book

book

چنانچه شما در جستجوی یک شغل و حرفه در زمینه روان شناسی بویژه روان شناسی کسب و کار هستید می توان گفت که یکی از بهترین راه‌های آماده شدن برای این شغل عبارت است از مطالعه کتاب های روان شناسی کسب و کار. این کتاب ها را می توان منابعی شگفت انگیز برای بحث و بررسی راجع به کشفیات جدید در حوزه روان شناسی کسب و کار دانست که شما را برای حرفه خود آماده می کند.

در ادامه ۵ کتاب بزرگ برای روان شناسان تجاری که از نشریه Inc. انتخاب شده اند ارائه می شوند:

  • تفکر، سریع و آهسته- نوشته دانیل کانمن

در این کتاب نوشته روان شناس اسرائیلی به نام دانیل کانمن که از نگاه نیویورک تایمز پرفروش ترین کتاب بوده است؛ فرایندهای عمیق تصمیم گیری از سوی مردم مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرد. کانمن فرایند تصمیم گیری انسان را به دو مقوله سیستم ۱ و سیستم ۲ تقسیم بندی می کند، که یکی برای تصمیمات آنی و دیگری برای تصمیمات کندتر و عقلانی تر مورد استفاده قرار می گیرد. کانمن توضیح می دهد که چگونه و چرا انسان ها ترجیح می دهند که تا جای ممکن از سیستم ۱ استفاده کنند، و اینکه چرا آنها خطاهای منطقی زیادی را در این سیستم دارند (همچنین از آن به عنوان سیستم ابتکاری نیز یاد می شود).

  • تغییر مسیر- نوشته تیموتی ویلسون

یک کتاب عالی برای شناخت اینکه مردم چگونه می توانند با موفقیت رفتار خود را تغییر دهند. ویلسون با تلفیق داستان ها و روایت های واقعی زندگی نشان می دهد که چگونه برخی تغییرات جزئی در دیدگاه های یک شخص می توانند اثراتی پایدار روی رفتار آنها داشته باشند. فرض کلی ویلسون این است که روایت هایی که (و یا داستان زندگی) که بیشتر مردم از خود دارند یک نوع اثر عینی بر رفتار دارند. بنابراین، مردم با اعمال برخی تغییرات کوچک در فرایند بازسازی روایت های خود می توانند شاهد بهبود دائمی در رفتار خود باشند.

  • انگیزه (drive)- دانیل پینک

عنوان این کتاب بیش از آنکه مفهوم رانندگی خودرو را به ذهن متبادر سازد به مفهوم انگیزه اشاره دارد. پینک به عنوان یک نویسنده آخرین موفقیت ها و دستاوردهای مطالعات روان شناسی انگیزه های انسانی و اینکه چگونه امکان دارد که اینها را در رابطه با خود و دیگران مورد استفاده قرار داد را بر می شمرد. پینک ساختارشکنی کرده و ایجاد انگیزه های طبیعی که مردم  آنها را ناشی از رفتارهایی مانند تشویق و تنبیه یکجا می دانند را رد کرده و در عوض نشان می دهد که موثرترین انگیزه ها از یک نوع نیاز غریزی انسان ها برای تسلط بر سرنوشت خویش، یادگیری چیزهای جدید، و توسعه جهانی نشأت می گیرند.

  • روبه رو شدن با شادی- نوشته دن گیلبرت

گیلبرت در این کتاب تلاش می کند که منبع شادی را کشف کند. در این راستا، او پی می برد که دلایلی که بیشتر مردم به شادی خود نسبت می دهند عملاً نادرست هستند. در این کتاب مهیج و مخاطب پسند، گیلبرت استاد دانشگاه هاروارد نشان می دهد که چگونه امکان دارد محدودیت های ذهنی بزرگترین مانع برای دسترسی به یک شادی حقیقی باشند. در این راستا، گیلبرت نشان می دهد که بسیاری از باورهای درونی ما درباره شادی که از دیگران می آموزیم عملاً  اشتباه هستند. نتیجه گیری نهایی گیلبرت این است که تمرکز بر کار دیگران مسیر درست احساس رضایت مندی و موفقیت می باشد.

  • هنر انتخاب نوشته شینا لینگار

بسیاری از کتاب های مشهور راجع به چگونگی تصمیم گیری از سوی مردم بوده اند، و در این کتاب حجیم نوشته لینگار با تلفیق مطالعات جامعه و دیدگاه‌های عمیق راجع به رفتار انسانی تلاش می شود که یک تصویر قوی از اینکه مردم چگونه اولویت های خود را تعیین می کنند، و چه چیزی به آنها انگیزه می دهد که تصمیم گیری نموده و اقدام نمایند ارائه شود. لینگار با دقت لازم ساختارشکنی کرده و انتخاب های روزانه ظاهری و تحول آفرین در زندگی را نادیده گرفته، و نشان می دهد که چگونه بیشتر تصمیمات تحت تأثیر عوامل بیرونی اتخاذ می شوند حتی اگر به ضرر و زیان شخص باشند. لینگار به عنوان یک روان شناس اجتماعی برجسته با مطالعات علمی متعدد  و نوشته های صریح و روشنی که دارد اهمیت فرایند تصمیم گیری در زندگی مردم را خاطر نشان می سازد.

 گروه کلید به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*