شدت دما

شدت دما

افرادی که در فضای باز کار می‏کنند در معرض شدت گرما یا سرما قرار می‌گیرند که بستگی به آب و هوایی دارد که درآن زندگی می‌کنند. چنین شرایطی می‌تواند برای سلامتی مضر باشد و کارمندانی بوده اند که بر اثر شدت شرایط دمای هوا مرده‌اند. بیماری مرگ و میر زمانی اتفاق می افتد که دمای درونی بدن یا دمای بدن انسان از دمای ۳۷ درجه سلسیوس (۹۸/۶) کم یا زیادتر رود. دمای بدن انسان بالاتر از ۴۵ درجه سانتی گراد (۱۱۳درجه فارنهایت) یا کمتر از ۲۵ درجه سانتی گردا (۷۷ درجه فارنهایت) منجر به مرگ سریع – اغلب به دلیل ایست قلبی- می شود. دمای هوای محیط یا محدوده به طور قابل توجهی یا دمای بدن در ارتباط می‌باشد. وقتی کارکنان در شرایط هوایی شدید کار می کنند مهم است که اقدامات مناسبی انجام شود تا از کمتر یا بیشتر از حد بودن دمای محیط اطمینان خاصل کنند.

در هوای سرد افراد باید لباس گرم بپوشند تا دمای بدن تغییر نکند. در هوای خیلی شدید، قرار گرفتن در هوای بیرون باید کمتر طول بکشد. در هوای گرم افراد باید مایعات به اندازه کافی همراه داشته باشند تا از کم شدن آب بدن جلوگیری گردد.

شرایط هوای شدید از قبیل گرمای شدید نهایتاً منجر به خستگی فیزیکی و استرس گرمایی می‌شود که در انجام کار ایجاد می‌کند. تحت شرایط هوایی شدید، انجام کار زیاد راضی کننده نیست. استفاده از لباس مناسب تهویه هوا (در هوای گرم) باعث می‌شود کارکنان تحت شرایط مخالف، کوشا و فعال باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*