برندسازی اسلامی

برندسازی اسلامی

هر برندی که مایل است از بازارهای متعدد مسلمانان بهره بگیرد، نمی‏ تواند بر یک استراتژی برند تکیه کند. به دلیل اینکه‏ عواملی مانند تغییرات در بازارها، برخی چالش ‏های‏ خاص، که باید در استراتژی های بازاریابی متعدد به آنها توجه نمود. قبل از این که استراتژی ‏های موجود را در نظر بگیریم، نگاهی خواهیم داشت به چالش‏ های اصلی که پیش روی شرکت‏های اسلامی که می‏ خواهند تاجای پای خوبی را در هر دو بازار اسلامی و غیر اسلامی به دست آورده و برندهای قوی بسازند.

برندهای مسلمان اگر تاکنون موفق نشده ‏اند، باید متوجه این نکته باشند که چطور به برندسازی و بازاریابی می ‏نگرند در این جا به چند نکته مفید اشاره می‏ شود.

 1. یک نام برند خوب و مربوط به آن را انتخاب کنید

نام های برند بسیار مهم هستند برند های اسلامی که در این باره بسیار اندیشیده اند. MTCنام خود را به” زین” به معنی ((زیبا)) ، ((خوب)) یا ((شگفت انگیز)) در عربی تغییر داد.

 1. در بازار خانگی خود نفر اول باشید

برندهای بسیار معدودی با شان بین المللی به مرحله ‏ی جهانی و بین المللی رسیده ‏اند بدون این که نفر اول در بازار خانگی خود باشند. این در مورد برندهای بزرگی چون کوکا کولا، نایک، کالگیت، مک دونالد، KFC و غیره صدق می‏کند. وقتی شما طرفدار داشته باشید و جهان مصرف کنندگان را درک کنید، در نتیجه رسیدن به همسایه ‏های منطقه ای شما به تدریج آسان تر می ‏شود.

 1. پیش از جهانی شدن، منطقه ای باشید

معمولاً اگر شما نفر اول در بازار خانگی خود شدید، می توانید بازاریابی منطقه‏ ای را امتحان کنید. برندها باید در اینجا مراقب باشند، زیرا منطقه می‏ تواند بسیار بزرگ باشد، مثلاً نیمی از جمعیت جهان در آسیا زندگی می کنند. بنابراین، منطقی به نظر می‏رسد که نزدیک ترین همسایه ها یا آنهایی که با شما روابط خوبی دارند یا شما می‏ دانید مصرف کنندگان آن کشورها چگونه رفتار می ‏کنند، را هدف بگیرید.

 1. برند خود را با نخست وارد شدن به بازارهای مسلمانان بسازید

دانستن ارزش ‏ها و اصول شریعت به شما کمک خواهد کرد تا بازار را بشناسید، اگر چه تفسیر برخی قوانین شریعت و روال اعتبار دهی حلال می تواند در برخی کشورهای مسلمان تفاوت کمی داشته باشد.

 1. یک موقعیت ویژه در بازار اتخاذ کنید

اغلب سودمند است که در جستجوی موقعیت بازار باشید و دور از رقابت مستقیم با برندهای بزرگ بمانید. همواره شکاف‏ هایی در بازار ها وجود دارند که برندهای بزرگ نیازهای آن بخش از مصرف کنندگان را برطرف نکرده ‏اند.

 1. تلاش کنید تا بر کشور مبداء خود تاکید کنید

اگر کشور شما تصویر و شهرت خوبی دارد و به خوبی جا افتاده است، شما نیز می‏ توانید حداکثر استفاده از آن را ببرید. از امتیازهای تبلیغات بازرگانی و صادرات استفاده کنید که در کشورهای مسلمان بسیار وجود دارند.

 1. از ارزش های اسلامی و وابسته به آن و جذبه‏ ی جهانی استفاده کنید

به عنوان یک برند شرکت مسلمان از ارزش هایی که نه فقط مسلمانان بلکه دیگر مخاطبان غیر اسلامی را نیز جذب می ‏کند، استفاده کنید. مثلاً (صداقت)، (شرافت) و (احترام) ارزش ‏هایی هستند جهانی، که شهروندان جهانی کمی هستند که با این ارزش ها مخالف باشند یا در واقع تا اندازه‏ ای احساسات آنها را برمی انگیزد.

 1. نسبت به ارزش ‏های خود راستین بمانید

جهان بازار بزرگی است، ولی نه خیلی. جمعیت مسلمانان یک بازار بزرگ است ولی نه خیلی زیاد. این تناقض ها درست هستند. بازار اسلامی آن طور که دیدیم، ارزش‏ ها و گزاره هایی را انتخاب می ‏کند که در اسلام مورد قبول باشند، ولی ارتباطات خود در بخش ‏های مختلف جهان را به گونه‏ی متفاوتی مدیریت کنید تا آنها به صورتی تصویر شوند که جمعیت محلی آنجا را جذب کنند. یک آژانس تبلیغاتی خوب باید بتواند به شما در انجام این کار کمک کند.

 1. تجارت و برند B2Bخود را ایجاد کنید

شما بازار خود را بهتر از شرکت‏ هایی که در تلاشند تا وارد آن شوند، می شناسید، در نتیجه از این مهارت استفاده کنید و به دیگر برندها کمک کنید تا وارد بازار شما شوند. بسیاری از برندهای غربی بسیار مشتاقند تا با برندهایی از جهان اسلام کار کنند، با آنها شراکت داشته باشند. آنها احتمالاً اطلاعات کمی درباره‏ی فرهنگ کشور شما دارند، از این رو این‏ها مزایایی است که شما می ‏توانید ارائه نمایید. ماکسلیم دات کام این کار را کرد ؛ پس شما هم می توانید.

 1. نقطه ی تمایز اولین شروع کننده را به وجود آورید

هیچ چیزی بهتر از مبتکر بودن جواب نمی دهد. مانند، سازمان جوهور که با در نظر گرفتن مفهوم ” وقف ” از سنت‏ های اسلامی و جستجوی شیوه ‏های نوآورانه برای بهره برداری از آن تا تجارت، برند خود و برندهای دیگران را به گونه ای متفاوت می ‏سازد.

 1. فعالانه در جستجوی شراکت با برندهایی باشید که می خواهند وارد بازار شما شوند

وارد شدن به بازارهای جدید و بزرگ دشوار است، از این رو در جستجوی یک برند معتبر باشید که شریک شما شود.(شرکت RIM ، سازنده ی اسمارت فون های بلک بری) خواست تا وارد اندونزی (بازاری با بیش از ۲۳۰ میلیون نفر) شود. آشکارا لازم است تا یک شریک داشته باشد، او نمی‏ توانست در چنین محیط ارتباطات راه دور عظیمی به تنهایی کار کند و آن شریک باید یک شرکت محلی معروف می بود. بنابراین RIM با PT Indosta شریک شد. حالا برند بلک بری به فروش جهانی دست یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*