۵ نکته در مورد تحقیقات بازار برای کسب و کارها

نکته اول: هدف تحقیق خود را مشخص کنید.

پیش از شروع فعالیت تحقیقات بازار، ببینید در مرحله بعدی کسب و کارتان قصد دارید به چه اهدافی برسید. آیا به دنبال جذب مشتری بیشتر هستید؟ افزایش فروش مدنظرتان است؟ یا مشتری که یکبار از شما خرید کرده است به مشتری دائمی تبدیل کنید؟ مشخص کردن هدف تان از تحقیقات بازار به شما کمک می کند تحقیقات خود را هدفمندتر انجام دهید و ابزارهای بازاریابی را به درستی انتخاب کنید. علاوه براین با یک هدف مشخص می دانید که چه نوع اطلاعاتی را باید جمع آوری کنید.

نکته دوم: از مشتری هدف خود بیشتر بدانید.

مهمترین نکته ای که نباید فراموش کنید این است که کسب و کار شما برای برطرف کردن نیاز یک گروه خاصی از مشتریان است. به همین دلیل مشخص کردن مشتری هدف می تواند مزایای زیادی داشته باشد به عنوان مثال به شما نشان می دهد که باید از چه روشی برای بازاریابی استفاده کرده و چطور بین خود و مشتری رابطه برقرار کنید. هنگامی که برای مشخص کردن مشتری هدف وقت می گذارید، می توانید بهترین خدمات یا محصولات متناسب با این مشتریان را به آنها عرضه کنید.

باید تا جایی که امکان دارد اطلاعات بیشتری از مشتریان خود به دست آورید. شما می توانید از طریق مشاهده و بررسی مشتریانی که مکرراً به کسب و کار شما سر می زنند، این اطلاعات را ‌جمع آوری کنید. برای شروع، اطلاع از سن و سطح درآمد می تواند کمک بزرگی باشد. برای امرار معاش چه کاری انجام می دهند؟ وضعیت تاهل آنها به چه صورت است؟ تحصیلات شان چقدر است؟

نکته سوم: وقتی مشتری هدف را بشناسید، می فهمید که چه گروه هایی جزو مشتری هدف شما نیستند.

اجازه دهید مثالی ساده بزنیم. اگر قصد افتتاح یک رستوران دارید و تمرکز خود را روی غذاهای ناسالم قرار داده اید، نمی توانید گیاهخوارها و افرادی که رژیم غذایی دارند را جذب کنید. به صلاح کسب و کار شماست که بدانید چه کسانی مشتری هدف شما نیستند. در واقع این موضوع برای کسب و کارهای کوچک اهمیتی دو چندان دارد و باعث پیشرفت بیشتر آن ها می شود. علت آن واضح است اگر کسب و کار کوچکی دارید به نفع شماست که با بخش خاصی از بازار ارتباط عمیق داشته باشید. شما باید تمرکز خود را مشتریان واقعی قرار دهید که هم اکنون برای خرید آنچه که شما پیشنهاد می دهید، حاضرند پول بپردازند. اما اگر بخواهید رضایت همه را جلب کنید، از پیام اصلی کسب و کار خود دور خواهید شد. پس روی مشتری هدف تمرکز کنید، آنها را شناسایی کرده و ببینید چطور می توانید به بهترین شکل ممکن محصولات یا خدمات خود را در اختیارشان قرار دهید.

۵ نکته در مورد تحقیقات بازار برای کسب و کارها

نکته چهارم: از رقبای خود یاد بگیرید.

برای کسب و کارهای فیزیکی و همینطور آنلاین خیلی مفید است که خود را جای مشتری بگذارند تا دیدگاه جدیدی درباره کسب و کارشان پیدا کنند. در اینترنت بگردید و سری به مغازه های شهر بزنید و اگر برایتان مقدور است از مغازه رقبایتان نیز دیدن کنید. به عنوان مثال اگر صاحب یک رستوران ایتالیایی هستید، به سایر رستوران های ایتالیایی شهر یا محله خود بروید و غذای آنها را بچشید. وقتی از دید یک مشتری به کسب و کارتان نگاه کنید، می توانید بفهمید که چه اموری درست و کدام اشتباه است و می دانید که کدام بخش ها به توجه بیشتر یا اصلاح نیاز دارد؟ فرق شما با رقبایتان در چیست؟ کیفیت خدمات یا محصولات تان چطور است؟ آیا مشتریان از شما راضی هستند؟

یادتان نرود که به بازار رقبا نیز نگاه دقیقی یندازید. چه کسانی مشتریان آنها هستند؟ آیا همان مشتریانی هستند که خدمات یا محصولات شما را نیز خریداری می کنند؟ با پرسیدن این سوالات و تحقیقات حضوری می توانید به اطلاعات زیادی برسید که به شما کمک می کند جایگاه ویژه فروش خود را مشخص کرده و حتی پیشنهادات بهتری به مشتریان ارائه کنید.

نکته پنجم: مشتریان هدف را ترغیب کنید که شما را نقد و بررسی کنند.

یک تحقیق خوب از مشتری، جزو با ارزشترین ابزارهای تحقیقات بازار به شمار می رود که به شما فرصت آشنایی با دیدگاه های مشتری را می دهد. اما یادتان باشد که برخی بازخوردها شاید شدید باشد، پس انتقادات را به عنوان یک ابزار یادگیری در نظر بگیرد که راه درست را به شما نشان می دهند. تهیه یک نظرسنجی کار ساده ای است، فقط باید از مشتری بپرسید، فکر می کند چه کاری را درست انجام می دهید و چه اموری به اصلاح و پیشرفت نیاز دارد. شما حتی می توانید او را ترغیب کنید که به شما بگوید دوست دارد چه نوع خدمات یا محصولاتی را به لیست پیشنهادات خود اضافه کنید. بسیاری از مشتریان مشکلی با ارائه نظرات خود ندارند. برای ایجاد انگیزه بیشتر می توانید در قبال پر کردن نظرسنجی به آنها جایزه ای مثل کوپن تخفیف برای خرید بعدی بدهید.

گروه کلید با داشتن تیمی با تجربه تمامی پروژه های تحقیقات بازار شرکت شما را انجام میدهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*