۷ مرحله اساسی برای تهیه یک بیزینس پلن

امروزه لزوم داشتن یک بیزینس پلن برای هر تجارتی، واضح و مبرهن است و فرقی نمی‌‌کند که این برنامه برای جذب سرمایه گذار باشد و یا به عنوان یک نقشه برای مسیر راه استفاده شود. اما چطور می توان یک بیزینس پلن کامل و بی عیب و نقص تهیه کرد؟ در اینجا به اختصار مشخص کرده ایم که چه مواردی را باید در برنامه خود بگنجانید:

 • یک خلاصه اجرایی از کسب و کارتان تهیه کنید.
 • فعالیت شرکت تان را شرح دهید.
 • به آنالیز بازار، صنعت و رقبای خود بپردازید.
 • ساختار مدیریت و کسب و کارتان را مشخص کنید.
 • خدمات یا محصولات تان را در بیزینس پلن ذکر کنید.
 • به استراتژی های فروش و بازاریابی‌تان اشاره کنید.
 • مشخص کنید که برای ۳ تا ۵ سال آینده به چه میزان بودجه نیاز دارید.
 • پیش بینی های مالی و ترازنامه ها را در برنامه خود بگذارید.
 • در بخش نهایی (ضمیمه) بیزینس پلن، می توانید رزومه و مجوزها را بیاورید.

حالا که با موارد ضروری در یک بیزینس پلن آشنا شدید، وقت آن است که ۷ گام اساسی برای تهیه این برنامه بردارید.

تحقیق، تحقیق و باز هم تحقیق

درباره محصول و بازارتان تحقیق کرده و تجربه و مهارت خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. هنگام تهیه بیزینس پلن باید وقت زیادی را به تحقیق و بررسی و ارزیابی همه جوانب بپردازید. در عین حال باید دانش کافی درباره شرکت، محصول، رقبا و بازارتان داشته باشید. به عبارت دیگر، موظف هستید درباره کسب و کار و صنعت مربوط به خودتان اطلاعات کافی پیدا کنید و برای این منظور تا جایی که می توانید در مورد صنعت مربوطه مطالعه کرده و با افراد کارشناس صحبت کنید.

هدف از تهیه بیزینس پلن را مشخص کنید.

یک بیزینس پلن، سندی مکتوب است که شامل ماهیت کسب و کار، استراتژی‌های بازاریابی، فروش، پیشینه مالی و همینطور پیش بینی سود و ضرر احتمالی می شود. به هرحال، بیزینس پلن می تواند با اهداف متفاوتی تهیه شود. همه کارآفرینان می دانند که این برنامه، یک نقشه راه است تا هر تجارتی بتواند آینده خود را تجسم کرده و در عین حال از مشکلات احتمالی اجتناب کند. اما اگر هدف تان جذب سرمایه گذار باشد،‌ پس باید طوری این برنامه را تهیه کنید که برای سرمایه گذار جذاب به نظر برسد و بتواند او را متقاعد کند که روی آن سرمایه گذاری کند. بنابراین هنگام تهیه این برنامه باید اهداف تان را به وضوح و مختصر شرح دهید.

۷ مرحله اساسی برای تهیه یک بیزینس پلن

یک پروفایل برای شرکت تان ایجاد کنید.

پروفایل شرکت عبارت است از سابقه شرکت، محصولات یا خدماتی که ارائه می کند، بازار و مشتری هدف، منابع، نحوه حل مشکلات و آن چیزی که کسب و کارتان را منحصر به فرد می‌کند. این پروفایل اغلب در وب سایت رسمی شرکت ها وجود دارد و برای جذب مشتری به کار می رود. با این حال، می توانید در بیزینس پلن، از این پروفایل برای توصیف شرکت تان استفاده کنید. اهمیت این موضوع زیاد است و اغلب جزو اولین بخش هایی است که باید در بیزینس پلن گنجانده شود.

همه جنبه های کسب و کارتان را به رشته تحریر درآورید.

