آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا

آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا

بازرگانی‏ خارجی و مبادلات بین‏ المللی همواره رابطه تنگاتنگ خود را با امور گمرکی دارد. گمرک یکی ‏از ابزارهای بازرگانی خارجی و تجارت بین‏ الملل محسوب می‏شود. بدون تحرک و کارایی گمرک، کارایی و تحرک در مکانیزم تجارت بین الملل و تجارت خارجی هیچ کشوری معنا ندارد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای با عنوان آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

تعریف گمرک

کلمه گمرک، به عنوان یک اصطلاح توسط شورای همکاری گمرکی، به شرح زیر تعریف شده است: گمرک: سازمانی است دولتی که مسئول اجرای قانون گمرک و وصول حقوق و عوارض ورودی و صدوری و همچنین واردات، ترانزیت و صادرات کالا می باشد.

سازمان گمرک معمولاً در تمام کشورها دارای ترکیب سازمانی مشابهی است. تشکیلات گمرک، معمولاً دارای یک اداره مرکزی است. اداره مرکزی گمرک در ایران به “گمرک ایران” موسوم و تحت نظر یک رئیس کل اداره می شود. گمرک خانه هایی اجرایی درمزرهای آبی و خاکی و هوایی، دفاتر و پست های گمرکی تحت نظر اداره مرکزی در نقاط مختلف کشور مسقر می باشند. در اکثر کشورها، به لحاظ ماهیت این سازمان که به وصول عواید دولت اشتغال دارد، با وزارت دارایی رابطه نزدیکی دارد. بدیهی است، مقررات داخلی‏ گمرک در خصوص اجرای وظایف و مسئولیت ها و اختیارات و تعهدات این سازمان، متفاوت از وزارتخانه یاد شده می باشد. در ایران نیز گمرک طی سالیان قبل به صورت مستقل و گاه در قالب وزارت اقتصاد و بازرگانی قرار داشته و در حال حاظر نیز یکی از معاونت‏ های وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور محسوب و رئیس کل گمرک، معاون وزارت خانه مذکور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*