روان شناسی صنعتی وسازمانی

روان شناسی صنعتی وسازمانی

روان  شناسی صنعتی و سازمانی یک حوزه تخصصی به شمار می رود که به موجب آن روان شناسان با استفاده از اصول روان شناسی و روش های تحقیق به ارتقای کیفیت محیط های کار کمک می کنند. آنها مسائلی مانند اخلاق کارمندی، سبک های کاری مدیریت  و یا کارمندان، و بهره وری محیط کار و نیز همکاری با مدیریت راجع به توسعه سازمانی، سیاست های برنامه ریزی، و گزینش و یا آموزش کارمندان را حل و فصل می کنند. به دلیل قابلیت های متعدد روان شناسان سازمانی و یا صنعتی با مدرک PHD  یا مدرک کارشناسی ارشد فرصت های شعلی متعددی برای آنها وجود دارند.

۱- مشاور صنعتی-سازمانی

روان شناسان سازمانی –صنعتی به عنوان مشاور ممکن است کارمندان شرکت هایی را تشکیل دهند که در زمینه مسائل سازمانی-صنعتی فعالیت دارند، مانند شرکت های مشاوره ای روان شناسی مدیریت و منابع انسانی، و یا آنها ممکن است خصوصی بوده و بطور موردی به شرکت ها مشاوره می دهند. مشاوران صنعتی-سازمانی در حوزه های ذیل مشاوره می دهند: مزایا و ساز وکارهای جبرانی، برنامه ریزی شغلی، تغییرات در مدیریت، توسعه و آموزش، قانون اشتغال، سنجش و ارزیابی، مدیریت اجرایی و رهبری، گزینش و استخدام، و مدیریت عملکرد و استعداد. آنها پیشنهادات و توصیه هایی را راجع به این موضوعات و بر مبنای یافته های تحقیقی و بهترین رویه های موجود در چهارچوب صنعت ارائه می دهند.

۲- تحلیل گر  رفتاری

کار اصلی روان شناسان صنعتی-سازمانی به عنوان تحلیل گر رفتار عبارت است از:  ارزیابی مسائل رفتاری کارمندان با نوعی تاکید بر رفتارهای قابل مشاهده و ارزیابی، و اعمال برخی استراتژی ها برای اینکه از بروز رفتارهای غیرقابل پذیرش در محیط کار جلوگیری کند. آنها ممکن است در یک چهارچوب تحقیقی رفتارهای کارمندان و آثار این رفتارها را مورد مطالعه قرار داده و بدین ترتیب راهکارهای حل مسائل رفتاری را پیدا کنند. برخی از آنها ممکن است شخصاً یک تحقیق را انجام ندهند، بلکه داده های تحقیقی راجع به روان شناسی را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده و بدین ترتیب گزارشات فنی حاوی تفسیر و تعین کمی یافته های راجع به عملکرد، محصول، و میزان یادسپاری ارائه داده و بدین ترتیب به بهبود رفتارها در محیط کار کمک کنند.

۳- کارشناس توسعه سازمانی منابع انسانی

متخصصان توسعه سازمانی منابع انسانی با شناخت اهداف، استراتژی ها و سیستم های یک شرکت و اعمال اصول حاکم بر دانش رفتاری، کارایی محیط کار را به حداکثر مقدار ممکن می رسانند. آنها برنامه هایی را  برای ارزیابی نیازهای جاری و بالقوه یک شرکت در زمینه های توسعه سازمانی و کارمندی تدوین نموده، اجرا و مدیریت می کنند. این مورد شامل توسعه و  یا نظارت بر برنامه های آموزشی شامل اهداف شرکت و نیازهای کسب و کار بوده، توانایی ها و یا دانش کارمندی را تقویت کرده، و در نتیجه به بهبود رهبری کمک می کنند. در این چهارچوب، روان شناسان صنعتی  سازمانی نیز ممکن است به شرکت ها کمک کنند تا با توجه به تغییرات مدیریتی که در طی ادغام و ایجاد تشکیلات جدید سازمانی رخ می دهند اصلاحات لازم را انجام دهند.

