روان‌شناسی صنعتی و سازمانی

روان‌شناسی صنعتی و سازمانی

کار نوبتی می‌تواند ثابت یا متغیر(گردشی) باشد. از شروع کار نوبتی ثابت، گروهی از کارکنان برای کار درصبح و گروهی دیگر برای کار در عصر و شب انتخاب می‌شوند. اما در کار نوبتی در گردش یا متغیر، متصدیان مشاغل گوناگون بطور گردشی، متغیر یا نوبتی، صبح تا عصر، عصر تاشب، شب تاصبح به انجام دادن وظایف مشغول هستند. یکی از دلایل استفاده از کار نوبتی، کاهش اثرات منفی کار بعد از ظهر یا شب بر کارکنان است. هرچند با استفاده از کار نوبتی درگردش بیش از دو سوم کارکنان یک سازمان در ساعاتی به کار مشغول هستند که با سیکل زندگی آنان همسازی ندارد، اما اگر کار نوبتی آنان ثابت باشد، بهتر می‌توانند خود را سازگار کنند.

ساده سازی شغل

کار ساده شده به اجزاء کوچک تقسیم شده و تکراری است، که سلامت جسمی و روانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.روان شناسان می‌گویند افرادی که وظایف شغلی را بر اساس جدول زمانبندی ثابت باید انجام دهند بیشتر مضطرب،افسرده و ناراحت هستند تا آن‌ها که کار خود را بر مبنای زمان‌بندی متغیر انجام می‌دهند. کار تکراری و ساده می‌تواند منجر به زوال فعالیت‌های شناختی و ذهنی گردد که معمولا در سنین پیری عارض می‌شود. این کارگران گیج، فراموشکار، و فاقد تمرکز قدرت هستند. ساده‏سازی و تقسیم شغل به کوچکترین جزء خود دو پیامد مهم را به دنبال دارد: یکنواختی و دلمردگی. یکنواختی که حاصل انجام یک فعالیت تکراری و خسته کننده و غیر جذاب است که منجر به بی‌قراری، ناخشنودی و خستگی می‌گردد. فردی که به انجام این قبیل فعالیت‌ها اشتغال دارد از هرگونه علاقه و انرژی تهی‏ است. یک راه مقابله با یکنواختی، توسعه محدود شغل است، یعنی شغل پیچیده و محرک و چالش‌انگیز باشد.

نوبت‌های کاری طولانی

مدت زمان کار تمام وقت عادی ۸ ساعت می‌باشد. با این همه بسیاری از سازمان‌ها پتانسیل داشتن نوبت‌های کاری طولانی‌تری دارند و بسیاری از کارکنان شغل‌هایی دارند که ساعت کاری معینی ندارد، اما توان تمایل به روزهای کاری طولانی‌مدت را دارند. یکی از مشکلات مهم کار طولانی‌مدت روزانه، خستگی مفرط می‌باشد.۱۰ تا ۱۲ ساعت فعالیت در کاری که از نظر ذهنی یا بدنی دشوار باشد، می‌تواند کاملاً خسته کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*