سرمایه گذار باید مطمئن شود که پروژه شما برایش سودآور است. با توجه به این انتظار، سرمایه گذار می خواهد که از همه چیز کسب و کار شما مطلع شود. بنابراین باید همه موارد از مخارج و جریان نقدی گرفته تا پیش بینی‌های صنعت تان را به صورت مستند و مکتوب درآورید. به هیج عنوان جزییاتی مثل مجوزها و استراتژی مکان (Location Strategy) را فراموش نکنید.

یک برنامه بازاریابی راهبردی داشته باشید.

از بخش‌های اصلی یک بیزینس پلن فوق العاده، می توان به برنامه بازاریابی راهبردی و تهاجمی اشاره کرد. این برنامه اساساً شامل دستیابی به اهداف بازاریابی می شود که عبارتند از:

 • معرفی محصولات جدید
 • گسترش بازار محصولات موجود یا تلاش برای بازپس گیری مجدد بازار محصولات موجود
 • وارد کردن مکان های جدیدی برای فعالیت شرکت
 • افزایش فروش در یک محصول یا بازار خاص. در ضمن خیلی دقیق پیشینه کسب و کارتان را مشخص کنید.
 • فروش یک محصول جدید در کنار محصول قبلی به مشتری
 • انعقاد قراردادهای بلند مدت با مشتریان مورد نظر
 • افزایش قیمت ها بدون اینکه کاهشی در میزان فروش اتفاق بیفتد
 • اصلاح یا تغییر محصولات
 • در اختیار داشتن استراتژی بازاریابی محتوا
 • افزایش میزان تولید و ارائه محصول

هر یک از اهداف بازاریابی باید شامل چندین تاکتیک و هدف زیرمجموعه برای تحقق این اهداف باشد. در مورد اهداف برنامه بازاریابی باید تمرکزتان را روی چرایی و چگونگی انجام امور بازاریابی برای سال پیش رو قرار دهید. البته تحقق اهداف بازاریابی مستلزم صرف هزینه است، به همین دلیل در برنامه بازاریابی باید بخشی به بودجه هر یک از فعالیت‌ها اختصاص یابد. توصیه می کنیم بودجه های جداگانه ای را برای هزینه های خارجی و داخلی شرکت تهیه کنید.

بیزینس پلن را بر اساس مخاطبان خود تهیه کنید.

افراد متفاوتی (از سرمایه گذار گرفته تا کارمندان) ممکن است به مطالعه بیزینس پلن شما بپردازند که هر کدام علایق خاص خود را دارند. اگر قبل از تهیه این برنامه از علایق مخاطب خود باخبر باشید می توانید برنامه خود را براساس آن آماده کنید. به عنوان مثال، بانکدارها بیشتر به ترازنامه ها و اظهارنامه های جریان نقدی علاقه مند هستند، درحالی‌که سرمایه گذاران به دنبال مفهوم اصلی کسب و کار و تیم مدیریتی شما هستند. یا مثلاً مدیر تیم تان از این برنامه برای یادآوری اهداف شرکت استفاده می کند. به همین دلیل برنامه خود را طوری تهیه کنید که بتوانید آن را براساس مخاطب تان اصلاح کرده یا تغییر دهید.

به مخاطب توضیح دهید که به بیزینس پلن تان اهمیت می دهید.

فرقی نمی کند که می خواهید بیزینس پلن تان را در اختیار سرمایه گذار، مشتری یا اعضای تیم تان قرار دهید، این برنامه باید نشان دهد که شما فردی با احساس و متعهد هستید و واقعا به کسب و کار و برنامه تان اهمیت می دهید. می توانید اشتباهاتی که انجام داده اید و درس هایی که از آنها آموخته اید و همین طور مشکلاتی که میخواهید برطرف کنید را در برنامه تان بیاورید و همچنین لیستی از ارزش هایتان و تمایزتان نسبت به رقبا را ارائه کنید. وقتی به مخاطب بگویید که چرا برای کسب و کار و برنامه تان ارزش قائل هستید، باعث ایجاد ارتباط احساسی با او شده و در نتیجه مخاطب از شما و شرکت تان حمایت می کنند تا بتوانید به اهداف تان برسید.

گروه کلید تمامی خدمات بازاریابی از جمله نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار (Business Plan) را برعهده می گیرد، پس با ما تماس بگیرید.

1 Comment

 1. خرید گلاب در تهران گفت:

  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*