از حس بد به حس خوب

از حس بد به حس خوب

بعضی از افراد فکر می‌کنند به اندازه‌ای که باید خوب، خوشحال و یا موفق نیستند. آیا تا به حال چنین تفکراتی داشته اید؟

باید همیشه بتوانم به دوستان و اعضای خانواده‌ام کمک کنم تا مشکلاتشان را حل کنند.

باید همیشه بتوانم دیگران را خوشحال کنم و آن طوری باشم که دیگران از من انتظار دارند.

باید همیشه در هر کاری که انجام می‌دهم موفق باشم و هرگز نباید دست از اهدافم بردارم.

باید همیشه احساساتم را کنترل کنم و هرگز به طور آشکار اضطراب و ناراحتی خود را بروز ندهم و یا اینکه هیچ وقت نباید احساس ناآرامی و بی قراری داشته باشم.

باید همیشه نسبت به افرادی که مورد علاقه‌ام هستند، احساس نزدیکی داشته باشم و هرگز با آن ها جدل و یا مبارزه نکنم.

باید بتوانم تأیید همه‌ی افراد را به دست آورم و به گونه‌ای رفتار کنم که همه مرا دوست داشته باشند.

باید تلاش کنم که فرد کاملی باشم و هرگز دچار اشتباه نشوم و یا اینکه شکست نخورم.

ممکن است در مورد پذیرش کاستی‌ها و محرومیت‌هایتان با مشکل مواجه شوید. شاید هر زمان که برای رسیدن به یک هدف شخصی دچار شکست می‌شوید، خود را سرزنش کنید و به خودتان بگویید: نباید مرتکب چنین اشتباهی می‌شدم. من احمق هستم. چگونه توانستم این گونه کار را خراب کنم؟” سرزنش خود، احساس گناه و افسردگی به دنبال دارد. اکثر ما اشتباهات زیادی را مرتکب می‌شویم. سعی می‌کنیم از این اشتباهات درس بگیریم و دوباره آن ها را تکرار نکنیم.

بسیاری از افراد به سختی احساساتشان را می‌پذیرند. اگر دچار حمله ی هراس شده باشید، شاید فکر کنید که این حالت غیر‌عادی و خطرناک است. شاید با اضطراب خود مقابله و اصرار داشته باشید که احساساتتان را کنترل کنید. شاید وقتی که دچار اندکی تیک و یا تکان عصبی شوید، فکر کنید که اتفاق وحشتناکی در حال رخ دادن است و در حال دیوانه شدن هستید. در نتیجه احساس طبیعی اضطراب به سرعت به حملات شدید هراس تبدیل می‌شود.

برخی از افراد از پذیرش خشم خود امتناع می‌کنند. ممکن است تصور کنید که نباید هرگز مقابله و یا بحث کنید و یا اینکه عصبانی شوید. شاید از بیان احساسات منفی‌تان در مورد ترس از طرد شدن و یا لطمه خوردن از فردی که از دست او عصبانی هستید هراس داشته باشید. به این ترتیب امکان دارد احساساتتان را سرکوب کنید. در نهایت این امر موجب می‌شود که همیشه بگو مگو و احساس ناآرامی داشته باشید، چون از خشم و عصبانیت هراس دارید و عمیقاً درگیر ناخشنودی و ناسازگاری خواهید شد. در مقایسه اگر خشم و عصبانیت خود را به عنوان جزء عادی هر ارتباط عاشقانه‌ی سالم بپذیرید، متوجه خواهید شد که معمولاً می‌توانید مشکلات را خیلی راحت تر حل کنید. در این صورت خشم شما سریع تر ناپدید خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*