قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

دکتر اکمن به همراه تیم تحقیقاتی خودش به تشخیص هرچه دقیق تر علایم و نشانه‏ های صورت انسان به بررسی و شناسایی هفت حس جهانی: غم، خشم، نفرت، تمسخر، شادی، تعجب، ترس و حالت‏ ها و حرکت های منتج از بروز این حس ‏ها پرداختند. این تحقیقات نشان داد که چهره انسان، مهمترین و جهانی ‏ترین سیستم نشان دهنده حالت‏ ها و حرکت‏ ها برای تشخیص احساسات و همچنین دروغ و فریب‏کاری است.

دانشمندان آمریکایی، پیش از سال ۲۰۰۱ میلادی پیرامون فریب‏کاری و دروغ از طریق رمزگشایی(تشخیص و تعبیر) هفت حس جهانی ذکرشده در صورت انسان در سه سطح؛ درشت‏ حالت، ریزحالت و ظریف‏ حالت‏ ها پرداخته بودند.

درشت حالت ‏ها

بروز هریک از حالت‏ های منتج از احساس هفت گانه جهانی در صورت انسان می ‏تواند در تشخیص حقیقت و دروغ با اهمیت باشد، بدین شکل که اگر این حالت ها با آنچه فرد می‏ گوید و یا با خط مشی و عملکرد وی در تناقض باشد، می‏ توان دروغ ها یا پنهان‏ کاری فرد را تشخیص داد و در غیر این صورت، خیر.

در این روش، واژه درشت، به حالت‏ هایی نسبت داده می‏ شود که دوام آن‏ها در صورت، تا زمانی است که به آسانی قابل تشخیص باشد؛ یعنی زمانی در حدود نیم (یک دوم) تا چند ثانیه. با اینکه به دلیل دوام زیاد، درشت حالت‏ها به راحتی قابل مشاهده است، اما اکثر مردم، به نادیده انگاشتن چنین حالت‏هایی تمایل دارند شاید به دلیل این‏که افراد تحت تاثیر کلام قرار می‏ گیرند و به رفتارهای غیر کلامی متناقض با گفتار و کلام، توجهی نشان نمی‏ دهند.

ریزحالت ‏ها

ریزحالت‏ ها عبارتند از: حرکت های بسیار کوچک که به سرعت؛ یعنی زمانی در حدود “یک پنجم” ثانیه در چهره افراد رخ می دهند. این حرکت ها آنقدر سریع رخ می‏ دهند که در یک چشم برهم زدن از بین رفته و دیگر قابل تشخیص نخواهند بود. زمانی که فرد به پنهان‏ کاری تمایل دارد که در این صورت فرد، ریزحالت‏ ها را به ‏صورت ناخوادگاه از خود بروز می‏ دهد.

ظریف حالت‏ ها

این سطح از بروز احساسات به حالت هایی بسیار ظریف و خفیف منجر می شوند که یا در یک سمت صورت ظاهر شده ‏اند یا تمامی چهره را تحت تاثیر قرار می ‏دهند؛ اما بسیار کم و با ظرافت زیاد ظاهر می‏ شوند. این حالت ها ممکن است به دلایل و میزان متفاوتی توسط فرد ابراز شوند. مثلاً وقتی که احساسی در فرد شروع به شکل‏ گیری می‏ کند، ظریف حالت مربوطه بصورت جزئی، در چهره او نمایان می‏ شود و یا هنگامی که حسی در فرد قوی تر شده و وسعت بیشتری می‏ یابد و واضح‏ تر از حالت قبلی بروز داده می‏ شود. همچنین وقتی که ‏حسی قوی در درون فرد وجود داشته، اما سرکوب می‏ گردد و فقط قسمتی از آن بروز داده می‏ شود، این حالت‏ها به‏ وجود آمده و نمایان می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*