۴- مشاور ارشد تحقیق

روان شناسان صنعتی و سازمانی به عنوان مشاوران ارشد تحقیق در همه جنبه های تحقیقات بازاری بسیار ماهر بوده و به طراحی پروژه ها و فرایندهای تحقیقی کمک می کنند. آنها مسئول هماهنگی مراحل پروژه با گروه‌های هدف، تیم های پروژه و سایر کارمندان بوده، و ممکن است چندین پروژه را با یک بودجه مشخص مدیریت کنند. همچنین آنها ممکن است کار مدیریت پروژه های تحقیقی را با همکاری سازمان های غیرانتفاعی، دانشگاه‌ها و یا کسب و کارهای خارجی برعهده گیرند. پس از انجام این پروژه ها، مشاوران ارشد تحقیق نتایج را ارزیابی نموده و توصیه ها و پیشنهاداتی را بر مبنای یافته های بدست آمده ارائه می دهند. این روند ممکن است تا حد ارائه مقاله های تحقیقی برای کنفرانس ها و یا ژورنال ها تداوم داشته باشد.

۵- کارشناس مدیریت استعداد

طبق بیانیه صادره از سوی انجمن روان شناسی صنعتی و سازمانی، روان شناسان صنعتی-سازمانی به عنوان متخصص مدیریت استعداد راهکارهای نو و استراتژیک ارائه داده و اجرا می کنند تا عملکرد کارمندان و رهبران مستعد را ارتقا داده و برای پاسخگویی به نیازهای آتی شرکت راجع به استعداد تمهیدات لازم را پیش بینی می کنند. در این راستا، متخصصان مدیریت استعداد ممکن است: برای برگزاری نشست با مدیریت به منظور تأکید بر نیازهای جاری و آتی راجع به استعداد تمهیدات لازم را پیش بینی کنند؛ یک طرح جانشینی را طراحی کرده و راجع به فرایند آن آموزش های لازم را به مدیریت بدهند؛ توانایی ها و قابلیت های کارمندان را مورد ارزیابی قرار داده و بدین ترتیب کارمندان دارای مهارت و دانش برای انجام وظایف مهم را مورد شناسایی قرار دهند؛ به مدیریت کمک کنند تا بهترین متقاضیان را انتخاب کنند، و از متقاضیان منتخب در تمامی مراحل کار حمایت کنند.

روان شناسان صنعتی-سازمانی با این طیف از مسیرهای شغلی می توانند در واحدهای منابع انسانی و یا دفاتر کسب و کار شرکت های مشاوره، سازمان های تحقیقاتی خصوصی، و یا آژانس های دولتی و یا فدرال فعالیت داشته باشند. در سال ۲۰۱۴، میانگین دستمزد سالانه روان شناسان در این حوزه برابر  ۷۵۰۰۰ دلار بود.

گروه کلید  به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

1 Comment

 1. پ ن محمدی گفت:

  باسلام
  متاسفانه این رشته که واقعا میتونه کارایی زیادی درموسسات مختلف دولتی وخصوصی داشته باشه ،در کشور ما هیچ جایگاهی نداره وهنوز به نیاز واهمیتش درموسسات واقف نیستن
  و دانش اموخته های این رشته در موسسات وسازمانها با بی مهری وبی توجه ای مواجه میشن وچه بسا از تدریس دراین رشته پشیمان می شوند
  ای کاش کشور ما درحقیقت مسئولین وروسا به روانشناسی در همه حیطه ها توجه نشان میدادند ،وبه این مهم میرسیدن که جامعه وکشور سالم از روح وروان سالم وبعضا تن سالم
  شکل میگیرد.
  شاید اگر نام این رشته به روانشناسی مدیریتی سازمانی تغییر میکرد جای امیدی بود.
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*