۵ استراتژی موثر در زمینه بازاریابی سبز (محیطی)

بازاریابی محیطی

بازاریابی محیطی

در دهه‌های اخیر، سازگار بودن محصولات با محیط زیست به اولویت مصرف کنندگان تبدیل شده است، به همین منظور شرکت‌ها درصدد تولید محصولات سبز برآمدند. طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۴، ۵۵ درصد مشتریان آنلاین حاضر بودند برای محصولات و خدمات شرکت‌هایی پول بیشتر بپردازند، که به دنبال تاثیرات مثبت محیطی و اجتماعی بودند. با افزایش تقاضا برای خدمات و محصولات پایدارتر، شرکت‌ها از تدابیر بازاریابی استفاده می کنند تا به مشتریان اطمینان دهند که محصولات آنها سبز می باشد. امروزه خیلی مهم است که شرکت‌ها، استراتژی‌های بازاریابی موثر و قانونی داشته باشند تا به این ترتیب خطر سبزشویی از بین برود این امر سود بیشتر و حمایت مضاعف مشتری را به همراه خواهد داشت. همچنین شرکتی که صداقت داشته و به طور جدی به دنبال پایدار بودن محصولات خود باشد، می‌تواند احترام و وفاداری مصرف کنندگان را به دست آورد.

طراحی سبز

مهم‌ترین استراتژی بازاریابی سبز، طراحی محصولات و خدماتی است که از ابتدا سبز باشند، از ایده‌پردازی تا خود محصول، باید دوستدار محیط زیست باشد.

موقعیت گیری سبز

یک شرکت باید مولفه اصلی فعالیت‌های تجاری خود را به ترویج پایداری محصولات و خدماتش اختصاص دهد. کلیه فعالیت‌های شرکت باید بازتابی از ارزش‌های پایداری آن باشد. اگر روش‌های کسب و کار ناپایداری داشته باشید، نمی‌توانید ادعا کنید که شرکت پایداری هستید. به عنوان مثال کارگران را مجبور کنید در شرایط سخت کار کنند این کار اعتبار شرکت را نزد مصرف کننده از بین می‌برد.

ارزش گذاری سبز

شرکت باید برای مشتری مشخص کند که چطور خدمات یا محصولات سبز می‌توانند به او کمک کنند تا منابع اصلی را حفظ کند. به عنوان مثال یک شرکت خودرو سازی برای تبلیغ جدیدترین محصول خود می‌تواند تاکید کند که چطور این محصول در مقایسه با سایر برندها، از نظر مصرف سوخت مقرون به صرفه است. مشتری نیز می‌داند که به جای یک خرید کوتاه مدت می‌تواند خودرویی را بخرد که امکان صرفه‌جویی در هزینه و حفظ منابع محیط زیست را در آینده برای او فراهم می‌کند.

بسته بندی سبز

علاوه بر محصول یا خدمات سبز، بسته‌بندی آن نیز باید سبز باشد. بسته‌بندی اولین چیزی است که مصرف کننده می‌بیند. بسته‌بندی ناپایدار باعث می‌شود مصرف کننده از خرید محصولات پایدار منصرف گردد.

دفع سبز

یک استراتژی بازاریابی سبز باید تمام جنبه‌های چرخه حیات محصول را در نظر بگیرد. از تولید تا معدوم کردن کالا باید همگی پایدار باشد. روش‌های دفع ناپایدار برای محیط زیست و حتی سلامتی انسان خطرناک است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه بازاریابی، مطالعه کتاب استراتژی بازاریابی و رفتار مصرف کننده را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*