قوانین لومباردی

قوانین لومباردی

در الگوی رهبری لومباردی، شخصیت اولین ضرورت است. شخصیت در پیوند با شیوه‌های رفتاری و شایستگی‌ها، پایه‌های رهبری را بنیان می‌نهد. شخصیت در تمام وجود و فضای اطراف شما ثبت، نقش و حکاکی شده است. هر کسی برای خود شخصیتی دارد و همه ما دارای «یک» شخصیت واحد نیستیم. شخصیت هر فرد، حاصل اصول غیر قابل تغییری است که در لایه‌های پنهان وجود او جای دارند. شخصیت، قدرتی اظهار نشده، ثابت و استوار است که دچار تزلزل نمی‌گردد. مهمتر از همه این که شخصیت، مجموعه‌ای از تصمیم‌ها و انتخاب‌ها است که شما برای رشد و بلوغ اتخاذ می‌نمایید. شخصیت چیزی نیست که به شما داده شده باشد؛ بلکه باید در طول سال‌ها کار سخت و تأدیب، به ثمر نشیند. شخصیت حاصل سال‌ها تصمیم‌گیری و انتخاب یک راه به جای دیگری، انتخاب بین حقیقت و نیرنگ، تواضع به جای نخوت و ترحم به جای ستم است.

روش‌های فراوانی برای «تثبیت شخصیت» وجود دارند این روش‌ها شامل رفتارهای جستجوی حقیقت، ایمان و حفظ آن، تمرین فروتنی و نشان دادن شفقت و احترام در خصوص دیگران است. با این که پذیرش و اتخاذ هر کدام از آن ها کار آسانی نیست، اما همه این موارد در امر رهبری، موضوعات مهمی محسوب می‌شوند.

از روش های پیشنهادی زیر می‌توانید در جهت تثبیت شخصیت بهره بگیرید:

درس گرفتن از سختی ها: در دشوارترین لحظات است که ما عمیقاً پذیرای یادگیری می‌شویم. هر زمان که دریابیم تمام جواب‌ها در اختیار ما نیست، شروع به طرح سوال‌های درست می‌کنیم.

تربیت، لازمه‌ی بنای شخصیت: اصول و ارزش‌‌‌های اعتقادی در مواقع و شرایط بحرانی جلا می‌یابند و در وجود آدمی نهادینه می‌گردند. این امر نیازمند تکرار و تمرین روزانه است.

شناسایی قهرمان ها: قهرمان‌ها همان ویژگی‌های شخصیتی هستند که برای ما اهمیت فراوانی دارند و ما را وادار می‌‌کنند تا نحوه‌ی پیشبرد زندگی شخصی‌مان را به دقت مورد بررسی قرار دهیم.

« یکی از وظایف ما، اصلاح و بهبود خصوصیات اخلاقی است. عادات ناپسند، نه با دیگران، بلکه به دست خود ما باید از میان برداشته شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*