ژئو مارکتینگ

ژئو مارکتینگ

هنگام جست و جوی  یک سایت ایده آل برای مکان شرکت و یا کسب و کار، خیلی زود به اهمیت ارزیابی توزیع منطقه ای برای برخی از عناصر کلیدی پی خواهید برد. مشتریان، گروه های هدف، انبارهای تحویل و مسیرها، قدرت خرید و ضریب اطمینان مصرف کننده در سراسر یک بازار خاص، هرگز به طور مساوی توزیع نشده است. از این رو ضروری است تا قبل از تصمیم گیری، با دقت هر چه تمام تر، دقیقاً همان مکان مطلوبی که شرایط لازم را دارد، شناسایی کنید.

مهم ترین عوامل تا حدی به شعبه شرکت و مرحله توسعه آن بستگی دارد، اما، با هر وضعیتی، شرکت ها می توانند از اطلاعات جامع، قابل اعتماد و به روز شده در مورد مکان و بازارهای تحت بررسی، سود ببرند. با استفاده از نظرسنجی های نقطه فروش و یا روش های دیگر، شرکت ها باید مشخصات و معیارهای دقیق مشتری را پایه ریزی کنند تا اهداف استراتژیک دقیقی را بتوان فرمول بندی کرد.

سپس، این اهداف را می توان با استفاده از داده های بازار خارجی، تصحیح کرد که این اجازه را به شرکت ها می دهد تا محل ایده آل را بر اساس مهم ترین معیارهای موفقیت تعیین نمایند.  با توجه به پیچیدگی های بسیار، قبل از ایجاد سرمایه، توصیه می شود تا یک ارزیابی گسترده از پتانسیل و پایداری یک مکان مشخص انجام شود. اغلب می توان تنها با استفاده از کارشناسان ارزیابی در سایت، طیف وسیعی از عوامل را مورد ارزیابی دقیق قرار داد، مانند کیفیت کلی مکان و زیرساخت ها، پتانسیل های توسعه، تأثیرات احتمالی پروژه های دیگر در آن نزدیکی و کدها و مقرارت ساختمان های آن محل. یکی دیگر از عواملی که ارزش در نظر گرفته شدن را دارد، سلامت عمومی و وضعیت بازار و شعب تجاری مورد نظر و همچنین وجود هرگونه روند موجود می باشد. با توجه به وسعت و پیچیدگی این مسائل، مشاوره با یک متخصص باید جزء لاینفکی از تلاش برای برنامه ریزی محل هر شرکت را تشکیل دهد.

در اینجا ضروری است تا از خدمات یک مشاور املاک و مستغلات تجاری که  کاملاً بی طرف و مستقل است و می تواند در سراسر مراحل برنامه ریزی و اجرای سرمایه گذاری، حمایت و پشتیبانی های لازم را به عمل  بیاورد، استفاده کرد. این حمایت ها باید شامل (و در صورت لزوم، طرح های سفارشی) اطلاعات جامع بازار، ارزیابی کامل سایت، ارزیابی معیارهای کلان موقعیتی و مرزهای مناطق تحت پوشش و همچنین پیامدهای کمی و کیفی سرمایه گذاری آینده نگر باشد. فقط یک متخصص با سالها تجربه و دسترسی به یک تیم گسترده از افراد حرفه ای می تواند به این سوالات پاسخ دهد.

در هنگام برنامه ریزی یک محل جدید، عوامل بسیاری باید در نظر گرفته شوند. در زیر، سه دسته اصلی که این عوامل به طور معمول در آن ها جای می گیرند، آمده:

۱-تحلیل محل

تحلیل های معمول مکانی، به شرکت ها در تعیین سایت ایده آل برای مکان شعبه جدید، کمک می کنند. یک محل خرده فروشی تنها در صورتی موفق است که بتواند تعداد کافی مشتری جذب نماید؛ بنابراین ارزیابی دقیق این عامل قبل از تصمیم گیری درباره یک مکان، بسیار حائز اهمیت است.

این امر مستلزم ارزیابی نزدیکی سایت به مناطق مسکونی، قدرت جذب، قابلیت دسترسی، فاصله از رقبا و همچنین مشخصات دموگرافیک مشتریان مورد نظر (و تا چه حد این مشخصات با جمعیت ساکن و بازدیدکننده این منطقه مطابقت دارد) می باشد.

پس از ملاحظات دقیق همه این عوامل به عنوان بخشی از ارزیابی محل های کلان و خرد، محل مناسب پدیدار می شود.

۲-بهینه سازی شبکه شعب

هدف از بهینه سازی شبکه شعب، معمولاً بستن شکاف در شبکه خدمات به مشتریان، رسیدن به یک موقعیت بهتر نسبت به رقبا در  بازار و افزایش سهم بازار در یک منطقه مورد نظر می باشد. دستیابی به این امر، مستلزم تحلیل های دقیق از مکان های موجود و آینده در بازار هدف می باشد. این باعث می شود که یک طرح محکم برای چگونگی ساختار شبکه شرکت ایجاد شود به طوری که احتمال موفقیت پایدارش را به حداکثر برساند.

۳-تجزیه و تحلیل تأثیر

با توجه به محدودیت های بسیاری در مقررات تصویب ساختمانی در اروپا در مورد پروژه های خرده فروشی در مقیاس بزرگ، شرکت ها می توانند از حمایت های شخص ثالث برای هدایت از میان این خط قرمز ها بهره مند شوند. دومین گام معمول پس از این، ارزیابی تبعات ناشی از برنامه ریزی در سرمایه گذاری های خرده فروشی در مناطق حومه داخلی شهرستان ها، فروشگاه های رفاه و یا خرده فروشان حاضر در محل می باشد. دسترسی به یک شخص ثالث بی طرف و مشاور برای تضمین پایبندی به کدها و مقررات ساختمانی و رسیدن به نتیجه ای مطلوب در مذاکرات مابین مقامات دولتی، توسعه دهندگان پروژه و مردم بسیار مفید است. کارشناسان خرده فروشی با تخصص در مطالعات موقعیتی و املاک و مستغلات تجاری و مشاوره – مانند کارشناسان به کار گرفته شده توسط بازاریابی مکان‌محور – می توانند شما را در پیمودن این مراحله مهم اولیه هدایت کنند و مشاوره با ارزشی ارائه دهد که زمینه را برای موفقیت دراز مدت شما فراهم آورد.

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئومارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*