قوانین لومباردی

قوانین لومباردی

بخشی از فروتنی یک رهبر را می‌توان در تشخیص این حقیقت دانست که موفقیت او با تلاش‌‌‌‌های دیگران حاصل شده است. این مورد یکی از راه‌های تجسم واقعیت و تقویت شخصیت است. یک رهبر کارآمد و تاثیرگذار کاملاً آگاه است که حتی یک شخص بسیار مقتدر هم در صحنه فراخ زندگی، تنها یک بازیکن کوچک است. این جمله، بدی منیّت را اثبات نمی‌کند. همه رهبران نیک سرشت از احساس غرور فراوانی برخوردارند. غرور احساس تفاخری است که شما را مجاب می‌سازد چون شهرتتان نتیجه‌ی تلاشتان می‌باشد، پس هیچ کس و هیچ چیز، بهتر از شما نیست. به هر میزان که ما خود را بیشتر باور داشته باشیم از عزت نفس بالاتری برخوردار خواهیم بود و قادریم تا در برابر تمام تشویش‌ها و تنش‌های موجود در مسیر دستیابی به اهدافمان پایداری کنیم. بنابراین می‌توان گفت که میزان غرور با نحوه عمل‌کرد ما، ارتباط تنگاتنگی دارد. اما همین غروری که رهبران را در دستیابی به اهداف متعالی یاری می‌کند، می‌تواند باعث سقوط آن‌ها نیز بشود. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که منیّت به شکل غرور احمقانه، نخوت و احساس نابه‌جای خودستایی بروز کند. هیچ چیز سریع‌تر از غرور بی‌جا، یک رهبر را به ورطه‌ی سقوط نمی‌کشاند. این حالت را می‌توان نوعی از غرور دانست که خواهان تثبیت سریع و کامروایی پایدار است. این نوعی از منیّت است که سبب می‌شود، رهبران همراهی حرف و عمل را به دیگران دیکته کنند در حالی که خودشان در عمل چنین نیستند. تواضع یعنی این‌ که شما به عنوان یک رهبر بدانید در زمان و مکان کنونی، تنها چیزی که در کنترل شماست چگونگی عمل‌کردی است که از خود نشان می‌دهید. پذیرش این که شما قادر به کنترل گذشته و آینده نیستید، نشانی از فروتنی است.

آیا شما در برقراری تعادل بین تواضع و غرور موفق عمل می‌کنید؟ در این جا به ذکر موارد قابل تأملی در این خصوص می‌پردازیم:

لزوم وجود غرور: غرور را می‌توان عزم به کمتر از بهترین نبودن تعبیر کرد. به همین منظور، این مورد برای یک سازمان سالم، امری حیاتی است.

از غرور بی‌جا بر حذر باشید: هرگز جانب تاریک غرور را از نظر دور ندارید. غروری که در مسیر دستیابی به حقیقت بروز کند، در کار رهبری مانع و تداخل ایجاد می‌کند.

در مواقع لزوم از اعتبار خود مایه بگذارید: فروتنی به معنای مایه گذاشتن از اعتبار خود در جای مقتضی است. در صورت اجرای این کار بر اعتبار شما افزوده خواهد شد. افرادی را که در این مسیر به شما کمکی کرده‌اند، تأیید و تصدیق نمایید.

«سادگی یکی از اشکال فروتنی و نشانه‌ای از بزرگی حقیقی است. ملایمت نشانه‌ای از فروتنی و همین طور نشانه‌ای از توانمندی واقعی است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*