بیماری های روان زاد جمعی

بیماری های روان زاد جمعی

اختلال های مربوط به استرس در کارگران خط مونتاژ، بیماری های روان زاد جمعی نامیده می شود و رایج ترین بیماری است که به هیستری خط- مونتاژ مشهور است و این استرس منشأ بیماری های زیادی برای زنان در مقایسه با مردان بوده است. این بیماری به طور ناگهانی بروز و به سرعت در خط تولید انتشار می یابد و ممکن است خط تولید را به تعطیلی بکشاند.

به مورد کارخانه الکترونیکی اوهایو توجه کنید: یک روز صبح، یک کارگر خط مونتاژ از سرگیجه، حالت تهوع، ضعف عضلات و تنگی نفس شکایت می کرد. ظرف چند دقیقه حدود ۴۰ کارگر همان قسمت به درمانگاه شرکت با همان نشانگان مراجعه کردند، بیماری شیوع یافت و کارخانه به اجبار تعطیل شد. مدیران تصور کردند که چیزی باید هوا را آلوده کرده باشد-پزشکان، متخصان سم شناس و بهداشت صنعتی برای بررسی موضوع فراخوانده شدند. آنها در کارخانه چیزی نیافتند که بتواند دلیل این حادثه را توضیح دهد؛ و علت بیماری روان زاد جمعی مشخص شد.

نشانگان بارز بیماری روان زاد جمعی عبارتنداز: سردرد، حالت تهوع، یأس، بدبینی، ضعف عضلات و تنگی نفس. عامل استرس زای دیگری که با بیماری روان زاد جمعی ارتباط دارد، انزوای اجتماعی است. کارکنانی که به دلیل سرو صدا و سرعت فضای کار قادر به برقراری رابطه با همدیگر نیستند ممکن است احساس انزوا، تنهایی و فقدان حمایت اجتماعی از همکاران را تجربه کنند. تعارض شغل خانواده مخصوصاً برای زنان منبع مضاعفی برای استرس است و این عامل می تواند توضیح دهد که چرا بیشتر زنان در مقایسه با مردان قربانی هیستری خط مونتاژ می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*