هشت نکته برای خلق یک برند خارق العاده

نه نکته برای خلق یک برند خارق العاده

نه نکته برای خلق یک برند خارق العاده

در خلق و طراحی برند بسیار ضروری است که همه ی جوانب از طراحی لگو و رنگ گرفته تا خط برچسب زنی در نظر گرفته شود و راجع به همه ی آن ها به خوبی فکر شود. باید یک اسم برند بیادماندنی، پیام رسا، سیستم حمایتی، و همه ی موارد قانونی مانند علامت تجاری را نیز داشته باشید. اما این ها تنها آغاز فرایند برند سازی است.

در اینجا، هشت نکته به منظور کمک به خلق یک برند خارق العاده ارائه شده است:

 1. مردم شما را چگونه می بینند؟

یک مسئله جالب در مورد برند شخصی شما این است که برند شما هرگز آن چیزی که شما می‌گویید نیست، بلکه چیزی است که دیگران می گویند (پائول سی. برون سون، موسس و رییس شرکت PCBA). بنابراین اولین گام برای ساخت و رشد برند، این است که بدانید مردم در مورد شما چگونه فکر می کنند.

پائول اضافه می کند که شما می توانید با جستجو کردن نام خود در گوگل، به کار گرفتن یک گروه متمرکز (از دوستان نزدیک)، یا انجام یک آنالیز ۳۶۰ (ما این روش را برای همه مشتریان بکار می بریم و بسیار هم موثر است)، بفهمید که دیگران چگونه شما را قضاوت می کنند.

 1. برنامه ی اینترنتی (آن لاین) خود را راه اندازی نمایید.

وبلاگ نویس، نویسنده، استراتژیست دیجیتال و سخنگوی توانمند آقای جف بولاس، پیشنهاد می کند که برنامه ی اینترنتی خود مانند یک وبلاگ یا یک وب سایت را طرح ریزی کنید. سپس محتوا را تقویت کنید و با مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. از لینکداین، فیس بوک یا توئیتر، یا حتی پنترست و اینستاگرام استفاده نمایید. شما انتخاب‌های مختلفی پیش رو دارید و می‌توانید بفهمید که کدام شبکه ی اجتماعی با موضوع و کار شما تطابق و سازگاری بیشتری دارد. به عنوان یک نکته‌ی کلیدی باید بدانید که هیچ گاه نباید منتظر باشید تا به حد کمال برسید. در هر نقطه ای که هستید شروع کنید.

در اینجا چند نکته مهم که باید به هنگام خلق یک برند در ذهن داشته باشید، بیان می شود:

 • قابل اعتماد باشید.
 • یک صدا باشید.
 • یک لیست ایمیل فراهم کنید.
 • یک طراحی بیاد ماندنی داشته باشید.
 • یک شعار بیاد ماندنی داشته باشید که چشم انداز و هدف شما را بیان کند.
 • به مشتریان خود قدرت دهید.

فراموش نکنید که قدرت بازاریابی محتوا، وبلاگ نویسی و شبکه را مهار نمایید.

 1. برند خود را به هر کاری که انجام می دهید، گره بزنید.

برند سازی شخصی باید بخش بزرگی از هرکاری که انجام می دهید باشد و باید به زندگی گره زده شود. نه تنها باید در لباس هایی که می پوشید مشهود باشد بلکه در هر فعالیتی که با دوستان یا همکاران انجام می دهید نیز باید دیده شود.

وقتی من در رخدادهای شبکه ای شرکت می‌کنم باید تلاش کنم که دقیقاً همان شخصی باشم که شما در اینترنت راجع به او خوانده اید. سعی کنید که در رخدادهای اجتماعی به خوبی بدرخشید. اگر شما تلاش کنید کسی باشید که نیستید، این موضوع مشخص خواهد شد.

 1. ثابت قدم و محکم باشید.

