کارآفرینی

کارآفرینی

۱- قدرت فروش همه چیز را داشته باشید

این یکی از مهمترین ویژگیهایی هست که یک کارآفرین بایستی داشته باشد. شما به عنوان یک کارآفرین بایستی به تدریج فروش محصولات خود را بیشتر کنید. شما مجبور خواهید شد تا ایده های خود را به مشتریان، سرمایه گذاران و کارمندان باالقوه به فروش رسانید. شما مهارت های خود را به مخاطبانتان به فروش می رسانید. شما رهبری خود، اطمینان خود، چشم انداز خود، و اعتبار ارزش‌هایی را که ارتقا می دهید را به فروش می رسانید. جدای از این چیزها، شما بایستی محصولات و خدمات خود را به فروش رسانید. یک فروشنده خوب بودن سخت تر از آن چیزی که به نظر می رسد. آیا شما قادر هستید که تصمیم بگیرید از یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر و یا بانک دفاع کنید اینگونه که ایده شما نه تنها بزرگ است بلکه منطقی، متقاعد کننده بوده و بهتر از هر کسب و کار دیگری است که در آن حیطه سرمایه گذاری می کند؟ شما بایستی بسیار متقاعدکننده باشید. چنانچه شما از دور دستی بر آتش دارید و منتظر می مانید که پس از اجرا ایده خود را مورد تردید قرار دهید در این صورت ایده شما هنوز تکامل کافی برای اجرایی شدن را پیدا نکرده است، و یا اینکه شما هنوز پختگی کافی برای اجرای آن را پیدا نکرده اید. زمان و پول خود را صرف چیزی نکنید که قلباً به آن وفادار نیستید.

۲- کارها را نیمه تمام رها نکنید

چنانچه شما مشکلی در تمام کردن کارها دارید در این صورت باید گفت که کارآفرینی برای شما مناسب نیست. شما نبایستی یک کسب و کار را نیمه تمام رها کنید. تلاش های مردد در آغاز یک کسب و کار به شکست و ناکامی آن کسب و کار خواهند انجامید. چنانچه شما از جمله اشخاصی هستید که مردم  شما را برای تیم خود انتخاب می کنند به این دلیل که آنها می دانند که شما مهر تأیید روی یک پروژه نمی زنید مگر اینکه این پروژه عالی باشد در این صورت به خود مغرور باشید. آیا شما درباره واژه انتروپی چیزی شنیده اید؟  انتروپی به معنای این است که چیزها بتدریج یک وضعیت نامنظم پیدا می کنند. کسب و کارها ازاین مورد مستثنی نیستند. کسب و کارهایی که یک جهت ثابت و مشخص ندارند در صورتی که در مسیر درست هدایت نشوند ممکن است به سمت بی نظمی پیش روند.   

۳- وانیل، کاکائو و یا شکلات

شما بایستی نسبت به برداشت های غریزی خود حس خوب داشته باشید. پیرامون ما اطلاعات بسیاری وجود دارند، و واقعیت این است که شما نمی توانید قبل از اتخاذ تصمیم  به تک تک اطلاعات ممکن دست پیدا کنید. شما بایستی قادر باشید تصمیم بگیرید که چه زمانی به اطلاعات کافی برای اتخاذ تصمیم دست پیدا کرده‌اید و همچنین چه مواقعی شما به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید. چنانچه به یک زمان قابل توجه برای تصمیم گیری نیاز داشته باشید در این صورت لازم می شود که شما راهی برای تغییر این وضعیت پیدا کنید، پیش از آنکه به عنوان یک کارآفرین به یک کسب و کار وارد شوید. خیلی خوب و عالی خواهد بود که به اندازه کافی در مورد چیزها خوب بیاندیشید، اما چنانچه تصمیم داشته باشید که بیش از حد به تفکر وابسته باشید در این صورت شما ممکن است هنوز در مرحله ۳ تصمیم گیری باشید در حالیکه بایستی در مرحله ۵ تصمیم گیری باشید. زمان یک منبع محدود به شمار می رود و آن را بسیار ارزشمند می سازد. شما نمی توانید زمان را که صرف شده است را بازخرید و یا بازتولید کنید. شما بایستی شناخت لازم را پیدا کنید و برای اتخاذ عملی یک مجموعه تصمیم گیری ها در آینده به عنوان یک کارآفرین آمادگی داشته باشید. آیا شما برای اتخاذ یک حجم زیاد از تصمیم گیری های بزرگ روزانه در آینده آمادگی دارید؟

۴- اعتماد و اطمینان

داشتن اعتماد یک مهارت مهم به شمار می رود. شما بایستی به ایده های خود، به خود و دیگران اعتماد و اطمینان کافی داشته باشید. شما باید به دیگران در انجام کارهایشان اعتماد داشته باشد و این کار را به خوبی انجام دهید. هر چقدر هم که شما از کار خود رضایت داشته باشید باز شما نمی توانید در کنار کار خود کار دیگران را هم انجام دهید. چنانچه شما به توانایی های دیگران اعتماد و اطمینان داشته باشید در این صورت اجازه داده اید که آنها در کار خود بدرخشند. ایده های شما همیشه تنها ایده و یا بهترین ایده نیستند. با نشان دادن و ابراز اعتماد و اطمینان خود به توانایی ها و قابلیت های دیگران شما اجازه داده اید که ایده های جدید در کسب و کار شما ظهور پیدا کنند. همچنین، تجربه نشان داده است که مردم وقتی می‌دانند دیگران به توانایی های آنها اعتماد و اطمینان دارند و روی آنها حساب می کنند در این صورت سخت تلاش می کنند که کار خود را بهتر انجام دهند. داشتن اعتماد و اطمینان به توانایی ها و قابلیت های خود برای موفقیت شما حیاتی و بنیادی است. اعتماد و اطمینان نه تنها یک ویژگی و خصوصیت به شمار می رود، بلکه به عنوان یک مهارت در حال رشد و توسعه است. بسیاری از مردم می توانند در صورتی که همه چیز خوب پیش می رود اعتماد و اطمینان بیشتری از خود نشان دهند. اما تنها یک رهبر بزرگ می تواند در شرایطی که اوضاع خوب نیست از خود اعتماد و اطمینان نشان دهد.

