چگونه می توانید یک مدیر موفق باشید

موفقیت کارکنان هر سازمان در گرو رفتار مناسب و موثر مدیر آن سازمان است. قطعاً یک مدیر موفق، کارکنان موفقی خواهد داشت. برای اینکه بدانید به عنوان یک مدیر چطور می توانید با رفتار خود به کارکنانتان انگیزه بدهید و رفتار آنها را در جهت اهداف سازمانتان هدایت کنید به موارد ذیل دقت کنید:

سیاست درب باز را پیش بگیرید.

برای اینکه بتوانید با کارکنان خود روابط دوستانه و محکمی برقرار کنید و از مسائلی که در سازمانتان می گذرد آگاه باشید از سیاست درب باز استفاده کنید. سیاست درب باز به این معنا نیست که همیشه درب اتاقتان باز باشد و کارکنانتان بدون اجازه وارد اتاقتان شوند، بلکه منظور این است که از حضور کارکنان و دریافت انتقادات و پیشنهادات آنها استقبال کنید و به آنها اجازه بدهید که بدون هیچ ترس و واهمه ایی به راحتی و بدون واسطه با شما به عنوان مدیر شرکت در ارتباط باشند و نظرات خود را در مورد مشکلات سازمان و راه حل های پیشنهادیشان به راحتی به شما منتقل کنند. شما به عنوان یک مدیر ممکن است وقت زیادی برای این کار نداشته باشید در این صورت می توانید برنامه خود را زمان بندی کرده و وقتی را برای دیدار با کارکنان در محیط کار و یا خارج ار محیط کار تدارک ببینید.

یک مدیر موفق به کارکنان احترام می گذارد.

هر کدام از کارکنان شما به تنهایی نقش مهمی در پیشبرد اهداف سازمانتان دارند. پس به نقش آنها و جایگاهی که در کسب وکارتان دارند احترام بگذارید. طوری رفتار کنید که کارکنانتان بدانند در مورد نقش و تأثیر مهم آنها در سازمان چه فکری می‌کنید و چه اندازه برای آنها احترام قائلید. گاهی به آنها بگویید: “شاید بیشتر اوقات نتوانم در مورد تأثیر شما در سازمان صحبت کنم و از زحمتی که در این سازمان می‌کشید قدردانی کنم اما می خواهم بدانید که تا چه اندازه برای من و این سازمان مهم هستید …”.

یک مدیر موفق به کارکنان خود اعتماد دارد.

سعی کنید در موارد مختلف، توانایی‌های کارکنانتان را به چالش بکشید و آنها را وادار کنید تا مهارتهای جدیدی را بیاموزند. به آنها اعتماد کنید و و از آنها بخواهید که کارهایی فراتر از وظایفشان را انجام بدهند. به جوانتر ها بیشتر اعتماد کنید و شرایطی را فراهم کنید تا در کنار کارکنان ارشد و با تجربه کار کنند و به آنها مسئولیت هایی متناسب با مهارت هایشان واگذار کنید. بنابراین اگر به کارکنانتان اجازه ندهید که رشد کنند باید منتظر این باشید که خیلی زود شما را ترک کنند و به دنبال فرصت های بهتر بروند.

چگونه می توانید یک مدیر موفق باشید

به کارکنان خود کمک کنید تا بر مشکلات خود غلبه کنند.

هر انسانی ممکن است در انجام وظایفی که بر عهده اش گذاشته‌اند با مشکلاتی مواجه شود. به جای سرزنش و یا توبیخ کردن کارکنانتان به آنها کمک کنید تا وظایفشان را به درستی انجام بدهند. اگر متوجه شدید که آنها برای انجام وظایف خود نیاز به مهارت های بیشتری دارند به آنها کمک کنید و شرایطی را فراهم کنید تا بتوانند مهارتهای خود را توسعه بدهند.

نظارت بر انجام وظایف کارکنان را به خود کارکنان واگذار کنید.

واگذار کردن بخشی از مسئولیت های مدیریتی به زیردستان باعث می شود تا شما وقت آزادتری داشته باشید و مجبور به انجام کارهای بی ارزش و کوچک نشوید و در عوض وقت خود را به انجام کارهای مهمتر اختصاص بدهید. از طرفی با انجام چنین کاری در آینده ای نزدیک می‌توانید از وجود کارکنانی با تجربه، متخصص، توانمند، قابل اعتماد و البته مسئولیت پذیر بهره ببرید.

به اهداف شخصی کارکنان خود اهمیت بدهید.

به خاطر داشته باشید که کارکنان شما همانند یک ماشین نیستند بلکه انسان بوده و احساس، عواطف و همچنین اهدافی برای خود دارند. پس در تدوین اهداف و استراتژی های سازمانتان حتماً به اهداف فردی کارکنان نیز اهمیت بدهید و در رفتارتان نیز نشان بدهید که برای اهداف فردی آنها ارزش قائلید. هر از چندگاهی با آنها صحبت کنید و سعی کنید در صحبت هایتان به دنبال کشف اهداف فردی آنها باشید. در این صورت می توانید در برخوردهای آتی با کارکنانتان به اهداف فردی آنها نیز اشاره کرده و شرایط را طوری فراهم کنید که علاوه بر دنبال کردن اهداف اصلی سازمان، آنها نیز به هدف های شخصی خود برسند. یادتان باشد کارمندی که برای آینده خود هدفی را مشخص کرده و برای دستیابی به آن تلاش می‌کند می‌تواند خیلی مفیدتر از کارمندی باشد که هیچ هدفی برای آینده اش ندارد.

از پاداش و تنبیه استفاده کنید.

توانایی‌های و مهارت های کارکنان خود را نادیده نگیرید و وقتی کار مثبتی در سازمان انجام می‌دهند از آنها تشکر و قدردانی کنید؛ اما این بدین معنا نیست که از اشتباهاتشان چشم پوشی کنید. شما موظفید که اشتباهات کارکنان را به خودشان گوشزد کنید تا متوجه اشتباه خود بشنود و اگر لازم بود باید از تنبیه استفاده کنید. شما به عنوان یک مدیر موفق می بایست بهترین موقعیت و موثرترین روش را برای گوشزد کردن اشتباهات و حتی تنبیه کارکنان خود پیدا کنید. نکته حائز اهمیت این است که هنگام تنبیه و مجازات همواره طوری رفتار کنید که کارمندتان احساس کند که قصد شما صرفاً مجازات و اذیت و آزار وی نیست، بلکه می‌خواهید به او کمک کنید.

 گروه کلید (KSYKG) به افراد و سازمان های مختلف اصول و فنون مذاکره و تکنیک های مذاکره حرفه ای را آموزش می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*