بازاریابی بین الملل

بازاریابی بین الملل

در دنیای امروز تحولات سریع و گسترده باعث شده که دنیا کوچکتر به نظر برسد و ارتباطات سریع تر و وسیع تر صورت پذیرد. تجارت بین‏ الملل نیز از این قاعده مستثنی نیست و در سطحی گسترده و با سرعت بسیار متحول گردیده است. تجارت بین المللی از دیرباز در توسعه اقتصادی جهان نقش برجسته داشته ولی در این اواخر بر اثر رشد تجارت و سرمایه گذاری اهمیت بیشتری یافته است. بازاریابی بین ‏المللی در سالهای اخیر به ‏عنوان یکی از اجزای مهم بقای سازمان ‏ها و حتی کشورها بشمار می‏ آید و اهمیت آن بصورت حیاتی و فزاینده‏ای در حال افزایش می ‏باشد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان بازاریابی بین ‏الملل را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

تعاریف بازاریابی، بازاریابی بین المللی و بازرگانی بین المللی

بازاریابی (Marketing)

بازاریابی مجموعه ای از مفاهیم، ابزارها، تئوری ها، عملیات، روش ها و تجارب است. این عناصر با یکدیگر یک مجموعه دانش قابل آموزش و یادگیری را ایجاد نموده ‏اند. با اینکه بازاریابی در سطح جهان کاربرد دارد اما تجارب آن بین کشورها متفاوت است زیرا افراد کشورها دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. با توجه به این اختلافات نمی‏ توانیم تجربه یک کشور را در کشور دیگر بکار ببریم. بازاریابی فرایندی است که بوسیله آن ساختار تقاضای محصولات و خدمات، پیش بینی و برآورده می‏ گردد و یا گسترش می‏ یابد. اجزای این روند عبارتست از تجزیه و تحلیل وجود یا عدم وجود فرصت بازاریابی برای موسسه، تولید محصولات و خدمات برای استفاده از این فرصت، تامین و توزیع محصولات، تنظیم راهبردهای لازم برای تشویق مشتریان بالقوه محصولات عرضه شده و انتقال آن کالا از فروشنده به مصرف کننده به نحوی که مصرف کننده از آن بهره ‏مند گردد.

بازاریابی بین المللی(International Marketing)

بازاریابی بین‏ المللی را می ‏توان بر اساس آنچه که انجمن بازاریابان آمریکا( AMA) ارائه نموده است تعریف کرد. عملکرد یکپارچه فعالیت‏ های بازاریابی برای بوجود آوردن مبادله در میان تمامی کشورها به نحوی که اهداف فردی، سازمانی و جامعه را ارضا نماید. بازاریابی بین المللی عبارتست از اجرای یک یا چند مورد از فعالیت‏ های بازاریابی از این سو و آنسوی، مرزهای ملی یک کشور.

بازرگانی بین ‏المللی (International Business)

منظور از بازرگانی بین ‏المللی یا تجارت جهانی، نقل و انتقال کالا از مرزهای بین کشورهاست و منحصراً صادرات و واردات و شرایطی را که این نقل و انتقالات در آن شرایط انجام می‏ گیرد، تجزیه و تحلیل می‏ کند. همچنین مبادله کالا و خدمت بین کشور و کشورهای دیگر تجارت بین ‏المللی نامیده می‏ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*