آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا

آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا

همان طوری که در تعریف گمرک آمد، سابقه گمرک و تعلق حقوق بر مالتجاره به موازات پیشرفت جوامع و تحول در امر مبادلات و مناسبات اقتصادی بین ملت ها به زمان تشکیل اولین نوع حکومت و دولت در این جوامع برمی‏ گردد. عایدات ناشی از مبادلات، در ابتدا، صرفاً به عنوان حق نظارت و حمایت حکومت‏ ها از کاروانیان و تجار و ایجاد زمینه مساعد در امر حمل و نقل کالا و عرضه و فروش آن مورد توجه بوده و از آنجا که این عایدات ضمن سهل الوصول بودن آن، بخش عمده ‏ای از خزانه دولت‏ ها را تامین می‏کرده، به عنوان مالیات، شناخته شده است و درحال حاضر نیز با اینکه بیشترین نقش و اهمیت گمرک، جنبه اقتصادی آن می باشد. آمار درآمدهای حاصل از واردات قطعی به کشور تحت عنوان “حقوق گمرکی و سود بازرگانی “و عوارض سال‏ های ۱۳۵۴ تا پایان ۱۳۷۰، نقش گمرک را از جنبه مالی نشان می‏ دهد. باید توجه داشت که در اینجا منظور از گمرگ، همان “حقوق بر مال التجاره” است که به موجب قوانین صادرات و واردات، قوانین خاص راجع به مسائل بانکی در ارتباط با واردات و صادرات و تولید، مصوبات متکی به قانون و سایر قوانین و مصوبات مربوط، برقرار شده‏ است و عموماً محتوای قوانین مذکور در ارتباط با محدودیت‏ ها، ممنوعیت‏ ها، معافیت ها، وضع حقوق ورودی، عوارض و مالیات ها و نظایر آن می باشد.

ردیف

سال

درآمد نقدی(به هزار ریال)

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۱۳۶۰

۱۳۶۱

۱۳۶۲

۱۳۶۳

۱۳۶۴

۱۳۶۵

۱۶۸٫۸۷۷٫۱۲۵

۱۶۷٫۵۴۲٫۰۰۶

۲۸۷٫۷۴۷٫۸۱۰

۲۹۲٫۴۶۹٫۵۶۲

۲۴۹٫۱۳۲٫۹۷۳

۲۰۸٫۶۷۲٫۵۹۵

علیرغم اینکه حقوق گمرکی و سود بازرگانی و هرنوع عوارض دیگری که از کالاهای وارداتی وصول می ‏شود، نوعی مالیات غیر مستقیم است و این مالیات (باوجود سهل الوصول بودن) به لحاظ عدم توجه به توان پرداخت برخی مودیان، مطلوب نیست، اما دولت در حال حاظر به این نوع درآمد توجه و اهمیت می ‏دهد و برای تامین مالی بخشی از هزینه‏ های عمومی ناگزیر از توسل به آنهاست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه صادرات و واردت و ترخیص کالا از گمرک، مطالعه کتاب تحلیل آمادگی صادرات را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*