اینکوترمز 2010

اینکوترمز 2010

EX WORKS این قاعده می ‏تواند قطع نظر از شیوه حمل انتخابی به کار رود و همچنین در مواردی مورد استفاده قرارگیرد که بیش از یک شیوه‏ حمل کاربرد دارد. قاعده مزبور برای تجارت داخلی مناسب است، درحالی‏ که قاعده ” تحویل کالا در محل مقرر به حمل کننده” FCA، معمولاً برای تجارت بین‏ المللی مناسب‏ تر است.

“تحویل کالا در محل کار” بدین معنی است که فروشنده هنگامی تحویل کالا را انجام می‏ رساند که آن را در محل کار خود یا در هر محل مقرر دیگری (یعنی کارگاه، کارخانه، انبار و غیره) در اختیار خریدار قرار دهد. فروشنده نه الزامی به بارگیری کالا در هر وسیله نقلیه دریافت کننده بار دارد و نه الزامی به ترخیص کالا برای صدور، در صورتی که چنین ترخیصی لازم باشد. به طرفین توصیه می ‏شود نقطه ‏ای را در محل مقرر برای تحویل کالا تعیین کنند، زیرا مسئولیت هزینه ‏ها و خطرهای متوجه کالا تا این نقطه به حساب فروشنده است. خریدار مسئولیت تمام هزینه‏ ها و خطرهای متوجه آن در جریان تحویل گرفتن کالا از نقطه ‏مورد توافق (درصورت وجود) در محل مقرر برای تحویل را تقبل می‏ کند.

“تحویل کالا در محل کار” مبین حداقل تعهد برای فروشنده است. از این قاعده باید با احتیاط استفاده کرد، زیرا:

الف) فروشنده تعهدی در قبال خریدار برای بارگیری کالا ندارد، گرچه عملاً فروشنده ممکن است در موقعیتی بهتر برای انجام چنین کاری قرار داشته باشد. اگر فروشنده کالا را بارگیری کند، این کار را به مسئولیت و هزینه خریدار انجام می ‏دهد.

ب)خریداری که از فروشنده بر مبنای “تحویل کالا در محل کار” به منظور صدور خریداری می ‏کند باید آگاه باشد که فروشنده متعهد به ارائه کمک به انجام صادرات تنها با درخواست خریدار است. فروشنده موظف به فراهم کردن ترتیبات ترخیص کالا برای صدور نیست. بنابراین به خریداران کاملاً توصیه می ‏شود چنانچه نمی توانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم ترخیص کالا برای صدور را انجام دهند، از “تحویل کالا در محل کار” استفاده نکنند.

ج) خریدار در ارائه هرگونه اطلاعات در خصوص صدور کالا، تعهدات محدودی در قبال فروشنده دارد. هرچند فروشنده ممکن است به این اطلاعات برای مقاصدی چون پرداخت مالیات یا ارائه گزارش نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*