ادبیات تبلیغ

ادبیات تبلیغ

تبلیغات پر جذبه می ‏تواند توجه عموم را به خود جلب نماید، و پیام شما را به شفافیت عرضه کند و خریدار را برای خرید کالا متقاعد سازد. چگونگی نگارش تبلیغاتی‏ ساده، شفاف و بی‏واسطه که مشتریان شما را ترغیب کند، که دست خود را به داخل کیف پول خود ببرند و کالای شما را خریداری کنند بسیار مهم است. این مجموعه می ‏تواند برای نویسندگان شرکت‏های تبلیغاتی، مدیران، خبرنگاران، مدیران فروش و بازاریان و مدیران انوع مختلف محصولات تجارتی، مفید واقع شود.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان ادبیات تبلیغ را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

 نگارش  متن تبلیغاتی

جودیت چالز، رییس شرکت تبلیغاتی” ارتباط خلاق” می‏ گوید: “یک نویسنده متن تبلیغاتی، فروشنده‎ای است که پشت ماشین تحریر می نشیند.”

بزرگترین اشتباهی که می‏توانید در نقش یک نویسنده تبلیغات مرتکب شوید، این است که در مورد تبلیغات، چون افراد عادی قضاوت کنید. در این صورت شاید یک هنرمند و یا بازیگر موفقی بشوید، اما هرگز انتظار نداشته باشید که به صورت یک فروشنده موفق بدرخشید و تبلیغات شما، وقت مشتری وخودتان را به هدر خواهد داد.

هدف تبلیغات این نیست که مورد خوشایند و علاقه مردم قرار گیرد؛ تنها فروش کالا مطرح است. یک نویسنده تبلیغاتی هشیار، به علاقه مردم اهمیتی نمی دهد؛ البته چه بهتر که کار او از نظر مردم خوشایند باشد، اما تبلیغات وسیله ای برای رسیدن به هدف وهدف چیزی جز افزایش میزان فروش وافزایش سود برای تبلیغ کننده نیست. این نکته واضح است، اما به نظر می رسد که بسیاری از نویسندگان تبلیغات و افراد حرفه‏ای در این زمینه، از درک چنین نکته‏ای غافلند. آنها به خلق تبلیغاتی هنرمندانه، کاتالوگهای زیبا وآگهی‏هایی می پردازند که از نظر کیفیت هنری، با بهترین فیلم‏های بلند قابل رقابت هستند؛ اما بسیاری ازآنان در طی این طریق، هدف خود را به دست فراموشی می‏سپارند. افزایش فروش را و این واقعّیت را که آنان فروشندگانی در پشت ماشین تحریر هستند و نه یک بازیگری هنری و یا تهیه کننده فیلم سینمایی.

نویسنده تبلیغات که فطرتاً هنرمند و دوستدار هنر است؛ به طورطبیعی به جانب تبلیغاتی گرایش می‏ یابد، که از نظر زیبایی، جذاب و دلفریب است؛ اما زیبایی یک تبلیغ به مفهوم موثر بودن آن نیست. باید شکل، طنین و تجسم ذهنی تبلیغات شما بایستی در کالایتان منعکس شود، نه آنچه در دنیای تبلیغات و مد روز است و یا از نظر زیباشناسی مقبول طبع هنرمندان و هنر دوستانی است که عملاً از بازاریابی و فروشندگان به هر بهای ممکن اجتناب می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*