زبان صورت با نگرشی کاربردی

زبان صورت با نگرشی کاربردی

هنگامی‏ که با افراد مختلف رابطه متقابلی برقرار می کنیم، معمولاً نمی‏ دانیم آن ها از واژه ها و کلام ها چه برداشت ویژه ای دارند! وقتی که پیام می ‏دهیم اساس فرض خود را بر این می‏ گذاریم که گیرنده پیام، از شنیدن واژه ها، عبارت‏ ها و اصطلاحات، بدان گونه می‏ اندیشد که ما می ‏اندیشیم؛ اما به طور معمول چنین فرضی نمی ‏تواند درست باشد. برای درک بهتر حقیقت درون انسان ها و همچنین فهماندن هرچه بهتر منظور و مفهوم خود، باید از چیزی بیش از کلام استفاده کرد. زبان صورت به عنوان ابزار درک احساس ‏ها و حالت‏ های انسان می‏ باشد. انسان ها با بهره ‏گیری از این علم می ‏توانند نه تنها روابط خود را بهبود بخشند، بلکه از حقایق درون انسان ها نیز مطلع شده و از گرفتار شدن در دام مسائل و مشکلات ناشی از نادرستی و عدم صداقت تا حد زیادی پیشگیری کنند.

همراهان گرامی، در این بخش گزیده ای از کتاب زبان صورت با نگرشی کاربردی نگارش شده توسط دکتر حسین وظیفه دوست و محسن عبداللهیان چاپ شده توسط نشر بازرگانی ارائه می شود.

زبان صورت با نگرشی کاربردی

معرفی علم زبان صورت

مغز انسان ساختار پیچیده ‏ای دارد و همین پیچیدگی یکی ‏از مهمترین عواملی است که انسان را از خطرات حفظ کرده است. بر اساس نظریه مک لین، مغز انسان دارای سه بخش است که عبارتند از: ساقه، سیستم لیمبیک و نئو کورتکس.

ساقه مغز بخشی از دستگاه عصبی مرکزی بوده و در قسمت پایین مغز قرار دارد. مغز لیمبیک را می ‏توان به عنوان قسمت ناخوآگاه و صادق مغز دانست و نئوکورتکس نیز قسمت خودآگاه و متفکر مغز است که به دلیل متفکر و مختار بودن، همان بخشی است که گاهی و شاید هم در بیشتر مواقع انسان را به دروغگویی و کم گویی(پنهان کاری) وا می‏دارد.

معرفی علم زبان صورت

تحقیقات نشان داده است که انسان های معمولی در هر ده دقیقه مکالمه، به طور میانگین، حدود سه بار دروغ می گویند و یا حقیقت را پنهان می‏ کنند و بروز نمی‏ دهند، در هر صورت همه این‏ها حاصل قسمت خودآگاه و متفکر مغز انسان است، اما در مقابل، قسمت ناخودآگاه و صادق مغز انسان هیچ نقشی در این میزان یا میزانی بیشتر یا کمتر از میانگین دروغگویی و فریب‏کاری ندارد. قسمت ناخودآگاه مغز دریک ثانیه اول، به صورت کاملاً غیرارادی و ناخودآگاه، صادقانه ترین پاسخ را صادر کرده و حقیقی ‏ترین عکس العمل‏ ها را توسط ماهیچه ها و اعضای مختلف صورت و دیگر قسمت های بدن بروز می ‏دهد، اما از آنجا که قدرت تکلم در اختیار قسمت خودآگاه و ارادی مغز است، ممکن است صلاح بداند که این پاسخ غیر ارادی و در نتیجه صادقانه را بروز دهد و یا اینکه ترجیح دهد دست به فریب‏کاری زده و حقیقت را بروز ندهد. در علم زبان صورت و بدن دقیقاً تمرکز بر آن چیزی است که فرد نمی‏ خواهد بگوید و نشان دهد، اما بخش ناخودآگاه مغز او خارج از اراده‏ اش آن را فاش می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*