هزینه یا وقت زیاد باعث می شود تمرکز چندانی روی بخش های مهم کارتان نداشته باشید.

برای این منظور می توانید به سایت هایی مانند pitchenvy.io سر بزنید و ببینید استارتاپ ها چطور از لوگوهای تایپی یا متنی استفاده کرده و درآمد زیادی به دست آورده اند. پس استارتاپ ها می توانند در مراحل اولیه کسب و کار خود از همین لوگوهای تایپی استفاده کنند، در واقع حتی برندهای مطرحی مانند کوکاکولا هنوز هم از همین روش برای برندسازی خود استفاده می کنند. وقتی درآمدتان افزایش پیدا کرد می توانید برای لوگوی خود روی یک طراح حرفه ای یا آژانس برندسازی سرمایه گذاری کنید.

رنگ لوگوی خود را مشخص کنید

به عنوان یکی از بخش های مهم در ایجاد هویت برند، باید رنگی را انتخاب کنید که بتواند به بهترین شکل ممکن شرکت شما را در معرض نمایش قرار دهد. بهتر است در همان مراحل ابتدایی، رنگ دلخواه تان را انتخاب کنید تا بعداً دچار دردسر نشده و بتوانید در ادامه کار، عناصر تکمیلی یا تولیدات ویدئویی خود را به راحتی طراحی کنید. برخی رنگ ها نشان دهنده یک صنعت خاص هستند، به عنوان مثال رنگ آبی به صنعت مراقبت های بهداشتی مرتبط است چرا که آرام بخش، استریل و حرفه ای به نظر می رسد. در صنایعی مثل بخش امنیتی، رنگ قرمز معمولاً مضمونی منفی القا می کند و بنابراین بهتر است از این طیف رنگی استفاده نکنید. علاوه بر این می تواند به برندهای برتر در حوزه صنعت خود نگاهی بیندازید و ببینید آنها از چه رنگ‌هایی استفاده کرده‌اند.

چطور می توانید برای استارتاپ خود برندسازی کنید؟

فونت مناسبی انتخاب کنید

برای استارتاپ هایی که از طراحی سردر نمی آورند، قطعاً آسان ترین راه برای ایجاد یک هویت برند حرفه ای، استفاده از فونت مناسب است. فونت های خاصی هستند که روی قشر خاصی از مردم تاثیر می گذارند به عنوان مثال برندهای ورزشی از فونت هایی با لبه های تیز و خطوط شکسته استفاده می کنند، به این ترتیب ماهیت کسب و کار خود را نشان داده و انتظار دارند مخاطب هدف نیز این ماهیت را ببیند. در عوض برندهایی که به دنبال جذب کودکان هستند فونت های گرد را انتخاب می کنند. بنابراین از فونت هایی استفاده کنید که مخاطبان زیادی را در بر بگیرد. با مراجعه به گوگل فونت (Google Fonts) می توانید از کتابخانه بزرگ فونت ها، فونت مورد نظرتان را انتخاب کرده و آن را در ابزارهای تصویری مختلف نظیر وبسایت و… امتحان کنید و ماهیت بصری آن را ببینید و برای فونت های فارسی هم فونت های زیبای زیادی توسط طراحان مختلف طراحی شده که قابل خرید و استفاده است.

دستورالعمل هویت برند داشته باشید

برای اطمینان از اینکه هویت بصری برندتان، بهترین باشد. باید دستورالعملی از فونت، رنگ لوگو و … را در قالب یک سند ساده تهیه کنید و آن را در اختیار همه فروشندگان و همینطور اعضای تیم تان قرار دهید. اطلاعاتی نظیر پالت رسمی رنگ برند، کاربرد لوگو و محدودیت های فونت به اعضای تیم تان امکان می دهد همه عناصر ثانویه و تکمیلی را در صورت نیاز به آن اضافه کنند. در هر صورت اگر بودجه کافی ندارید، پول هنگفتی را برای برندسازی هزینه نکنید، در عوض با تهیه یک لوگوی پایه و دستورالعمل لوگو به تدریج مراحل پیشرفت را طی کنید.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*