از حس بد به حس خوب

از حس بد به حس خوب

دلیل اینکه روش تجربی، روش به ظاهر نادرست و تمرین‌های مقابله با خجالت این قدر موثر هستند، این است که به جای فرار از ترس‌ها، با آنها مواجه می‌شوید. افرادی که می‌ترسند و دچار فوبی هستند معمولاً درست برعکس این کار را انجام می‌دهند. آن ها از موقعیتی که از آن هراس دارند می‌گریزند. زمانی که از موقعیت‌های ترس‌آور اجتناب می‌کنید فقط مشکلتان را بیشتر خواهید کرد. درست مانند این است که از یک فرد قلدر و زورگو فرار کنید. او به دنبال شما می آید و دوباره شما را می‌ترساند. برعکس این مورد هم صدق می‌کند. مواجه شدن با ترس به ما کمک می‌کند تا بر آن‌ها غلبه کنیم. یاد می‌گیرید که فاجعه‌ای که از آن هراس دارید به طور واقعی اتفاق نخواهد افتاد. بهترین راه برای مواجه شدن با ترس این است که از موقعیت هایی که نگران آنها هستید، فرار نکنید. به جای اینکه تلاش کنید اضطراب خود را کنترل کنید، خود را به علایم آن بسپارید. اجازه دهید این علایم سیر طبیعی خود را طی کنند. با آنها مبارزه نکنید. اگر بدترین شرایط وجود دارد اجازه دهید بدترین شرایط اتفاق بیفتد. اگر تا ته خط بروید، متوجه خواهید شد که بعد از همه‌ی اتفاقات، پیامدهای وحشتناکی وجود نخواهند داشت.

روانشناسان و روان پزشکان، تکنیک تسلیم علایم شدن را غرقه سازییا مواجه سازی می‌نامند. در واقع شما خود را در معرض ترس هایتان قرار داده و به خودتان اجازه می‌دهید تا در علایم ناراحت کننده غرق شوید. بعد از مدتی این علایم به اوج خود می‌رسند و سپس از بین می‌روند. زمانی که ناپدید شوند اغلب به جای احساس شرم و عجز، احساس شادمانی و سرور را تجربه خواهید کرد. به عنوان مثال از آسانسور می‌ترسید، می‌توانید سوار یک آسانسور شوید و تا زمانی که لازم است با آن بالا و پایین بروید تا اضطراب شما از بین برود. اهمیتی ندارد که چقدر ترسیده اید. در آسانسور بمانید و تا زمانی که ترس‌های تان ناپدید نشده اند از آن بیرون نیایید.

شاید بعضی از خوانندگان فکر کنند، اگر فوبی من واقعاً خطرناک بود، آن وقت چه کار انجام دهم؟ اگر از مار، حشرات و یا سگ ها بترسم چه؟ این حیوانات معمولاً می‌توانند موجب مرگ انسان شوند. دوباره تأکید و یادآوری می کنم که فوبی ها در تعریف، ترس های غیر منطقی و غیر عقلانی هستند که وارد زندگی سودمند و موثر ما می‌شوند. ترس از مارزنگی که در حال حمله کردن است فوبی محسوب نمی‌شود، اما افرادی که دچار فوبی مار، حشره و یا سگ هستند از تمام مارها، حشرات و سگ ها می‌ترسند، حتی آنهایی که خطرناک نیستند.

زمانی که خود را در معرض مواردی قرار می‌دهید که از آن می‌ترسید، می توانید روند ترس هایتان را مثبت سازید. بعضی از افراد دوست ندارند به این شدت با ترس‌های شان مواجه شوند. آن ها ترجیح می‌‌دهند خودشان را به تدریج در معرض موقعیتهای محرک اضطراب قرار دهند. به همین دلیل، زمانی که اضطراب آن ها خیلی شدید می‌شود به تدریج خود را کنار می‌کشند. این روش می‌تواند برای این افراد خیلی موثر باشد. مهم‌ترین چیز، مواجه شدن مداوم و جسورانه با ترس‌هاست تا زمانی که به طور کامل از بین بروند. مواجه شدن با ترس می‌تواند وحشت آور باشد، اما تأثیرات سودمند آن اغلب شگرف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*