توصیه های شغلی

توصیه های شغلی

همه ما در مورد نحوه برخوردمان با همکاران و طرز رفتار در محیط پیشنهادات و توصیه های مختلفی دیده و شنیده ایم. مثلاً اینکه هر کاری را که دوست داری در محل کار انجام بده و یا همیشه اولین نفری باش که در محل کار حاضر می شوی و آخرین نفری باش که محل کارت را ترک می کنی و …. اما خیلی از این توصیه ها کهنه شده اند و دیگر کارایی لازم را ندارند.

نکات کاربردی در مورد نحوه رفتار کردن در محل کار

 • قدر آنهایی که همان ابتدا از شما دعوت می کنند تا نهار را با هم بخورید و یا مدت زمان کوتاهی را با هم بگذرانید را بدانید. هرگز و به هیچ دلیلی دعوت آنها را رد نکنید. چون با این کار آنها دیگر به سراغ شما نمی آیند و شاید ناخواسته باعث شوید که دیگران به شما مانند یک غریبه نگاه کنند.
 • سعی کنید خیلی مشغول و پرکار دیده نشوید. کارکنان باهوش و حرفه ای زیادی هستند که سخت کار می کنند و مدت زمان زیادی را به کار مشغول هستند و همیشه دیگران آنها را خسته و سردرگم می دانند. چنین کارکنانی به دیگران نشان می دهند که بیش از حد مشغول هستند و توانایی انجام مسئولیت های بیشتر را ندارند و به همین دلیل فرصت های کاری آتی را از دست می دهند.
 • هرگز غذاهای بو داری مانند ماهی و … را با خود به محل کار نیاورید. با گرم کردن غذاهای بودار ممکن است باعث آزار همکاران خود شده و همین امر باعث می شود دیگران شما را فردی بی ملاحظه تلقی کرده و در مورد شما بدگویی کنند و نسبت به شما دید بدی پیدا کنند.
 • به یاد داشته باشید که موفقیت های آتی شما در کار به آن دسته از فعالیت‌هایی که جزو وظایف کاری شما شناخته نمی شوند بستگی دارد. مسلماً هر کسی که در شغل خاصی استخدام شود می تواند وظایف محوله مربوط به آن شغل را انجام دهد. اما کمتر کسی پیدا می شود که در حین انجام وظایف خود، کارهای مفیدی برای سازمان انجام بدهد که جزو وظایفش محسوب نمی شود و به همین ترتیب برای سازمان ارزش آفرینی کند.
 • این را بدانید که همکارانتان مدام در حال بررسی رفتار شما هستند. آنها می دانند که شما به تلفن های کاری خود جواب می دهید. پس اگر به هر دلیلی پاسخ تلفن آنها را ندهید قطعاً این طور برداشت می کنند که شما به آنها اهمیت نمی دهید. پس مراقب رفتار خود باشید.
 • به دیگران کمک کنید حتی اگر برای شما منفعتی در پی نداشته باشد. اگر کاری از دستتان بر می آید برای دیگران انجام بدهید. مثلاً کمک کردن در انجام یک وظیفه شغلی، پاسخ دادن به سئوالات فنی همکاران و یا حتی باز کردن درب برای یکی از همکاران. در کمک کردن به دوستان و همکاران خود انتظار نداشته باشید که خیلی زود این کارتان جبران شود. شاید زمانی نه چندان نزدیک درست زمانی که به کمک کسی احتیاج دارید و اصلاً هم از کسی انتظار کمک ندارید، این کار شما از جانب همکارانتان جبران شود.
 • هرگز همکارانی که شرکت فعلی را ترک کرده اند را فراموش نکنید. شاید گاهی اوقات همین همکارانی که اکنون با شما کار نمی کنند ارزشمندتر از همکاران فعلی تان باشند.
 • همه ما در درون شخصیت خود نقاط ضعفی داریم. نقاط ضعفی که ما از آن ها آگاه نیستیم دقیقاً نقاط کور شخصیت ما محسوب می شوند چون دقیقاً از همین نقاط در طول زندگی خود آسیب می بینم. سعی کنید نقاط ضعف پنهان خود را بشناسید و برای از بین بردن آنها تلاش کنید. شما برای کمک کردن به دیگران و یا کمک گرفتن از همکاران خود قطعاً به این کار نیاز دارید در این زمینه مشاوره شغلی بسیار مناسب خواهد بود.
 • شاید لازم باشد برای انجام وظایف خود مهارت هایی را کسب کنید. در چنین شرایطی بهتر است کسی را پیدا کنید که این مهارت را دارد. سپس به رفتارها و حرکات وی به دقت نگاه کرده و از وی تقلید کنید. ببینید کدامیک از روش هایی که او استفاده می کند برای شما کاربرد داشته و سپس آنها را با توجه به توانایی ها و سبک کاری خود اصلاح کنید.
 • از رئیس خود بپرسید که بزرگترین مشکل ما چیست. حالا سعی کنید این مشکل را برطرف کنید. قطعاً این کار به پیشرفت شما در کار کمک می کند.
 • همیشه به یک موضوع از یک جانب نگاه نکنید. جوانب مختلف یک موضوع را بررسی کنید. این یک قانون است که آنهایی که دارای تجربیات متنوعی هستند نسبت به آنهایی که تجربیات کمی دارند موفق تر هستند.
 • “طلب کار بودن” قاتل شغل شماست. به جای اینکه فکر کنید همه به شما بدهکار هستند و باید حق خود را از دیگران بگیرید سعی کنید سخت کار کنید و شایستگی های خود را به دیگران ثابت کنید.
 • سعی کنید کار خود را طوری انجام بدهید که نفر بعدی بتواند به راحتی کار شما را ادامه دهد. به عنوان مثال اگر بر روی پروژه ای کار می کنید سعی کنید تا آنجایی که می توانید کارها را به اتمام برسانید تا نفر بعدی برای تکمیل کار شما با یک سری کارهای ناتمام مواجه نشود و بتواند راحت تر آنها را انجام دهد.

 

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*