رفتار مصرف کننده

رفتار مصرف کننده

محیط اقتصادی شامل منابع پولی، طبیعی و انسانی می‌شود که بر رفتار افراد و گروه‌ها اثر می‌گذارد. محیط اقتصادی در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی الگوهای مصرف میلیون‌ها انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در بلند مدت به طور چشمگیری بر شیوه زندگی و رفاه تمام ملت‌ها مؤثر است. برای مثال در قرن نوزدهم، انگلستان ثروتمندترین کشور در جهان بود. یک قرن بعد استانداردهای زندگی مصرف کنندگان در انگلستان از ایالات متحده، آلمان، ژاپن و کشورهای اسکاندیناوی عقب ماند.

یکی از حوزه‌های علم اقتصاد به نام اقتصاد رفتاری، ارتباط خاصی با رفتار مصرف کننده دارد. علم اقتصاد رفتاری، مطالعه تصمیمات اقتصادی که از طریق مصرف کنندگان فردی اتخاذ می‌شود و علل رفتاری این تصمیمات اقتصادی می‌باشد.

اقتصاددانان رفتاری در سه بخش برای درک الگوهای خرج کردن مصرف کننده بحث کرده‌اند. نخست آنها این ایده که بخش مصرف کننده شدیداً جریان اقتصاد کل را تحت تأثیر قرار می‌دهد ریشه‌یابی کرده و به آن سندیت دادند. بخشی از نیروی محرک برای توسعه اقتصاد رفتاری مربوط به شناخت این موضوع بود که اقتصاد ایالات متحده متأثر از مصرف کننده می‌باشد. حدود ۲/۳ از تولید ناخالص ملی امریکا ناشی از هزینه‌های مصرفی است. ثانیاً، اقتصاددانان رفتاری به بررسی عواملی پرداختند که تصمیمات خانواده‌ها را از نظر خرید و یا پس انداز کردن تحت تأثیر قرار می دهد. به وسیله فهم نیات خانواده ها برای خرید یا پس انداز، می‌توانیم تصویری از آینده اقتصاد کل ایجاد کنیم. اقتصاددانان سنتی بر روی اقتصاد کل که برگرفته از مطالعه داده‌های ثانویه نظیر مقیاس‌های تولید ناخالص ملی و تورم می باشد، متمرکز هستند.

سومین مشارکت اقتصاددانان رفتاری در ایجاد یک روش شناسی برای پیش بینی فعالیت های اقتصاد کل بر اساس زمینه یابی مصرف کننده بود. استفاده از روش تحقیق زمینه یابی، دور شدن از مطالعات اقتصاد سنجی سنتی در مورد اقتصاد بود. در رویکرد زمینه یابی با نمونه‌های معرف مصرف کنندگان، برای به دست آوردن اطلاعات در زمینه نگرش و انتظارات مصرف کنندگان پیرامون رفتار خرید آتی، مصاحبه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*