مدیریت نوین صادرات

مدیریت نوین صادرات

موافقتنامه عمومی تعرفه تجارت (گات) در سال ۱۹۴۷ با هدف افزایش تجارت بین المللی از طریق حذف موانع تجاری منعقد گردید. تاکنون مذاکرات متعددی در چارچوب این موافقتنامه صورت گرفته که دستاورد های زیادی درگسترش تجارت جهانی داشته است. آخرین دوره مذاکرات موسوم به دور اروگوئه سرانجام پس از هفت سال به نتیجه رسید و سند نهائی آن در ۱۵ آوریل ۱۹۹۴ طی نشستی در مراکش توسط نمایندگان دولت‏های عضو امضا شد. سند نهایی دور اروگوئه نتیجه یکی از مجادله برانگیزترین دوره های مذاکراتی ” گات” برای حذف موانع تجاری است که حیطه ‏های جدیدی چون تجارت خدمات، جنبه ‏های مرتبط با تجارت حقوق مالکیت معنوی، کشاورزی، منسوجات و پوشاک و اقدامات سرمایه‏ گذاری مرتبط با تجارت را نیز در بر می‏ گیرد. با امضای این سند، سازمان جهانی تجارت، به عنوان نهادی جدید تاسیس می‏ شود که بر اجرای کلیه موافقتنامه‏ ها، تفاهم نامه ‏ها و تصمیمات توافق شده در مذاکرات دور اروگوئه و کلاً نظام تجاری چند جانبه، نظارت خواهد داشت و از زمان تاسیس تاکنون در موقعیتی قرار گرفته که بر تمام جنبه‏ های بازرگانی بین المللی، اعم از کالایی و غیر کالایی، نظارت خواهد داشت.

سازمان جهانی تجارت که از این پس به عنوان WTO خوانده می‏ شود،فعالیت‏ های زیر را انجام می دهد.

  • سازمان جهانی تجارت چارچوب نهادی مشترکی برای هدایت روابط تجاری اعضای خود در خصوص مسائل مربوط به موافقتنامه ها و اسناد حقوقی پیوست مندرج در ضمایم موافقتنامه حاضر، به وجود می آورد.
  • سازمان جهانی تجارت اجرا، مدیریت و عملکرد موافقتنامه حاضر و موافقتنامه های تجاری چند جانبه و پیشبرد هدف‏ های آنها را تسهیل و همچنین چارچوب اجرا، مدیریت و عملکرد موافقتنامه‏ های تجاری میان چند طرف، بدون الزام عضویت همه اعضای گات، را تهیه خواهد کرد.
  • سازمان جهانی تجارت مجمعی برای مذاکره میان اعضایش در خصوص روابط تجاری چند جانبه آنها راجع به مسایل مورد بحث در موافقتنامه های مذکور در ضمایم این موافقتنامه به وجود خواهد آورد.
  • سازمان جهانی تجارت مدیریت تفاهم نامه راجع به قواعد و رویه های حاکم بر حل اختلافات – که از این پس به عنوان DUS خوانده می‏ شود- موافقتنامه حاضر را برعهده خواهد گرفت.
  • سازمان جهانی تجارت مدیریت ساز و کار بررسی خط و مشی تجاری – که از این پس به عنوان TPRMخوانده می‏ شود – موافقتنامه حاضر را بر عهده دارد.
  • به منظور دستیابی به انسجام بیشتر در سیاست گذاری اقتصادی در سطح جهانی، سازمان جهانی تجارت در صورت اقتضاء، با صندوق بین المللی پول و بانک بین المللی ترمیم و توسعه(بانک جهانی) و موسسات وابسته به آن، همکاری می ‏کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*