رهبری استراتژیک

رهبری استراتژیک

بهترین کاری که سازمان‏ ها می‏ توانند انجام دهند این است که دائما درحال یادگیری باشند. این‏ کار در عمل بد ین معناست که استراتژی سازمان (چشم انداز، جهت گیری و تاکتیک ها) باید در مراحل گوناگون توسعه، اجرا، ارزیابی و اصلاح رو به رشد و بهبود باشد. رهبری مورد نیاز در این فرایند نیازمند هماهنگ سازی چشم انداز، منابع و تعهد است تا بدین وسیله سازمان در میان همه تغییرات بتواند به سمت جلو حرکت کند. بنابراین این سوال مطرح می‏ شود که چه نوع رهبری می ‏تواند این نیازها را پاسخ دهد؟ چگونه می‏ توان مهارت ‏های رهبری را با اهداف استراتژیک پیاده نمود؟

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان رهبر استراتژیک شوید را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

تعریف و تمرکز رهبری استراتژیک

سازمان‏ها به طور روز افزونی از کارکنان خود در تمام سطوح می‏ خواهند که استراتژیک باشند. حتی اگر این واژه را نشنیده باشید، لازم است که بیشتر استراتژیک باشید. همچنین می توانید تشخیص دهید که کدام یک از همکاران شما که با آنها کار می‏ کنید نیازمند توسعه توانمندی های استراتژیک خود هستند. به هرحال روش استراتژیک بودن نه روشن است و نه تعریف شده! حتی در برخی از موارد مانند یادگیری موج سواری است. خود را میان انبوهی از مسائل مدیریتی می یابید که همه آنها شبیه امواج اقیانوس می باشند. مطمئن نیستید که کدام یک باعث موفقیت شما می‏ شود.

افراد و تیم ‏ها رهبری استراتژیک را زمانی به اجرا در می‏ آورند که فکر، عمل و تاثیر آنان به ‏گونه ای باشد که سبب افزایش مزیت ‏های رقابتی با دوام سازمان شود. این عبارت بسیار ثقیل است. اما از آنجا که شامل تمام اجزای اصلی رهبری استراتژیک می ‏باشد، ما آن را به عنوان تعریف خود ارائه می‏کنیم. تمرکز رهبری استراتژیک مزایای رقابتی با دوام و موفقیت ماندگار سازمان است. در واقع، رهبری استراتژیک به این شرح است: هدایت سازمان به گونه ‏ای که سبب رونق آن در بلند مدت شود، که هم درمورد سازمان های انتفاعی صدق می کند و هم درمورد سازمان‏های غیرانتفاعی. تنها به این امر بستگی دارد که آیا سازمان شما به دنبال دستیابی به مجموعه‏ ای از توانمندی‏ های ماندگار که سبب ایجاد ارزش متمایز برای سهامداران در بلند مدت می‏ شود، می باشد یا خیر، همچنین به صنعتی که سازمان شما در آن فعالیت می کند و یا حداقل‏ هایی که سازمان شما با آنها ارزیابی می‏ شود، بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*