5 گام اساسی برای تهیه برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن

اکثر بازاریاب ها معتقدند اگر دید روشنی از مسیر نداشته باشید، مسیر تو را با خود می برد. به عبارتی بدون برنامه ریزی و استراتژی صحیح، چطور می توانید نسبت به مسیر پیش رویتان آگاهی داشته باشید یا بدانید برای طی مسیر به چه اموری نیاز دارید؟ در این مقاله قصد داریم ۵ گام اساسی برای تهیه و تدوین برنامه بازاریابی ارائه کنیم.

مشخص کردن اهداف کسب و کار

وقتی استراتژی بازاریابی با اهداف کسب و کار هماهنگی داشته باشد، می تواند نسبت به شرکت، خدمات یا محصولات آن اطلاع رسانی کرده، ترافیک سایت را افزایش دهد و فرصت های فروش جدیدی را برای شرکت رقم بزند. با مشخص کردن اهداف می توانید با دید روشن تری استراتژی بازاریابی خود را بسازید و در عین حال یک برنامه عملیاتی تدوین کرده و نحوه ارزیابی نتایج را تعریف کنید. هنگام هدف گذاری باید آن را در قالب SMART (اسمارت مخفف: خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و محدوده زمانی) تدوین کرده و به عنوان مثال اهداف را به این صورت ارائه کنید:

  • درآمد خط تولید در ۱۲ ماه آینده باید تا ۳۰ درصد افزایش یابد و به ۲۰ میلیارد تومان برسد.
  • درآمد حاصل از توزیع کنندگان طی دو سال آینده باید دوبرابر شود.
  • سودآوری تا انتهای سال باید از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد برسد.

اجرای بازاریابی به روش سوات (swot) و تعیین اهداف و بودجه

شما در کسب و کارتان به بازاریابی نیاز دارید که با ارائه مستمر سرنخ ها (لیدها)، بتواند به افزایش فرصت های فروش جدید و در نتیجه رشد تجارت کمک کند. در واقع هدفتان این است که علیرغم بودجه محدودتان، مخاطبان و مشتریان هدف با شنیدن اسم کسب و کارتان خشنود شوند و حس بدی به آنها دست ندهد. برای تحقق همه این امور باید از رویکرد بازاریابی هوشمند استفاده کنید که قادر است استراتژی بازاریابی و برنامه اجرایی را مطابق با اهداف کسب و کارتان شکل دهد. به این ترتیب که:

  • از تحلیل سوات برای برنامه بازاریابی فعلی تان استفاده کنید که به بررسی نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدها در موقعیت رقابتی شرکت تان، بازارهای هدف، مخاطب هدف، موقعیت فعلی، پیشنهادات و غیره می پردازد.
  • ۵ هدف اسمارت برای ۱۲ ماه آتی داشته باشید نظیر افزایش فروش تا ۱۵ درصد.
  • منابع و بودجه بازایابی را مشخص کنید. صرف هزینه برای بازاریابی طبق یک قانون کلی، از ۴ درصد تا ۱۲ درصد درآمد ناخالص را شامل می شود که در فاز اولیه باید هزینه بیشتری صرف شود.

با مشخص شدن اهداف بازاریابی و کسب و کار، حالا نوبت به تهیه برنامه اجرایی بازاریابی است.

5 گام اساسی برای تهیه برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن

مشخص کردن شخصیت مخاطب هدف

احتمالاً با شخصیت مخاطب هدفتان و فرآیند فروشی که شرکت تان برای تبدیل فرصت ها به مشتری دارد، آشنا هستید. با این حال، با پیشرفت و گسترش کسب و کارتان، باید در جریان موقعیت منحصر به فرد هر یک از مشتریان قرار بگیرید و فراموش نکنید که یک پیام برای همه جواب نمی دهد. بنابراین باید با طبقه بندی شخصیت مشتری، رویکرد بازاریابی خود را سفارشی کنید.

