قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

در این علم نیز همانند سایر علوم اشتباهاتی رخ می دهد که می ‏توان به آنها اشاره نمود:

اشتباهات اتللویی

در راستای پیشگیری از بروز خطا در تشخیص احساسات و حالت ها، اکمن اصطلاحی با عنوان اشتباهات اتللویی را ابداع و به نام خود ثبت کرده است. و معتقد است در تشخیص و تعبیر ریزحالت ‏ها ممکن است فرد پرسشگر یا تحقیق کننده در تشخیص خود دچار این نوع اشتباهات شود. این خطا زمانی رخ می‏ دهند که فرد پرسشگر فرض را بر این می‏گذارد که برای حس بروز داده شده و حالت مشاهده شده در چهره فرد مورد بررسی، فقط یک انگیزه می‏ تواند وجود داشته باشد و آن انگیزه دلیلی است که با تجربیات و کلاً با پیش فرض ‏های فرد پرسشگر و همچنین با شک و سؤظن های وی همخوانی دارد.

داستان اتللو را که به دلیل شک به خیانت‏کار بودن همسرش، وی را به قتل می ‏رساند. اتللو؛ ترس و اندوه دزدمونا(همسرش) را به عنوان عکس العمل و در نتیجه ترس از مرگ معشوقش کاسیو تعبیر می‏ کند. به عبارتی عکس العمل دزدمونا، باور اتللو بر بی وفایی همسرش را برای او مسجل می کند. اتللو نتوانست بفهمد و درک کند که اگر همسرش بی‏ گناه باشد باز هم امکان دارد که بترسد و ناامید باشد و ترس او از این بود که می دانست دیگر اتللو اعتمادش از وی سلب شده است.

خطاهای ادراکی

گروه دیگری از خطاها و اشتباهاتی که امکان دارد، در راستای استفاده از این علم و تشخیص و تعبیر حالت ‏ها و احساسات آدمی انجام گیرد، خطاهای ادراکی هستند. این خطاها فقط مربوط به این علم نیست، بلکه ممکن است طی مسیر زندگی و به‏ ویژه در مذاکره‏ های مختلف و مصاحبه های استخدامی پیش بیاید که با آگاهی از آنها می‏ توان از این نوع خطاها دوری کرد.

فرآیند ادراک

فرایند دریافت و تعبیر و تفسیر محرک های محیطی را ادراک گویند، رفتار انسان بر مبنای ادراک او از واقعیت است نه خود واقعیت. از دیدگاه نظریه ادراک، دید مثبت همه عیب ها را می ‏پوشاند و دیدگاه منفی همه عیب‏ ها و نکات منفی را آشکار می‏ سازد، از این روست که برای ارزیابی و تعبیر و تفسیر حرکت ها، حس ‏ها و حالت ‏های افراد باید به خود یادآوری کنید چرا که نباید با هیچ گونه ذهنیت مثبت و منفی که از پیش بر شما تاثیر گذاشته، نتیجه‏ گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*