استراتژی ۴۲: بازاریابی پایگاه داده‌ Database Marketing

Database marketing

Database marketing

بازاریابی پایگاه داده‌ شکلی از بازاریابی مستقیم است؛ از پایگا‌ه‌های داده‌های مشتریان یا مشتریان بالقوه جهت تولید پیام‌های شخصی‌سازی شده به منظور تبلیغ یک محصول یا خدمت با مقاصد بازاریابی استفاده می نماید. شیوه‌ی ارتباطی مانند شیوه‌ی بازاریابی مستقیم می‌تواند هر رسانه‌ی قابل خطابی باشد. تمایز میان بازاریابی مستقیم و بازاریابی پایگاه داده‌ها در اصل از توجه معطوف به تحلیل داده‌ها نشات می‌گیرد . بازاریابی پایگاه داده‌ها بر استفاده از فنون آماری برای توسعه‌ی مدل‌های رفتار مشتری تاکید می‌کند که بعدا برای انتخاب مشتریان جهت برقراری ارتباط استفاده می‌شود. در نتیجه، بازاریابان پایگاه داده‌ها، نیز مصرف‌کنندگان سفت و سختِ داده‌ها می باشند، چون داشتن میزان بیشتری داده‌ درباره‌ی مشتریان، احتمال ساخت یک مدل دقیق‌تر را افزایش می دهد.

دو نوع اصلی پایگاه داده‌های بازاریابی وجود دارد: (۱) پایگاه داده‌های مصرف‌کننده (۲) پایگاه داده‌های کسب و کار. پایگاه داده‌های مصرف‌کننده در درجه‌ی اول با شرکت‌هایی درگیر هستند که به مشتریان کالا یا خدمات می‌فروشند، که اغلب با علامت اختصاری B2C (کسب و کار به مصرف کننده) نشان داده می‌شوند. بازاریابی پایگاه‌ داده‌های کسب و کار اغلب در اطلاعاتی که می‌توانند فراهم کنند بسیار پیشرفته‌تر هستند. این اساسا به این دلیل است که پایگاه داده‌های کسب و کار به قانون‌های یکسانی مثل پایگاه‌ داده‌های مصرف‌کننده محدود نیستند.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*