تبلیغات از تئوری تا عمل

تبلیغات از تئوری تا عمل

زمانی که افزایش میزان فروش، هدف نهایی تبلیغات و بازاریابی باشد، تمایز میان اهداف تبلیغات و بازاریابی در پرده ی ابهام قرار می گیرد. تبلیغات(به عنوان بخشی از بازاریابی) بیشتر جنبه تأثیر روانی، یعنی ترجیع دادن شناسه(برند) تکیه دارد؛ علاوه بر آن بازاریابی، تمام بخش‌های دیگر فعالیت فروش -از جمله تبلیغات- را پوشش می دهد؛ هر یک از این دو فعالیت، بخشی از روند حرکت کالا یا خدمات از مکان تولید تا محل مصرف به شمار می آید.

 در سال ۱۹۳۱م.مدیر عامل کوکا کولا، صحنه را برای رشد عظیم شرکت مزبور آماده کرد، و هدف بازاریابی خود را قرار دادن کوکا کولا در دسترس هرکس که خواهان آن است، اعلام نمود. این نمونه یکی از مثال‌های کلاسیک برای ترکیب عناصر رفتاری بازاریابی با تأثیرات روانی تبلیغات است. این سوال که هدف تبلیغاتی شما چیست؟ هزاران بار توسط کسانی که تبلیغات را می آفرینند یا آن را تأیید می‌کنند، پرسیده شده و باز هم پرسیده خواهد شد؛ بسیاری از شرکت ها، به ظاهر جواب حاضر و آماده ای برای آن دارند؛ در صورتی که با یک نگاه دقیق می توان دریافت که پاسخ های آنان بیش از آنکه به اهداف مشخص تبلیغاتی مربوط باشد، به اهداف بازاریابی ارتباط پیدا می کند.

 واضح است که تبلیغات به تنهایی نمی تواند همه ابعاد فعالیت فروش (p4) را پوشش دهد؛ بنابراین، نخستین گام این است که مشخص نماییم، شرکت از تبلیغات چه چیزی را انتظار دارد.

 تبلیغات، جزیی از فروش انبوه، و خود زیر مجموعه ای از ارائه محصول می باشد و نکته ی مهم این جاست که تبلیغات نمی تواند وظیفه ی همه ی چهار بخش آمیزه ی بازاریابی را به تنهایی انجام دهد؛ اما در صورتی که هدفمند باشد، می تواند بر پیشرفت هر چهار عنصر تأثیر بگذارد. یک هدف تبلیغاتی، مورد مشخصی از ارتباط با مخاطب تعیین شده، در یک دوره ی زمانی معین است.

 

طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی شرکت خود را به گروه کلید بسپارید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*