تعریف و مفهوم تثبیت موقعیت برند

تعریف و مفهوم تثبیت موقعیت برند

تثبیت برند اشاره به این دارد که مشتری هدف، برند شما را از میان برندهای رقبا برای خرید ترجیح دهد. با تثبیت برند می توانید مطمئن شوید که تمام فعالیت‌هایی که تحت نام تجاری محصولاتتان انجام می شوند یک هدف مشترک را دنبال کرده و منجر به ایجاد رابطه میان شرکت شما و مشتریان هدفتان می شوند. با تثبیت برند می توانید مطمئن شوید که:

  • آیا برند شما در مقابل برندهای رقبا متمایز / منحصر به فرد است؟
  • آیا برند شما در بازار هدفتان شناخته شده و قابل اعتماد است؟
  • آیا برای تمامی بازارهایی که در مناطق مختلف جغرافیایی قرار دارند، مناسب است؟
  • آیا تصویری که مشتریان از برند شما در ذهن دارند، با عرضه محصولات منحصر به فرد و اصل و ویژه تأیید می شود؟
  • آیا برندتان به سازمان شما کمک می‌کند تا به اهداف مالی خود دست پیدا کنید؟
  • آیا این برند به پیشرفت سازمان تان کمک می کند؟

برای ایجاد و حفظ برند، باید ابتدا یک بازار هدف خوب را انتخاب کرده و سپس یک مزیت رقابتی منحصر به فرد ایجاد کنید که برند شما را از دیگر برندها متمایز کند. تثبیت برند راهی است که سازمان شما از طریق آن می تواند به مشتریانش بفهماند که با خرید از برند شما به چه چیزی دست پیدا می کنند و برند شما برای آنها چه چیزی را به ارمغان خواهد آورد. در حقیقت تثبیت برند راهی است که به دیدگاه و بینش مشتریان به برند شما شکل می‌دهد.

مفهوم تثبیت موقعیت برند

تثبیت برند به فعالیت‌هایی گفته می شود که منجر به ایجاد یک تصویر ذهنی قدرتمند و ماندگار از سازمان و برند در ذهن مشتری شده و باعث می شود تا برند مورد نظر در ذهن مشتری جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده به طوریکه مشتری برای آن ارزش قائل شود. تثبیت برند عبارت است از شناسایی و تعیین نقاط مشابه و نقاط غیر مشابه به طوری‌که هویت برند به درستی مشخص شود و یک تصویر مناسب و صحیح از برند ایجاد شود. تثبیت برند به عنوان یکی از موارد کلیدی استراتژی بازاریابی محسوب می شود. یک تثبیت برند قوی با توضیح جزئیات برند، چرایی منحصر به فرد بودن برند و شباهت آن با برندهای رقبا به شما کمک می کند تا استراتژی مناسبی را برای بازاریابی محصولات خود انتخاب نمایید. از طرفی تثبیت برند یک منبع مهم برای بالا بردن میزان آگاهی مشتریان از برند و محصولات به شمار می آید و تنها راهی است که برند شما را از دیگر رقبا متمایز می کند.

اشتباهات رایج در تثبیت موقعیت برند

  • تثبیت برند نامفهوم: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به قدری گنگ و نامفهوم است که مشتری از ایده تبلیغاتی برند سر در نیاورده و در مورد آن دچار ابهام می شود.
  • تثبیت برند محدود: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به گونه ای است که اطلاعات بسیار محدودی از برند در اختیار مشتری قرار می دهد.
  • تثبیت برند گیج کننده: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به قدری گیج کننده و نامفهوم است که مشتری در مورد برند و نوع خدمات و تمایزات آن با دیگر رقبا گیج و سردرگم می شود.
  • تثبیت برند بیش از حد: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به قدری اغراق آمیز است که مشتری آن را باور نمی‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه برندینگ، مطالعه کتاب لغزش برند را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*