آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا

آشنایی با مقررات گمرکی و ترخیص کالا

جنبه اقتصادی گمرک، همان اجرای سیاست بازرگانی خارجی کشور است که با مدد گرفتن از ابزار مناسب آن، یعنی تهیه و تدارک آماری از واردات یا صادرات و ثبت و نگهداری آمار آن دسته از کالاهای وارداتی یا صادراتی که برآن محدودیت ‏های کمی در نظرگرفته شده است، محقق می‏ گردند. اعمال سیاست‏ های سنجیده در تجارت خارجی می ‏تواند مقدمات توسعه صادرات و تحرک لازم در اقتصاد کشور باشد، از نفت و مواد خام می بایست بصورت بهینه و با هدف بهره ‏وری مناسب در ساختار تجارت خارجی استفاده نماییم.

تکیه بر صدور مواد خام به ‏هیچ وجه اقتصادی نبوده و به لحاظ آسیب‏ پذیری در بازار و فقدان ارزش افزوده با هزینه ‏های تولید قابل مقایسه نخواهد بود، و به طور قطع زیان آور و مشکل آفرین است. تجربه کشورهای جهان که از تولید و صدور محصولات خام به فرآوری و ایجاد تنوع در اقلام صادراتی و ایجاد ارزش افزوده، توانسته اند اقتصاد خود را شکوفا و ارتقاء دهند می‏ تواند برای کشورهای که سرمایه‏ های خود را با قیمت‏ های نازل در معرض فروش می‏گذارند سرمشق خوبی باشد. تعیین حقوق گمرکی، از طریق مجلس و یا راساً به عنوان سود بازرگانی توسط دولت، تحدید واردات بعضی کالاها و همچنین ممنوعیت صدور بعضی از انواع مواد اولیه یا محصولات کشاورزی و یا صنعتی، از جمله ابزار مناسب ساخت و پرداخت بنیه اقتصادی کشور به شمار می رود، که در همه این احوال به عنوان “مقررات عمومی صادرات و واردات” جهات اجرا و اقدام در اختیار سازمان گمرک گذاشته می‏ شود. برنامه ریزی درست، و سیاستگذاری در کلیه محورها شامل:

– واردات، صادرات، حمل و نقل داخلی و بین المللی.

توسعه و تجهیز مبادی ورودی و خروجی شامل:

انبارها، باراندازها، اسکله ‏ها؛ مکانیزه ‏کردن عملیات تخلیه و بارگیری‏؛ تسهیل و تسریع در امر مبادله کالا؛ کمک به بازاریابی؛ توسعه‏ واحدهای تولیدی؛ تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید از منابع داخلی یا خارجی؛ وضع یا حذف موانع غیر تعرف ه‏ای؛ وضع یا تعدیل موانع تعرف ه‏ای مناسب.

مستلزم داشتن آماری جامع از واردات و صادرات و اطلاعات عمده نظیر:

وزن واردات قطعی و صادرات قطعی متضمن: – نوع کالای ورودی و صدوری – ارزش خالص ‏ارزی- ارزش خالص ریالی – اجزاء ارزش که به صورت غیر ارزی در داخل تامین و هزینه می‏ شود.

ارزش تمام شده تا مرحله گمرک که برای مقاصد گمرکی و تحت عنوان ” ارزش گمرکی” شناخته می شود. – وزن کالا- تعداد یا مقدار کالا به واحد متعارف- مبداء حمل – کشور طرف معامله – کشور مبداء- وسیله‏ حمل – صاحبان کالا در واردات – صادر کنندگان در واردات – مسیرهای که کالا تا مقصد طی می‏ کند و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*