۵- مدیریت زمان و مهارت های برنامه ریزی

همان طور که پیش از این گفته شد، زمان یک منبع محدود و متناهی است. چنانچه شما اجازه دهید که زمان از دست شما برود در این صورت شما برای شروع یک کسب و کار موفق از لحاظ زمانی با مشکل مواجه خواهید شد. طراح شما بایستی بهترین دوست شما باشد. یاد بگیرید که اولویت بندی کنید و برنامه داشته باشید. من پیشنهاد می کنم که چندین ساعت در هر هفته را برای برنامه ریزی کل هفته و نیز اصلاحات روزانه اختصاص دهید. همچنین پیشنهاد می کنم که جلسات برنامه ریزی فصلی و سالانه داشته باشید. درست مانند رژیم غذایی که بیشتر مردم می دانند که این کار را بایستی انجام دهند، اما تعداد خیلی معدودی هستند که عملاً در این کار موفق بوده باشند.

۶- ارتباط و اقناع کنندگی

این یک توانایی برای بیان ایده به نحوی دقیق و روشن است. شما بایستی قادر باشید که مهمترین مفاهیم ایده های خود را انتخاب کرده و به نحوی شفاف و روشن در مورد آنها صحبت کنید. همچنین لازم است که شما نسبت به صنعت کسب و کار اطلاعات کافی بدست آورید تا اینکه قدرت اقناع کنندگی داشته باشید. چنانچه شما با یک سرمایه گذار باالقوه گفتگو داشتید و او از شما یک سوال سخت داشت، آمادگی پاسخگویی به یک سوال سخت تر هم داشته باشید؛ حتی اگر نتوانسته باشید به سوال اول پاسخ داده باشید. چنانچه شما جواب نداشته باشید این نشان می دهد که نوعی شکاف در دانش شما وجود دارد. این شکاف ها در صورتی که بیش از حد باشند شما از دور معامله خارج می شوید. همچنین شما بایستی اشتیاق و انگیزه هم داشته باشید. چنانچه شما نسبت به ایده خود انگیزه و اشتیاق نداشته باشید در این صورت به سختی خواهید توانست دیگران را متقاعد کنید که ایده تان خوب و مناسب است.

۷- شجاعت

داشتن جسارت و گستاخی در دبیرستان و یا دانشکده تضمین نمی کند که شما به یک کارآفرین بزرگ تبدیل خواهید شد، هر چند که ممکن است در این زمینه کمک کند. یک شخص ممکن است همزمان بی باک و احمق باشد. با این حال، زمانی که شما شجاعت داشته باشید این باعث می شود که ریسک ها را مورد شناسایی قرار دهید، و بدون توجه به آنها عمل کنید. شما ریسک را قبول می کنید پیش از آنکه کسب و کار خود را شروع کنید و هر آنچه که می توانید را انجام می دهید تا  درحین حرکت رو به جلو شدت ریسک را کاهش دهید. در شروع یک کسب و کار ترس ها و نگرانی های زیادی به سراغ شما خواهد آمد. شما به عنوان یک کارآفرین بایستی بتوانید بر ترس های خود غلبه کنید و اطمینان ایجاد نمایید این ترس‌ها باعث نخواهند شد که شما ظرفیت ها و قابلیت های خود را نادیده بگیرید.

۸- مهارت های یادگیری

یادگیری یک مهارت به شمار می رود. شما به عنوان یک کارآفرین لازم است که یک یادگیرنده سریع باشید. شما بایستی برای یادگیری مستمر مهارت های جدید علاقه نشان دهید. من یک مالک کسب و کار را می شناسم که مثال خیلی خوبی در این زمینه است. او ساعت اول هر روز کاری را به مطالعه راجع به اتفاقات جاری که در صنعت خود رخ می دهد اختصاص می دهد. من بسیاری از کارآفرینان موفق را می شناسم که بطور مستمر زمانی را به یادگیری مهارت های جدید اختصاص می دهند. شما لازم است که یاد بگیرید چگونه به شناخت لازم دست پیدا کنید و معنا که در ورای صورت ظاهری است را بیابید. شما بایستی یاد بگیرید که استدلال های خود را داشته باشید (نه اینکه صرفاً استدلال های ارائه شده رسانه ای باشند)، دانش های جدید را تلفیق کنید، اطلاعات را بخاطر بسپارید، مهارت های مرتبط جدید را بدست آورید، تا قادر باشید که همه این دانش ها را بکار گیرید و چیزهای جدید خلق کنید و چیزهای قدیمی را کارآمدتر نمایید.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار می دهد پس با ما تماس بگیرید.

2 Comments

  1. r گفت:

    کی گفته اینها مهارتهای کارآفرینی هستند؟
    لطفا مرجع ارائه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*