به عنوان یک مشتری، به برندی که تا حد زیادی به آن وفادار هستید فکر کنید. باید بدانید که شانس داشتن مشتریان وفادار همواره از آن برندهایی بوده است که توجه مشتریان را به دلیل قابل اعتماد بودن، جلب نموده اند. به عنوان مثال، زاپوس (Zappos) برای خدمات رسانی عالی به مشتریان، شناخته شده است. دراپ باکس (Dropbox) لوگوی ساده ی جعبه ی آبی را به همه ی پیام های خود اضافه می کند. هر دو مثال نشان می دهند که تا چه اندازه ثبات برای یک برند مهم است.

 1. تلاش نکنید که همه را راضی نگه دارید.

سال ها پیش در یک کنفرانس بازاریابی دوست من، جاناتان لانگ از شرکت Market Domination Media به من گفت که لازم نیست رضایت همه را جلب کنی، پس تلاش نکن برای همه، همه چیز باشی. یاد بگیر که بهترین برند برای یک گروه مشخص از استفاده کنندگان باشی و این جمله هنوز در ذهن من است که به عنوان یک فرد صاحب کسب و کار، واقعاً نمی توانم همه کار انجام دهم که همه را راضی نگه دارم و این غیر ممکن است.

از اینکه خودت باشی نترس حتی اگر به این معنی باشد که چیزی را بگویی و انجام دهی که دیگران انجام نخواهند داد. به یاد داشته باشید که ماموریت شما در تجارت راضی نگه داشتن همه نیست، شما فقط میخواهید که یک کسب و کار مشخص را رشد دهید.

 1. تولید کننده ی ارزش باشید.

شما باید با هر کاری که انجام می دهید تولید ارزش نمایید. مجبور نیستید مانند شرکت اپل باشید تا یک محصول خارق العاده داشته باشید. حتی محصولات پایینتری مانند Ikea نیز می تواند برای مشتریانش ارزشمند باشد. وقتی راجع به میزان ارزشمند بودن خود فکر می کنید، این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه چیزی محصول، خدمات و شرکت شما را از دیگر رقبا متمایز می سازد؟
 • چه ارزشی را فراهم نموده اید و چگونه این ارزش با ارزش های دیگر رقیبان متفاوت است؟
 • چگونه این منافع به احساسات مشتریان شما رسوخ می کند؟
 • آیا آنچه برای مشتریان تولید می کنم ارزش هزینه های مصرفی را دارد؟
 • آیا برند من با روش بازاریابی من همگام است؟
 1. خود را به برندهای قوی متصل کنید.

برند شخصی شما می تواند در ارتباط با دیگر برندها، قوی تر یا ضعیف تر شود این سخن را شاما هایدر بنیانگذار و مدیرعامل Marketing Zen می‌گوید. برندهای شناخته شده را بیابید و به آن ها نفوذ کنید تا بتوانید برند شخصی خود را ارتقا دهید. در این راستا می توانید از شرکت ها، دانشکده ها و همکاران شروع کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید محتوای خود را به خبرنامه یا وبلاگ فارغ التحصلان دانشکده یا همکاران خود اضافه کنید.

 1. برای آگاهی رسانی به مردم از راه اندازی برند خود، زیرکانه عمل نمایید.

در آخر، شما می توانید با استفاده از تکنیک های زیر آگاهی در مورد برند خود را انتشار دهید:

 • برنامه ای راه اندازی نمایید که شما را به دیگران معرفی نمایند.
 • یک اینفوگرافیک ایجاد کنید.
 • محتوای فریمیوم را پیشنهاد دهید.
 • با کسب و کارهای محلی همکاری نمایید.
 • ماشین خود را با تبلیغات بپوشانید.
 • هدایای رایگان بدهید.
 • یک محیط اجتماعی را راه اندازی نمایید.
 • میزبان یک پادکست باشید.
 • تبلیغات PPC و رقابت بازاریابی مجدد راه اندازی نمایید.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند(نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*