چطور می توان مخاطبان هدف را جذب و حفظ نمود؟

چطور می توان مخاطبان هدف را جذب و حفظ نمود؟

برخی از کسب و کارها وقتی کار خود را شروع می‌کنند، شاه کلید بازاریابی را نادیده می‌گیرند که آن همان خدمات مشتری است. جذب و حفظ مشتری یک فرآیند طولانی است و درست زمانی که فکر می‌کنید به نتیجه رسیده‌اید، مشکل جدیدی به وجود می‌آید. به همین دلیل باید اهداف و استانداردهای تحقق این موضوع را مشخص کنید و با برنامه پیش بروید. بدین منظور در ادامه راهکارهایی برای جذب و حفظ مخاطبان هدف ارائه کرده‌ایم:

صادق و حرفه‌ای باشید.

مشتری دوست دارد حس کند که کالا یا خدماتی با بالاترین کیفیت را دریافت کرده است. لذا در صورتی که صداقت داشته باشید و منفعت مشتری را مد نظر قرار دهید، رابطه‌ای محکم بین شما و مشتری به وجود می‌آید.

ثبات در کیفیت کلید موفقیت شما

شرکتی که یک محصول عالی تولید می‌کند، در صورتی که در کیفیت تولیدات خود ثبات نداشته باشد، اعتماد مشتری را از دست می‌دهد. این شرکت باید محصولی با کیفیت عالی را به طور مستمر تولید کند تا به اعتماد مشتری لطمه نخورد. به عنوان مثال مردم می‌دانند که با خرید برند آدیداس، یک کالای مرغوب خواهند داشت و این امر همیشه پابرجاست و موقت نیست. به عبارتی باید خدمات یا تولیدات شما به طور مستمر از یک کیفیت برخوردار باشند.

هویت شرکت را نشان دهید.

در دنیای امروز که هر روز شرکت‌های جدیدی پا به عرصه تجارت می‌گذارند، باید برند خود را در ذهن مخاطب جاودانه کنید. همانطور که تکنولوژی و زندگی درهم آمیخته شده‌اند، علایق ما نیز پیشرفت کرده است. عاشق رنگ‌های روشن، ویدئوهای ۳۰ ثانیه‌ای قدرتمند، تجربه تعامل مجازی و … هستیم، بنابراین انتظارات احساسی و بصری ما به شدت بالا رفته است، لذا تصویری از برند خود بسازید که دوست دارید مشتری، هر بار که وارد مغازه شما می‌شود با آن رابطه برقرار کند. وقتی تجربه خوبی برای مشتری بسازید، ترغیب می‌شود که دوباره به شما سر بزند، پس سعی کنید متمایز باشید.

چطور می توان مخاطبان هدف را جذب و حفظ نمود؟

رفتار دوستانه داشته باشید.

تبلیغات خوب و قیمت‌های ارزان، باعث جذب مشتری می شود اما برای خوشحال و راضی نگه‌داشتن مشتری کافی نیست. در رویارویی با مشتری، خودتان باشید و کمی شوخی را چاشنی رفتارتان کنید. امروز مردم بیش از هر زمان دیگری به دنبال احساس واقعی در انسان‌ها هستند. در صورتی که رفتار دوستانه‌ای داشته باشید، قطعاً مورد احترام مشتری قرار خواهید گرفت.

بازاریابی اینترنتی را از دست ندهید.

تبلیغات دهان به دهان برای کسب و کارهای محلی مناسب است، اما در صورتیکه می‌خواهید برند خود را بیشتر مطرح کنید باید بیشترین تمرکز را روی وبسایت قرار دهید که موثرترین شیوه بازاریابی به حساب می آید.

نقاط قوت خود را به مشتری نشان دهید.

احتمالاً شما رقبایی دارید که کالا و خدماتی مشابه تولید می‌کنند، شاید یکی از راه‌های رقابت با آنها، پیشنهاد قیمت پایین‌تر یا بازاریابی بیشتر باشد؛ اما این راهکارها باعث افزایش فروش و پیشرفت کسب و کارتان نمی‌شود. هر کسب و کاری نقاط قوت منحصربه‌فرد خود را دارد که می‌توانید آن را به بزرگ‌ترین عامل فروش خود تبدیل کنید به طوریکه مشتری بفهمد اگر به سراغ رقبای شما برود، چه چیزی را از دست خواهد داد. با پیش‌بینی نیازهای مشتری می‌توانید باعث وفاداری او شوید. بنابراین همیشه یک قدم جلوتر باشید و محصولات یا خدمات را زمانی ارائه کنید که مشتری هنوز نمی‌داند به آن نیاز خواهد داشت. به این ترتیب حکم مشاوری را پیدا می‌کنید که بدون آن زندگی سخت می‌شود.

خود را در معرض دید قرار دهید.

دیده شدن، خیلی مهم است و به همین دلیل باید در رسانه های اجتماعی و وب سایت، به راحتی در دسترس مشتری باشید. درصورتی که خدمات یا محصولاتی مشابه سایر رقبا، به مشتری عرضه می‌کنید، باید بهترین باشد تا نظرات مثبتی در رسانه‌های اجتماعی دریافت کنید. اگر هم نظرات منفی وجود دارد سریعاً به آن پاسخ دهید.

مشتری را خوشحال نگه دارید.

هر سال، شرکت‌ها بخشی از مشتریان خود را از دست می‌دهند زیرا نمی‌توانند مشتری را راضی نگه دارند. مقرون به صرفه‌ترین استراتژی در کسب و کارهای آنلاین و آفلاین، حفظ مشتری به جای جذب مشتری جدید است. در سال اول هر کاری، حفظ مشتریان همان سال به عنوان نقطه عطف فروش پایدار محسوب می‌شود چراکه بزرگ‌ترین حامی برای جذب مشتریان جدید هستند و مهم‌ترین عامل موفقیت شما در کسب و کارتان بوده‌اند.

بازاریابی هدفمند داشته باشید.

یکی از رایج‌ترین اشتباهات کسب و کارهای کوچک و متوسط، استفاده از رویکردهای خیلی عام و کلی است. تولید محتوا و ارائه آن به مشتری بالقوه، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. باید مشتری خود را بشناسید و بدانید که به چه علت از شما خرید می‌کند. به عنوان مثال اگر محصولات فناوری اطلاعات می فروشید، شاید فکر کنید که خریدار شما باید یک مدیر ارشد فناوری اطلاعات باشد، در حالی‌که شاید کسب و کارهای کوچک نیز مشتری هدف شما باشند که باید روی آنها نیز تمرکز کنید. علاوه بر این ببینید قرار است چه مشکلی را از زندگی مشتری حل و فصل کنید و چه کمکی به او کرده‌اید؟

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*