ادبیات تبلیغ

ادبیات تبلیغ

تنها تعداد معدودی از کالاها، مانند نوشابه های الکلی و غیرالکلی، مد و زیبایی، با نمایش یک تصویر جذاب و با حداقل کلمه ها به فروش می رسند، اما برای معرفی اغلب کالاها، اتومبیل، رایانه، کتاب، نوار، تلفن، اطلاعات وسیعی مورد نیاز است. این اطلاعات در متن ظاهر می‏شوند و برای افزایش کارایی و تاثیر یک آگهی، بایستی عنوانی انتخاب شود که خواننده را ناگزیر به خواندن متن کند.

درجهت این عمل، شما بایستی کنجکاوی خواننده را برانگیزید. شما می ‏توانید با لحن اسرارآمیزی با خواننده صحبت کنید، یا با شوخی و بذله گویی، کنجکاوی او را برانگیزید. می ‏توانید به او قول یک پاداش، و یا خبر و اطلاعات مفید را بدهید.

مدیران تجاری نامه هایی را دریافت کردند که کنجکاوی آنان را به سختی برانگیخت. عنوان نامه به این صورت بود: ” مدیران ژاپنی چه ویژگی‏ هایی دارند که مدیران آمریکایی فاقد آن هستند؟” طبیعی است که مدیران آمریکایی درصدد خواندن متن کامل آگهی برآمدند تا فنون خاص ژاپنی‏ ها را کشف کنند.

عنوان یک آگهی برای کرم صورت می‏ گوید:” یک راه حل ۵ دلاری برای پیشگیری از یک جراحی پلاستیک پر هزینه”. خواننده به جانب متن آگهی کشانده می‏ شود تا کنجکاوی خود را ارضاء کند.

شرکت نرم افزاری پی.اف.اس، آگهی خود را با این عنوان شروع می کند:” اگر در مورد خرید یک کامپیوتر کوچک گیج شده اید ، ما به شما کمک می‏ کنیم.” و اگر شما واقعاً درمورد خرید این نوع کامپیوتر سرگردانید، درصدد خواندن بقیه آگهی برخواهید آمد، تا کمک و راهنمایی لازم را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*