روش های ارزیابی برای گزینش و تعیین پست

فرض کنید مسئولیت تصمیم‌گیری درباره استخدام یک نفر برای شغلی خاص را برعهده گرفته‌اید. این فرد ممکن است یک پرستار، لوله کش، مامور پلیس یا معلم باشد. چندین متقاضی برای این کار وجود دارد و کار شما تصمیم‌گیری درباره استخدام یکی از این متقاضیان است. برای این انتخاب چه کاری انجام می‌دهید. چگونه می‌فهمید که کدام ویژگی‌ها یا صفات را در کارمند بالقوه جستجو کنید؟ چگونه می‌خواهید وجود ویژگی های مورد نظر را در متقاضی بررسی کنید؟

طی جنگ جهانی اول ارتش آمریکا اولین سازمانی بود که از آزمون های بزرگ مقیاس برای تعیین جایگاه شغلی افراد استفاده کرده است.

پنج روش ‏برای ‏سنجش ویژگی‌هایی مطرح می‌شود‏ که استفاده گسترده ‏ای در گزینش و تعیین پست دارند. آزمون های روانشناختی: شامل مجموعه‌ای استاندارد از مولفه‌ها یا وظایفی است که فرد در شرایط کنترل شده آنها را تکمیل می‌کند. برگه‌های اطلاعات شرح حال: سوال هایی درباره ‏ی تجربه‌های قبلی مانند سطح تحصیلات یا تجربه کاری مطرح می‌کنند.مصاحبه: جلسه‌ای است بین متقاضی شغل و یک فرد شاغل در سازمان که درباره تصمیم‌گیری برای استخدام، صاحب نظر است. نمونه کار: آزمونی است که از افراد می‌خواهد شغل شبیه سازی شده را اجرا کنند. ابزارها و وسایل مورد نیاز را در اختیار فرد قرار می‌دهند و او باید وظیفه خاصی را‌ شبیه‌سازی کند. مرکز ارزیابی: یک مجموعه سنجش شامل شبیه‌سازی وظایف شغل است و مطلوب بودن کاری را که فرد انجام می‌دهد، اندازه گیری می‌کند. این آزمون معمولا برای مشاغل مدیریتی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*