راهگشای فروش - فروشنده موفق (بخش اول)

راهگشای فروش - فروشنده موفق (بخش اول)

همراهان گرامی، فروش و فروشندگی، یکی از مهمترین و حساس ترین وظایف است که نتیجه آن نشان دهنده موفقیت و شکست تمامی تلاش ها، سرمایه گذاری ها و دستاوردهای کلیه واحدها و بخش های یک شرکت است.

فروشنده موفق کسی است که بتواند با آمیزه ای از استعداد، مهارت، قابلیت، هنر، علم و تجربه وظایف گوناگون خود از مشتری یابی تا ملاقات، معرفی، نمایش محصول، متقاعد کردن، رفع ابهام، فروش و پیگیری و رسیدگی به مشتریان را به خوبی انجام دهد و با نفوذ در دل و ذهن مشتریان ارتباطی سودمند، ارزشمند و پایدار به وجود آورد.

و “فروشنده حرفه ای کسی است که با مردم داری و مشتری مداری، دانش، احاطه نسبت به بازار، صنعت، کسب و کار و محصول بتواند فضای مناسب خرید را فراهم کند و خریدار را ترغیب کرده تا خرید کند.”

گاهی یک نکته ظریف، جمله پرمغز و هشداردهنده و یا توصیه به جای راهنمایی دلسوزانه و راهگشا می تواند زمینه ساز تحولی بزرگ در نگرش، دانش، رفتار و روش انسانها گردد. بنابراین، مبحث فروش موفق بخشی جدید در این راستا است که می تواند راهنمای مناسبی برای شما همراهان گرامی باشد. بنابراین از این پس در هر سری از این مجموعه، بخشی جدید برای شما همراهان ارائه می گردد.

برای اکثر ما، فروش یک حلقه آشناست؛ چرا که همه ما در برهه ای از زمان اقدام به فروش چیزی کرده ایم. علاوه بر آن، ما روزمره در مشاغلمان، در فروشگاه هایمان و در چیدمان های بی شمار دیگر با فروشندگان سروکار داریم. به بزرگترین نمایش فروشی که تاکنون شنیده اید، فکر کنید. اگر می توانستید این گونه بفروشید، آیا مایه ی تعجب شما می شد؟ خوب، واقعیت این است که شما هم می توانید چنین بفروشید. اما برای اینکه خود را به یک فروشنده ی برجسته تبدیل کنید، اولین گام این است که سنگ بنا را در جای درستی قرار دهید و این دقیقاً همان نقطه ی شروع است. قبلاً در طول زندگی خود چند تجربه ی ناب فروش داشته اید، حتی اگر از آنها باخبر نبوده باشید، فقط کافی است این مهارتها را به یک شغل واقعی فروش منتقل کنید. فروش برای شما یک فعالیت خارجی نیست. شما در گذشته جلب اعتماد کرده اید. تنها مراحل و راههایی ساده وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا در آینده ی نزدیک تبدیل به یک فروشنده ی بسیار موثر و موفق شوید. جوهره ی فروش اعتماد است و اگر بتوانید اعتماد یک مشتری بالقوه را جلب کنید، می توانید جایگاه موفقی در فروش بنا نمایید.

طیف وسیعی از مشاغل مربوط به فروش با انتظارات، چالش ها، مسئولیت ها و سیستم های پاداش متنوع و گوناگون فراهم است. هر شغل فروش بالقوه ای را با دقت مورد بررسی قرار داده و محتوای شغلی آن را با نیازها، علاقمندی ها و اهداف حرفه ای خودتان مطابقت دهید. به دنبال افسانه ها و خرافات باشید، اما گول آنها را نخورید، جرأت تان تضعیف نشود و نگذارید که شما را منصرف کنند. این افسانه با موهبت پرگویی ارتباطی مستقیم دارد. هیچ شکی نیست که برخی افراد مهارت های ارزشمند متقاعدسازی را از همان اول زندگی نشان می دهند، اما هچ تضمینی نیست که آنها الزاماً در هیئت فروشندگان شسته و رفته و اطوکشیده ی حرفه ای قدم به دنیای بزرگسالی بگذارند. و مهمتر این که، امروزه فروشندگان بسیار موفق بی شماری وجود دارند که در دوران کودکی به عنوان بی عرضه و بی دست و پا توصیف می شده اند. بنابراین، فروشندگان بزرگ ساخته می شوند، زاده نمی شوند.

بدون شک، هم در محل کار و هم در زندگی شخصی با فروشندگانی با خصلت مخ زنی مواجه شده اید. این یکی از متداول ترین افسانه های فروش است. اما برای کسب موفقیت در فروش لازم نیست که موهبت مخ زنی داشته باشید، اما لازم است هنر گوش کردن را دارا باشید.

امروزه فروش موفق مبتنی بر شراکت با مشتری بالقوه، طرح سوالاتی برای کسب اطلاع بیشتر از نیازهایش، به دقت گوش کردن و ارائه ی راه حل های مرتبط با آن است. این امر به معنای فاصله گرفتن از موقعیت فروش «من در مقابل تو» می باشد، که در آن یک طرف می برد و طرف دیگر می بازد و رسیدن به موقعیت فروش «برنده- برنده» است، که در آن هم فروشنده و هم مشتری برنده اند. امروزه، فروش به جای آن که مبتنی بر نیازهای فروشنده باشد، مبتنی بر نیازهای مشتری است. با دقت به آنچه مشتریان می گویند، گوش کنید و با آنها به اعتماد و احترام برخورد نمایید.

مشتریان حق انتخابات متعددی دارند و لازم نیست که الزاماً از شما خرید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*