کلینیک محصول

کلینیک محصول

ورود به هزاره سوم، بر پیچیدگی های کسب و کار افزوده است. استفاده از فناوری نوین، و تغییرات گسترده‏ای که فناوری رقم زده موجب شده تا بازارها نیز دستخوش تغییر شوند. این امر نیز باعث تغییر در نگرش و عملکرد سازمان ها شده است. امروزه سازمان ها می ‏دانند قبل از ورود محصول به بازار، ابتدا نسبت به آزمون ایده – آزمون محصول – آزمون قیمت و … اقدام کنند. این بخش به عنوان آزمون بازاریابی محصولات جدید، و نوعی از تحقیقات بازاریابی است که با هدف دریافت نظرات مشتریان از محصولات جدید و یا قدیم شرکت انجام می‏ شود و در صورتی که با اصول علمی آن به کار گرفته شود، ریسک و خطا در تصمیم ‏گیری را به نحو قابل توجهی کاهش می‎دهد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان کلینیک محصول(آزمون بازاریابی محصولات جدید) را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

تعریف بازاریابی و تحقیقات بازار

تعاریف متعددی برای بازاریابی شده است. بازاریابی فرآیندی است درصدد شناخت نیاز مشتری، شناساندن محصولات تولیدی شرکت به مشتریان و تلاش برای جلب رضایت آنها. نکته مهمی که در تعریف بازاریابی باید به آن دقت کرد این است که بازاریابی از پیش از تولید محصول آغاز می‏شود و نه پس از آن. با نگاهی ساده می ‏توان دریافت بسیاری از محصولات جدید برخاسته از نیاز مشتریان نیست و به نوعی حاصل تفکرات واحد تحقیق و توسعه سازمان است. به بیانی دیگر، واحدهای درون سازمانی آن چیزی را که خود می خواهند تولید می کنند نه آنچه که مشتری به دنبال آن است. حال آنکه ورود محصول جدید به بازار می بایست مانند شکل زیر باشد.

فرآیند تخصصی تولید محصولات جدید

بازاریابی باید قادر باشد نیاز مشتری را شناخته و در صدد رفع آن برآید.

فرآیند تخصصی تولید محصولات جدید

فرآیند تخصصی تولید محصولات جدید

تعریف تحقیقات بازار

از تحقیقات بازاریابی نیز تعاریف متعدد و متفاوتی در کتابهای بازاریابی وجود دارد. به زبان ساده، تحقیقات بازاریابی شامل مجموعه فعالیت‏ هایی است که می‏ تواند اطلاعات مفیدی را در مراحل مختلف بازار تهیه کند و با تحلیل این اطلاعات، مبنای تصمیم گیری را برای مدیریت سازمان فراهم آورد. در واقع می توان تحقیقات بازاریابی را حد واسطی میان بازار (به معنای مجموعه ی مشتریان بالفعل و بالقوه) و سازمان دانست. تحقیقات بازاریابی با جمع ‏آوری اطلاعات مشتریان می‏ تواند نیاز مشتری را شناخته و واحد بازاریابی سازمان را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری رساند.

تحقیق بازار را در یک دسته بندی کلی می‏ توان به دو نوع تحقیقات تقسیم کرد:

  1. تحقیقات منجر به حل مساله: تحقیقاتی که بواسطه آن مساله ‏ای که شرکت با آن مواجه است حل شده، و راهکارهایی برای حل آن ارائه می‏ شود.
  2. تحقیقات منجر به شناسایی مساله: تحقیقاتی که بواسطه آن مساله ‏ای حل نمی‏ شود بلکه، مشکلات شناسایی شده و در اقدام بعدی با استفاده از تحقیق نوع اول، مساله حل می‏ شود.

 

گروه کلید با داشتن تیمی با تجربه تمامی پروژه های تحقیقات بازار کمی و تحقیقات بازار کیفی شرکت شما را انجام می دهد پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*