استراتژی ۵s جهت بازآفرینی، به آفرینی و نوآفرینی در سازمان

استراتژی 5s جهت بازآفرینی، به آفرینی و نوآفرینی در سازمان

استراتژی 5s جهت بازآفرینی، به آفرینی و نوآفرینی در سازمان

با استفاده از ماتریس زیر می توانید تغییراتی شگرف و مثمرثمر در “ساختار، منبع، استراتژی، سیستم و سبک” (۵s) سازمان خود با سه روش “بازآفرینی، به آفرینی و نوآفرینی” ایجاد کنید.

امتحانش مجانی است فرصت را از دست ندهید.

۵s

بازآفرینیبه آفرینینوآفرینی
ساختار (Structure)اصلاح اندک ساختار موجود سازمانی. مثل اصلاح شیوه های تقسیم کار. یا ساختار ارتباطات در واحد بازاریابی.بهسازی ساختار موجود واحد بازاریابی با تغییر در ساختار از ساختارهای هرمی به ساختارهای تخت.استفاده از ساختاری ابداعی و جدید یا بکارگیری ساختاری در واحد بازاریابی که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است. مثل ادهوکراسی. ساختار ام شکل و غیره.
سیستم (System)اصلاح اندک در سیستم تشویق و تنبیه کارکنان واحد بازاریابی. یا اصلاح سیستم تخصیص منابع در یک سازمان.بهتر کردن سیستم موجود تشویق و پاداش. مثل دادن پاداش بر اساس دادن راه حلهای خلاقانه برای افزایش فروش.ابداع سیستمی جدید برای مدیریت. مثل ابداع سیستم کایزن یا سیستم مدیریت بر مبنای هدف.
سبک (Style)اصلاح سبک مدیریت نیروی فروش توسط مدیر بازاریابی. مثلا تغییر در شیوه برخورد با کارکنان فروش.بهسازی شیوه های قدیمی مثل دادن پاداش بر اساس دادن ایده های نوآورانه به مدیر فروش برای افزایش فروش توسط کارکنان.استفاده از یک سبک مدیریتی یا فرهنگ جدید در واحد بازاریابی توسط مدیر بازاریابی در یک شرکت.
منبع (Source)استفاده از منابع قدیمی با اصلاح اندک آنها. مثلا استفاده از قطعات الکترونیکی یک محصول قدیمی در تولید یک ابزار جدید.استفاده از منابع موجود با تغییر در آنها. مثل محصول پاور بانک که با تغییر اندکی در مدارهای الکتریکی اش از یک باطری معمولی به شارژر تلفن همراه تغییر کاربرد داده است.استفاده از یک مبع جدید برای تولید یک محصول. مثلا استفاده از آلمینیوم برای کاهش وزن تلفن همراه در آیفون فایو نسبت به آیفون فور اس شرکت اپل.
استراتژی (Strategy)اصلاح اندک یک استراتژی بازاریابی قدیمی در یک سازمان که دیگر جوابگوی تغییرات محیطی نیست و بکارگیری دوباره آن به شیوه ای جدید. مثل بکارگیری استراتژی تمرکز در یک بازار که با رشد جمعیت بازار این استراتژی ناکارآمد می شود و به جای آن تمرکز خود را بر گروه سنی خاصی از بازار می گذارد. یا برداشتن تمرکز از یک محصول مثل روغن نباتی به دلیل تغییر ذائقه و فرهنگ مردم به تمرکز بر روی روغنهای مایع و گیاهیبهتر کردن استراتژی موجود از طریق تغییرات نوآورانه کوچک. مثل تغییر تمایز از طریق بسته بندی به تمایز از طریق یک ویژگی دیگر که نوآورانه تر باشد.

بکارگیری استراتژی که قبلا توسط شرکت استفاده نشده بوده است. مثلا شرکتی قبلا از استراتژی رهبری هزینه استفاده نکرده بوده و اکنون به دلیل صرفه جویی نسبت به مقیاس می تواند از آن استفاده کند. یا تدوین یک استراتژی بسیار خلاقانه توسط یک شرکت در یک بازار.

2 Comments

  1. اسدی گفت:

    باسلام ممنون از مطلب خوبتان.من نیاز مبرم به موضوع بازآفرینی دارم آیا مطلبی در این زمینه دارید برایم ایمیل کنید؟بسیار سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*