شخصیت مشتری در واقع نشان دهنده مشتری ایده آل شما است که بر اساس اطلاعات جمعیت شناختی، رفتارهای آنلاین، انگیزه و نگرانی های مشتری شکل می‌گیرد. اولین قدم برای ایجاد شخصیت مشتری، تهیه لیستی از مخاطبان هدف و مشخص کردن افرادی است که نیازها یا نقش های مشابهی دارند و می توانند در یک گروه قرار بگیرند. سپس لیست خود را بر اساس تاثیری که بر تصمیم گیری نهایی خرید دارند، رابطه شان با شرکت شما و اندازه گروه شخصیت مشتری، اولویت بندی کنید.

تهیه برنامه اجرایی

اکنون که اهداف بازاریابی را مشخص و بودجه هم تهیه کرده اید، باید برنامه ای برای فعالیت هایتان تدوین کنید که به آن برنامه ارتباطات بازاریابی نیز گفته می شود. موثرترین راه برای تبدیل استراتژی بازاریابی به یک برنامه اجرایی، استفاده از یک ساختار کمپین است. این کمپین ها در واقع مجموعه فعالیت هایی هستند که تمرکز خود را روی یک موضوع یا هدف مشترک معطوف می‌کنند.

با توجه به زمان و بودجه محدود، این کمپین ها به شما کمک می‌کنند تصویری جامع از برنامه های پیش روی خود داشته باشید و سپس اقدام به تولید ویدئو، تولید محتوا، تبلیغات و غیره کنید. این کمپین ها می تواند هر چیزی باشد از راه اندازی محصولی جدید گرفته تا ایجاد رهبری فکر در یک بخش خاص و افزایش ترافیک سایت و غیره.

سازماندهی و ارزیابی

در آخرین گام باید وظایف تیم بازاریابی تان را تعریف کرده، برای تحقق اهداف تان، یک بازه زمانی مشخص کنید و بازگشت سرمایه و زمان مورد انتظارتان را به صورت مستند درآورید. ساختار سازمانی، سرعت و نتایج باید بخشی از برنامه بازاریابی شما باشد و باید این برنامه را به صورت سه ماهه و سالانه بررسی کنید تا از منابع محدود برای حداکثر خروجی بهینه استفاده کنید.

اگر چه هر یک از شرکت ها، تیم بازاریابی خود را بر اساس فرهنگ، بودجه و نتایج مورد انتظار خود سازماندهی می‌کند؛ اما می توانید یکی از این سه روش کلی را به کار ببرید: خودتان این کار را انجام دهید، در داخل سازمان یا از طریق برون سپاری انجام دهید. هر یک مزایا و معایب و هزینه های مختلف خود را دارد که باید در نظر بگیرید و قبل از انتخاب بهترین راه برای شرکت تان، آن را به طور کامل ارزیابی کنید. معمولاً نوع ترکیبی که بتواند منابع موجود و زمینه های مهارت (مانند توسعه محتوای فنی) را بهینه کرده و در مورد خلل های بازاریابی، از تلاش های برون سپاری استفاده کند، ایده آل ترین رویکرد به شمار می رود.

در زمینه ارزیابی، با تهیه یک پنل بازاریابی سعی کنید مهم ترین معیارهایی که باعث موفقیت بازاریابی شما می شود را ثبت کنید. این معیارها از بخش های مختلفی نظیر معیارهای قیف خودتان (سرنخ ها، فرصت ها و غیره) و شاخص اصلی عملکرد کمپین تان به دست می آید و نشان می دهد آیا در مسیر دستیابی به اهداف بازاریابی تان پیش می روید یا خیر. درست همانند داشبورد خودرو که چراغ هشداری دارد که سوخت کم یا سرعت بالا را نشان می دهد، معیارهای شما نیز مثل یک چراغ هشدار عمل کرده و موفقیت یا عدم موفقیت در مسیر بازاریابی را به شما نشان می دهد. سعی کنید معیارهای اصلی را انتخاب کرده و اهداف ماهانه را به آن اضافه کنید. سپس هر ماه نتایج واقعی هر یک از معیارها را یادداشت کرده و محدوده ای را برای چراغ هشدار در نظر بگیرید تا محدوده هدف، محدوده بالاتر از هدف و محدوده پایین تر از هدف را نشان دهد.

برای نگارش طرح بازاریابی تجاری یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) خود با ما تماس گرفته و از ما مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*